Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała rekordową sumę pieniędzy!

 • Dodano: 2021-03-30 16:00, aktualizacja: 2021-03-30 20:16

Mimo pandemii i wiążących się z nią obostrzeń, które wpłynęły m.in. na zmianę terminu zbiórki, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 29 – wyjątkowo radośnie i, jak się okazało, z fantastycznym finansowym wynikiem.

Wczoraj punktualnie w południe Jurek Owsiak - prezes Zarządu Fundacji WOŚP - ogłosił rezultat akcji. Na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano 210 813 830,10 PLN - ponad 20 milionów PLN więcej niż podczas poprzedniego Finału WOŚP i najwięcej w historii wszystkich zbiórek "Orkiestry".


Zebrano najwięcej pieniędzy w historii wszystkich zbiórek "Orkiestry"

Ostateczny wynik 29. Finału WOŚP to ponad 80 milionów PLN więcej od kwoty deklarowanej - 127 495 626 PLN – którą Fundacja podała do wiadomości publicznej, kończąc wielkie granie 31 stycznia. Suma ta na koncie Finału znalazła się już w ostatnim tygodniu lutego, gdy cel kwesty wciąż można było wspierać na rozmaite sposoby.

- To niesamowity wynik, za który wszystkim bardzo dziękujemy! Tu nie chodzi o rekordy – od samego początku mówimy, że to nie rekord jest czymś, co nas napędza. Najbardziej napędza nas to, że jesteśmy razem - że zagraliśmy znów wszyscy, jako Polacy, na całym świecie... Fundacja to miliony Polaków - to nie tylko zespół Fundacji, ale symbol wszystkich Polaków, którzy chcą z nami grać, myślą w sposób społeczny, są otwarci na ludzi i chcą swoją pracą wzmacniać to, co tworzy Polskę uczciwą, zdrową, pełną szacunku i troszczącą się o wszystkich. Taką Polskę tworzymy i to nie tylko przez ten jeden dzień Finału - mówił Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.


Na wynik zbiórki składają się:

 • wpłaty do puszek w wysokości 75 583 135,42 PLN (36,09%)
 • wpłaty elektroniczne w wysokości 133 870 715,29 PLN (63,91%)
 • dary rzeczowe, czyli sprzęt od firm medycznych, o wartości 1 359 979,39 PLN (0,65% kwoty)

Zgromadzone środki pozwolą na zakup urządzeń dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy, m.in. zestawów endoskopów laryngologicznych, egzoskopów i laserów diodowych.

Podczas ogłoszenia wyniku zbiórki Jurek Owsiak przedstawił także planowaną datę kolejnej akcji – 30. Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Temat, czyli cel zbiórki, podany zostanie do wiadomości publicznej jesienią.  


Podsumowanie WOŚP w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska po raz kolejny zebrała ogromną ilość pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach Rudy Śląskiej kwestowało ponad 200 wolontariuszy. Łącznie uzbierali ponad 178 tys. złotych. 

W naszym mieście działały dwa sztaby – jeden w III Liceum Ogólnokształcącym w Kochłowicach, który zebrał ponad 103 tys. zł, a drugi koordynowany przez IV Liceum Ogólnokształcące w Orzegowie, gdzie zebrano ponad 75 tys. zł. 

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • fafik

  Co roku zdumiewa mnie coraz większa suma. Skąd się ona bierze? Ludzie do puszek tego roku mało co wrzucali. Co ciekawe, i wolontariuszy prawie nie było widać. Przy 70 mln to każdy Polak, czy to słuchacz Radia Maryja, czy osesek, czy pensjonariusz nocle[...]i, czy klient MOPSu itd wrzucili po 2 złote. Ciekawy przypadek. A ta hojność z przelewów... Jeszcze ciekawszy przypadek. I jak powiada SM, z kurzu przy liczeniu tych 200 "złotych melonów" można nieźle sobie przeżyć cały rok :).

 • Ja

  Brawo dla nas :)

 • Karl

  Gość 29 lat zbiera kasę, a jak przyszła potrzeba respiratorów to rząd je musiał kupić i jeszcze te jego baśnie że do niego się trzeba było zwrócić, ale faktur za to co nabywa do dziś nie chce pokazać, jedynie sprawozdania finansowe bez dokumentów źródłowych. To to dopiero musi być grubymi nićmi szyte...

 • Rudzianin

  Ale ten gościu nie mówił że zbiera na respiratory dla chorych na Covid

 • Qq

  Dlaczego kłamiesz ? WOSP wydał 50 milionów na walkę z COVID a "nasz" rząd wydał 2 miliardy na bajki kury w TVP o tym że wirusa nie ma. Daj spokój towarzyszu bo się ośmieszasz.

 • zigfrid

  Straszne. Rząd musiał kupić respiratory :) Oczywiście kupili chińskie do jakiegoś handlarza bronią które do niczego się nie nadawały :) A może w ogóle rząd zwolnic z wszelkich obowiązków a kasę z podatków niech wydają na działeczki i wille ? Przestań oglądać tylko TVP. Zobacz czasem inne media.

 • POstkomuch

  Przestrzeń czytać SOK Z BURAKA te zmiany w twoim mózgu są nieodwracalnie

 • Truda

  Ty to chyba nic nie czytasz...

 • Bielszowice

  To już wiemy dlaczego śmieci i woda w Rudzie śląskiej non stop drożeje

 • ksiundz

  a chińscy kolarze maja 3 przerzutki.

 • POstkomuch

  A ty masz downa i mama miała cię wyskrobać

 • zonk

  Typowy poziom polskiego katolika :)

 • Dolas

  Złoty MOlon

 • Hihi

  TO SYN UBEKA ZNÓW SIĘ WZBOGACIŁ

 • Qq

  Człowieku :) Już samo to że fundacja działa 6 lat za rządów zero jest już dowodem, że tam każda złotówka jest dobrze wydana. PiS jakby miał najmniejszy dowód żeby go uwalić to już dawno by to zrobił. Kulawy z kotem nienawidzi tego, że może kogoś nie kontrolować i ten ktoś potrafi porwać tłumy i dawno by go zniszczył jakby miał choć najmniejszy pretekst. Pieniądze oddane na WOŚP widać chociażby na Goduli, masz prawo spytać szpitala co otrzymali od orkiestry. Dlaczego tego nie zrobisz ? Lepiej pluć na innych ? Zrobiłeś w życiu choć jedna dobrą rzecz bezinteresownie ? Jesteś zwyczajnie złym człowiekiem

 • Kikół

  Bezinteresownie człowieku z tej zbiórki żyje cała jego rodzina i znajomi

 • Karl

  A on to robi bezinteresownie ? Bez jaj...

 • Andzia

  Człowieku,a ty wiesz ile z fundacji WOŚP ile idzie na organizację Woodstoku

 • ehh

  W przeciwieństwie do ciebie, wiem. Zadałem sobie odrobinę trudu i przeczytałem sprawozdania finansowe WOŚP. Widziałem że kupili sprzęt dla mieszkańców Rudy Śląskiej. A Woodstock jest podziękowaniem dla młodzieży za akcje i sposobem na edukację przy muzyce. Obecne pokolenie Polaków to pokolenie "daj mi, daj mi". Nikomu nie pomogą, każdego oplują i tylko ręce wyciągają po zasiłki.

 • kotPrezesa

  Brawo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.