Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Współpraca to sprawdzony sposób na sukces - Agnieszka Płaszczyk

 • Dodano: 2014-04-11 10:30, aktualizacja: 2015-10-01 14:04
Rozmawiamy z Agnieszką Płaszczyk, kierowniczką orzegowskiego Centrum Inicjatyw Społecznych.

 
Otwarcie CIS-u mamy za sobą. Jak pierwsze wrażenia?
Przede wszystkim chciałabym podziękować w imieniu całej załogi Centrum Inicjatyw Społecznych licznie przybyłym mieszkańcom naszej dzielnicy, którzy wraz z nami świętowali nowy rozdział w działalności biblioteki. Inauguracja CIS wieńczyła półtoramiesięczny etap przygotowań zarówno pomieszczeń, księgozbioru oraz organizacji otwarcia. Bardzo nam zależało na dobrym rozpoczęciu. Chcieliśmy, aby ten ważny dzień był promocją utalentowanych Orzegowian, dlatego wystąpiły zespoły i osoby tutaj mieszkające lub też zafascynowane Orzegowem. Sami też tutaj mieszkając identyfikujemy się z dzielnicą, jej problemy i sukcesy są naszymi. Widzieliśmy uśmiechniętych, radosnych mieszkańców, a to dla nas najważniejsze. Odebraliśmy też sporo ciepłych słów i gratulacji. Wszystko co robimy jest podyktowane dobrem lokalnej społeczności. W dużej mierze impreza udała się również dzięki zaangażowaniu lokalnych firm i instytucji finansowych.
 
 
Oczywiście oprócz radości z otwarcia wiąże się z nim duża ilość obowiązków. Jest Pani zmotywowana do działania?
To prawda, że obowiązków znacznie przybyło (uśmiech), ale lubię nowe wyzwania i kontakt z ludźmi, którzy dają mi dużo pozytywnej energii.
Pomysłów też nie brakuje. Tym bardziej, że sami mieszkańcy inspirują i motywują do podejmowania nowych zadań. Wierzę, że wizerunek dzielnicy będzie stale się poprawiał dzięki inwestycjom władz miasta w odnowę struktury architektoniczne
 
 
Jakie Pani ma pomysły, by ożywić to miejsce?
Centrum Inicjatyw Społecznych to kompleks dwóch budynków. W pierwszym mieści się biblioteka, stanowiska komputerowe, pomieszczenia animacji kulturalnej, które mogą też spełniać rolę sali kinowej, czy w razie potrzeby miejsca zebrań lokalnych stowarzyszeń. W drugim budynku na parterze będzie wkrótce funkcjonowała kawiarenka, a na poddaszu już zaistniała galeria sztuki Czapla, gdzie można podziwiać wystawę utalentowanych artystycznie Orzegowian pt. "Inne światy". Zależy nam, aby Centrum było przyjaznym, bezpiecznym, pełnym domowej atmosfery miejscem spotkania dla każdego, kto zechce wspólnie i interesująco spędzić czas.
Misją biblioteki jest upowszechnianie literatury i czytelnictwa, dlatego chcemy pokazywać jej piękno poprzez nastrojowe imprezy literackie, zaproponujemy też spotkania z zakresu historii. Funkcjonuje już samokształceniowe koło Dyskusyjnego Klubu Historycznego prowadzone przez historyka. Będziemy cyklicznie proponować projekcje wartościowych filmów, dobrą rozrywkę np. występy zespołów muzycznych, kabaretów. Jesteśmy otwarci na wszelkie pasje hobbystyczne, a także propagowanie zdrowego trybu życia. Dzięki wolontariuszom nasza oferta wzbogaciła się o zajęcia fitness dla osób 45 + (26. kwietnia i 10. maja o godz.10:00).
Między innymi wśród najbliższych propozycji na kwiecień, będzie promocja twórczości romskiej poetki Izoldy Kwiek (08.kwietnia o godz.16:00), dla dzieci malowanie pisanek metodą tradycyjną (16. kwietnia o godz.17:00), impreza biesiadna "Przaja mój Orzegów" inicjująca Orzegowski Klub Trzeciego Wieku (12. kwietnia o godz.16:00), będzie można także otrzymać  bezpłatne porady obywatelskie (26. kwietnia w godz.13:00 - 15:00). Chcemy prowadzić wspólne działania z parafią pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie i opierać się na tradycyjnych wartościach wywodzących się z kultury chrześcijańskiej. 25 i 26 kwietnia (godz. 18:00) w związku z kanonizacją Papieża Polaka chcemy przypomnieć Jego nauczanie i zaprezentować film pt. "Karol, papież, który pozostał człowiekiem".
 
 
Na jakie działania nastawia się CIS?
Oprócz realizacji obywatelskich projektów, zależy mi na dobrej współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami, które działając społecznie doskonale uzupełniają zadania władzy samorządowej. Ważnymi partnerami są okoliczne szkoły, przedszkola, uczelnie, zaprzyjaźnione instytucje kultury. Umiejętność dobrej i zgodnej współpracy to sprawdzony sposób na sukces. Rezultaty będą z pewnością długofalowe. Chciałabym, aby w przyszłości ludzie dobrze wspominali CIS, tak jak teraz wspominają dawny Dom Kultury Kopalni Karol.
 
 
Do kogo skierowane będą zajęcia/ spotkania w CIS-ie?
Biblioteka jest wspólnym miejscem spotkań. Nie chcemy pominąć żadnej grupy, nikogo. Przygotowujemy spotkania dla przedszkolaków, młodzieży oraz seniorów.
 
 
Czy mieszkańcy Orzegowa mogą zgłaszać własne propozycje działań? Jeśli tak, gdzie i do kogo mogą je zgłaszać?
Takie jest główne założenie, aby mieszkańcy  współtworzyli ofertę Centrum. Chcemy wspierać aktywność mieszkańców i zapraszać osoby, które jeszcze nie włączają się we wspólne działania. Jesteśmy otwarci na propozycje, które można zgłaszać pracownikom Centrum Inicjatyw Społecznych lub bezpośrednio Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
 
 
Jakie są podstawowe cele działalności CIS-u?
Działalność tego typu ośrodków (pierwszy funkcjonuje z dużym powodzeniem w Bykowinie) skupia się na aktywizacji i integracji lokalnych środowisk realizując potrzeby kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe lokalnej społeczności. Tak też będzie w Orzegowie. Chcemy włączyć się w proces rewitalizacji dzielnicy doceniając znaczenie kultury w kształtowaniu postaw społecznych. Uważamy też, że istnieje ogromna potrzeba promocji naszej kultowej dzielnicy o ponad siedemsetletniej historii.
 
 
Czego Pani życzyć w dalszych działaniach?
Dobre słowo i dobre życzenia są zawsze miłe. Uważam, że największą wartością są sami Orzegowianie i to na ich życzliwości i wyrozumiałości mi najbardziej zależy. Proszę mi zatem życzyć wspaniałych i licznych odbiorców naszej oferty.
 
 
Dziękuję za rozmowę i tego właśnie Pani życzę. 
 

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • Orzegowianka

  Bardzo ciesze się ze Pani Agnieszka działa na rzecz Orzegowa. Mieszkam tu i widze ile sie dzieje, widze ze inni tylko narzekaja i obrazaja tu Pania Agnieszke. Bardzo prosze zrobcie cos dobrego na rzecz swojego miejsca - Orzegowa a nie tylko narzekanie .... Nasza dzielnica przez bardzo długi czas była zaniedbywana, w koncu cos dobrego sie dzieje i powinnismy sie cieszyc. Zacznijmy od siebie, pilnujmy aby nie smiecic i nie malowac po scianach. Badzmy odwazni i zwracajmy uwage dzieciom aby nie smieciły i nie niszczyły pracy naszych rodzicow (przeciez z to naszych podatków, funduszy remontowych sa remonty itd.) Angazujmy sie i sprobujmy byc jednoscia a nie walczyc ze soba. Pozdrtawiam Orzegowianka :)

 • realista

  Pani kierownik dobrze zaczeła, bo od podziałów! Jak inaczej nazwać utworzenie tego drugiego stowarzyszenia. Niestety niezaleznie od intencji wyszlo na polityczną zagrywkę. Zapewne będzie ta Pani kandydatką na randego bo poparcie dla radnego Kobierskiego boli, bardzo boli.

 • Chuck Norris

  Jak zmienią nazwę na Centrum Inicjacji Seksualnej to będę tam dziennie ;-)

 • po szychcie

  To idź i sie zapytej zakompleksiony człowieku.

 • pracownik

  O takich nie powinno sie pisać.Wykonuja swoja pracę, jak tysiace innych.Ciekawy jestem jak angażuje sie w prace dla naszej społeczności po swoich godzinach pracy?

 • także Orzegowianin

  Można powiedzieć, że praca w CIS jest pracą społeczną. 12 godzin na dzień. 6 dni w tygodniu. Do tego swój samochód, swój telefon setki rozmów, setki przejechanych kilometrów itd.Wiadomo od dawna,że pracownicy MBP ( bibliotek) zarabiają marnie. Może i znalazł by się ktoś równie odpowiedni jak Pani kierownik, ale pytanie czy by mu się chciało tyle z siebie dać. Jeśli chodzi o eksport to znowu ktoś nie ma racji. Ta Pani już 30 lat mieszka w Orzegowie, przedtem w Bytomiu (normalnie export). W CIS nie mieści się żadna siedziba a tym bardziej Klubu Gazety Polskiej.CIS jest placówką MBP. CIS może i chce współpracować z organizacjami pozarządowymi.Każdy może się starać o taką współpracę.Na koniec jeszcze coś. Życzyłbym każdemu porozmawiać chociażby 10 minut z Panią kierownik. Jest to osoba tak kompetentna a przy tym tak szczera, otwarta i serdeczna, że wypisywanie ww bluźnierstw jest nie na miejscu.

 • ja

  W tym problem, że niektórzy potrzebują 12 godzin na to co potrafiącemu sobie zorganizować pracę zajmie góra 6. Prywatny samochód? Biblioteka na pewno jakiś dostawczy posiada, czymś chyba muszą książki rozwozić? Jeśli nie posiada jest jeszcze autobus. Prywatny telefon? Nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci kosztują ile? 30 złoty miesięcznie? Takich to społeczników mamy Orzegowianinie, chcą żeby o nich mówić dobrze lub wcale. A jak ktoś powie coś źle taki społecznik się oburza i opowiada jaki to on zapracowany i biedny. Na szczęście mamy w mieście też drugi rodzaj społeczników, którzy nie pokazują się w mediach, nie kłócą się z krytykantami, nie wymagają na siłę aprobaty i docenienia swoich działań, po prostu pracują, robią swoje. Choć oni może nie kłócą się z krytykantami, bo mniej ludzie ich krytykują, mniej albo wcale...

 • Rudzianka

  Jeszcze na dobre nie zaczęliście funkcjonować, a już zaczęło się wymienianie zasług.

 • Smakosz

  Słodko, że aż mdli.

 • Peter

  Pewnie to kolejna kandydatka na radną. I co ? to nie jest partyjne działanie ?

 • orzegowianka

  Mam pytanie czy w CIS miesci sie siedziba Gazety Polskiej?

 • hynio

  do orzegowianki -tak i towarzystwo osób mających pod górka -tam sie możesz zapisać

 • orzegowianka

  Nie ma to jak na grzeczne pytanie uprzejma i konkretna odpowiedź. A dla Twojej informacji, radzę sobie nieźle w życiu i do grona mających pod górkę nie należę. Czego i Tobie życzę.

 • Michal S

  Praca społeczna ? Mamy rozumieć, że Pani dyrektor nie będzie brała pensji ? Centrum Inicjatyw Społecznych by tego wymagało ?

 • Art

  Nie, że nie będzie brała pensji, tylko że powinna otrzymac więcej za to co robi.

 • Blond

  Współpraca śmieszne. Polityka i tyle w tym temacie.

 • babulina

  Czy w naszym miescie nie ma fachowcow, ktorzy mogliby zostac szefami takich instytucji, przeciez oni lepiej znaja specyfike tego lokalnego srodowiska niz kolejna pani (bez urazy) z exportu, ktora pojawia sie w naszym miescie na kierowniczym stanowisku. Zastanawiam sie, czy Rudzianie sa idiotami, ze trzeba nimi kierowac z zewnatrz. Znam wiele osob z naszego miasta, ktore nadawalyby sie na to stanowisko - czyzby nikt nie pytal ich o zdanie???

 • mikron

  Z jakiego ona jest exportu bo jak sięgam pamięcią to kojarzę ją z bibliotek?

 • także Orzegowianin

  Czytam i nie wierzę. Ludzie o co Wam chodzi.Czepiacie się właściwie nie wiadomo czego.To CIS się nie podoba, to 2 000 000 wydane, trampolina do koryta. Może dalej niech się nic nie dzieje i jak to mówi klasyk " róbta co chceta". CIS to reinkarnacja bibliotek. W ten sposób chce się przyciągnąć ludzi do bibliotek niestety w dzisiejszej dobie skazanych na " wymarcie". Placówka musi przejąć rolę ośrodka kultury,wyjść do ludzi z nowymi inicjatywami. To tyle jeśli chodzi o bibliotekę. Teraz pani kierownik CIS. Osoba niezwykle dynamiczna z pomysłami i pasją. Osoba która chce dobrze do wszystkich których zna.Jeśli tacy ludzie mieliby się wybić na "trampolinie do koryta" , to niech tak będzie, bo takich ludzi właśnie tam potrzeba.

 • John II Paul

  Widać że panująca władza powoli szykuje sobie elektorat na wybory. Inicjatywa jak najbardziej słuszna lecz czy ludzie do których jest adresowana tak samo myślą. Czasami odnoszę wrażenie że władza próbuje uszczęśliwiać niektóre grupy społeczne na siłę, skutkuje to tym że marnuje się pieniądze które można zagospodarować na innych obszarach.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.