Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybory prezydenckie 2020 II tura - ważne terminy!

 • Dodano: 2020-07-01 06:15, aktualizacja: 2020-07-01 06:32

12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Podobnie jak w pierwszej turze dla wyborców ważnych jest kilka terminów: 3 lipca upływa termin na składanie wniosku w sprawie głosowania przez pełnomocnika, natomiast do 7 lipca można się dopisać do spisu wyborców. Dodatkowo osoby chcące głosować w innym miejscu niż Ruda Śląska mogą do 10 lipca pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego

W II turze wyborów prezydenta zarządzonej na 12 lipca 2020 r. również każdy z wyborców może zagłosować korespondencyjnie. Aby to zrobić należało do 30 czerwca taki zamiar zgłosić do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Jeżeli ktoś głosował korespondencyjnie w pierwszej turze wyborów,  w drugiej turze będzie głosował w ten sam sposób. Pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem. Zgłoszenie chęci udziału w wyborach w formie korespondencyjnej może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi na platformie e-PUAP. Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego należy rozumieć jako osobiste zgłoszenie głosowania w ten sposób w urzędzie gminy. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy lub deklarację osobistego odebrania pakietu wyborczego z Urzędu Miasta.

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 7 lipca. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 7 lipca, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 10 lipca. W tym dniu przyjmuje się zgłoszenia do godz. 14.00 (telefonicznie lub przez e-PUAP).

Głosowanie przez pełnomocnika

Dotyczy to wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat lub wyborców niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wnioski o udzielenie pełnomocnictwa można składać do 3 lipca. W tym celu należy skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich. Co ważne, udzielenie pełnomocnictwa  w pierwszym głosowaniu jest ważne również podczas II tury wyborów.

Dopisanie do spisu wyborców

Do spisu wyborców mogą dopisać się wyborcy niezameldowani na pobyt stały w Rudzie Śląskiej, mający zameldowanie tymczasowe, aktualnie tu przebywający i którzy wiedzą, że w dniu wyborów również będą tu przebywać. Termin na składanie wniosków upływa 7 lipca. Wnioski takie można składać w wersji tradycyjnej do Wydziału Spraw Obywatelskich oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie - dopisanie do spisu skutkuje na obie tury.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Osoby zameldowane na pobyt stały w Rudzie Śląskiej, które w dniu wyborów będą przebywać poza miastem, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim będą mogły zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą. Aby otrzymać takie zaświadczenie należy zgłosić się do Wydziału Spraw Obywatelskich. Zaświadczenie odbiera się osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. Zaświadczenia będą wydawane do 10 lipca do godz. 14.00.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty dotyczące wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej (https://rudaslaska.bip.info.pl/) w zakładce „Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 czerwca 2020 r.”.

Informacje na temat składania wniosków on-line przez ePUAP znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej

Kontakt telefoniczny z Wydziałem Spraw Obywatelskim Urzędu Miasta: tel. 32 244 90 18, 32 244 90 19, 32 244 90 20.

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • boss

  Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. niestety patologia 500 plus i nieroby i tak nie zrozumieją hahaa ale dlugopis jiz obieccał pensje 2000 euro to patologia już mu lachę bedzie robiła

 • Bankowy

  TY IDIOTO! 500+ JEST W CAŁOŚCI FINANSOWANE Z KREDYTÓW. NIE ZACIĄGAJ KREDYTÓW TO NIE BĘDZIESZ FINANSOWAŁ TEGO ŚWIADCZENIA.

 • Tęczowy

  Boss jesteś gorszy od tej patologii.

 • boss

  Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. niestety patologia 500 plus i nieroby i tak nie zrozumieją hahaa ale dlugopis jiz obieccał pensje 2000 euro to patologia już mu lachę bedzie robiła

 • hugo

  Ślązacy, gdzie wasz honor? obrażają Was i wykorzystują, nazywają opcją niemiecką i doją jak mleczną krowę. a wy potulnie głosujecie jak te karpie za przyspieszeniem świąt.

 • Geju

  Powtażasz się ty zboku.

 • Stefan

  Trzaskowski teraz jest w stanie obiecać wszystko, wszystkie programy wprowadzone przez PiS bedą zachowane. Mało tego, zwolni z podatku PIT najmniej zarabiających - "wszystko na rękę". To duże powody do obaw dla samorządów, które narzekają na brak kasy, oczywiście na czele z naszymi władzami.A tu taki numer, będzie jeszcze mniej kasy. Ale nasi włodarze są spokojni, bo wiedzą, że Rafał robi to, w czym Platforma jest najlepsza - czyli kłamie. Spokojnie można go popierać i tak nie grozi nam realizacja jegom obietnic.

 • kłamie!

  Tak Stefan to cała prawda o Trzasku.

 • bosss

  ale tys pisowcu [...]nient ciemno grodzie hahahahahahaprzy[...]as dlugopis obiecuje posprawdzaj na necie a nie tv pis 1 haha debil 500 plus

 • Fajfusie

  Ty za to jesteś turbo debil.

 • neutralny

  Elektorat Hołowni naiwnie sądził ,że ich kandydat jest inny od przedstawicieli Pisu i PO. Myśleli że wreszcie ktoś obejmie urząd prezydenta , kto będzie ponad podziałami i z jego strony nie będzie żadnych spięć i że z wszystkimi się dogada. Najgorsze ,że jemu też tak się wydaje.Tymczasem trudno na kogoś nalatywać , kto dopiero co wszedł na scenę polityczną nie ma jeszcze żadnego zaplecza ani przeszłości partyjnej.W ten sposób jawi się ktoś nieskazitelnie czysty , szlachetny.To zawsze działa na elektorat , który ma dość nieustannych waśni i kłótni.Ale zapewniam ,że dosyć tego też mają zwolennicy Pisu i PO.Tyle ,że tam na górze trwa ciągłe przekonywanie jednych i drugich ,że to co robimy my jest dobre , a to co robią przeciwnicy jest złe.Taka wojna polsko - polska.W tym wszystkim niestety po obu stronach uczestniczą media..Hołownia gdy tylko sobie zapewni wokół siebie zaplecze partyjne , a potem z nim wejdzie do sejmu będzie skazany dokładnie na takie same zachowania jakie obserwujemy na Wiejskiej.nie łudźmy się ,że te kłótnie się kiedykolwiek skończą .Nie zmienią tego żadne Kukizy, ani Hołownie i tak szczerze mówiąc nie wiem co by się musiało wydarzyć ,żeby wrescie wszyscy chcieli ze sobą współpracować lub przynajmniej się szanować .

 • IK

  Ja wiem:wyrwać z korzeniami wszystkie media (bo wszystko zaczęło się od RM i konkordstu)ziejące ninawiścią i bazujące na najniższych ludzkich pobudkach,religię z powrotem wprowadzić do salek katechetycznych,kandytaci do parlamentu powinni być przebadani przez psychologa i mieć odpowiednie,kierunkowe wykszalcenie,pensja posłów nie powinna przekraczać np. podwójnej krajowej itp.I jeszcze jedno: tylko jakiś katsklizm lub wspólny wróg może zjednoczyć Polaków.Tak myślę;)

 • Głosowałem na Hołownię

  Niestety masz rację PO i PiS mają skrajnie odmienne poglądy to będą z sobą rywalizować. Natomiast Hołownia poparł Trzaskowskiego bo mu do jego wizji bliżej. Natomiast ja po wielu przemyśleniach wybieram ,,mniejsze zło" czyli Andrzeja Dudę. Absolutnie nikomu nie narzucam moich preferencji wyborczych ponieważ każdy obywatel ma wolność wyboru.

  • Głosowałem na Hołownię
   2020-07-02 12:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ewald

  ano, lepiej niech nadal pajacuje ten miglanc od oczek wodnych

 • ehs

  Wybór między młotem a kowadłem :( jeden gorszy od drugiego. Do wyborów będziemy słyszeli "Obiecuje" "dam" "zaręczam" itd.

 • jednak Duda

  Z tą różnicą ,że Duda już dał i to dużo a Trzaskowski na razie obiecuje , a ponieważ wywodzi się z partii , która nic nie dawała a zabierała , no to jak tu nie stawiać na Dudę jaki by on nie był.

 • boss

  co ci dał debilu umysłowy patusie 500 plus Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. ogarniasz cy za tępy jesteś pewnie zwykły robol z rudy slaskiej matole hahahahahah duda ci dał co za idiota

 • Z rynsztoka

  Gdzie się taki dureń jak boss uchował.

 • przemyślałam temat

  No, właśnie głosowałam na Hołownię ale zagłosuję na Dudę.

  • przemyślałam temat
   2020-07-02 12:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • PiS

  Wiym, puda bo ny chca żeby rządzioł nami tyn miglanc warszawski.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.