Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wkrótce Europejskie Dni Dziedzictwa 2024: Jakie wydarzenia odbędą się w Rudzie Śląskiej?

  • Dodano: 2024-09-12 12:30, aktualizacja: 2024-09-13 06:54

Zwiedzanie dwóch schronów bojowych znajdujących się na Szlaku Fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk” będzie rudzką atrakcją tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku EDD w Polsce odbywają się po raz 32. pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. W Rudzie Śląskiej będzie można odwiedzić schron nr 27 znajdujący się przy ul. 1 Maja 374 oraz schron nr 33 przy ul. Cynkowej.

– Jak co roku w drugi i trzeci weekend września odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Po raz kolejny ciekawe wydarzenia zostaną zorganizowane również w Rudzie Śląskiej – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

– Serdecznie zapraszam do zwiedzania Polskich Ciężkich Schronów Bojowych nr 27 i 33, które znajdują się na terenie naszego miasta. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat oraz całego Obszaru Warownego Śląsk – dodaje.

Ruda Śląska: Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 - program

Zwiedzanie schronów bojowych

Zwiedzanie Polskiego Ciężkiego Schronu Bojowego nr 27 przy ul. 1 Maja 374, zorganizowane przez Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910”, odbędzie się w sobotę (14.09) w godz. od 13.00 do 18.00. W programie oprócz zwiedzania będzie można podziwiać wystawę artefaktów militarnych z okresu międzywojennego oraz II Wojny Światowej, a także spotkać się z rekonstruktorami przebranymi w mundury II Rzeczpospolitej, postrzelać z replik ASG do tarcz.

Tego samego dnia, dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, będzie można zwiedzić również Polski Ciężki Schron Bojowy nr 33. Zwiedzanie będzie możliwe od godz. 15.00 do 18.00. Przy ul. Cynkowej nie zabraknie także wystawy artefaktów militarnych z okresu międzywojennego i II Wojny Światowej, a także rekonstrukcji historycznej.


Polski Ciężki Schron Bojowy nr 27 / fot. https://edd.nid.pl
 

Polski Ciężki Schron Bojowy nr 33 / fot. https://edd.nid.pl

Historia EDD

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Europy mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

EDD to największe w Europie wydarzenie kulturalno-edukacyjne, którego idea narodziła się w 1985 r. w Granadzie. Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również