Mieszkańcy Rudy Sląskiej wybierają dzisiaj prezydenta swojego miasta. Frekwencja nie jest jednak wysoka.
Przedterminowe wybory w Rudzie Śląskiej
Dzisiaj od godzin porannych rudzianie wybierają nowego prezydenta miasta. To przedterminowe wybory, bo w czerwcu zmarła sprawująca ten urząd Grażyna Dziedzic. W tegorocznych wyborach prezydenckich startuje 7 kandydatów. Są to:
- Jolanta Milas,
- Marek Wesoły,
- Michał Pierończyk,
- Krzysztof Mejer,
- Paweł Dankiewicz,
- Krzysztof Toboła,
- Maciej Mol.
Mieszkańcy Rudy Śląskiej oddają swoje głosy w 79 lokalach wyborczych. Listę obwodowych komisji wyborczych znajdziecie TUTAJ
Jak informuje Policja, na razie nie odnotowano żadnych incydentów, które mogłyby zakłócić ciszę wyborczą czy przebieg wyborów.
Niska frekwencja?
Uprawnionych do głosowania jest ok. 101,5 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej. Jednak z opinii rudzian wynika, że frekwencja nie jest wysoka. W komisji nr 47 ulokowanej w Szkole Podstawowej nr 13 w Bielszowicach w ciągu 10 minut, gdy tam byliśmy, lokal odwiedziło tylko kilka osób. W urnie wyborczej nie było też wielu kart do głosowania.
- Może ta pogoda odstraszyła ludzi. Pewnie w drugiej turze zagłosuje więcej osób. Wybór będzie łatwiejszy - mówiła pani Karina z Bielszowic.
Czy frekwencja rzeczywiście jest niska? Tego dowiemy się dopiero po zakończeniu głosowania. Jak informuje Miejska Komisja Wyborcza, cząstkowe dane nie będą podawane w ciągu dnia, jak ma to miejsce podczas normalnych wyborów.
Wyniki głosowania
Oficjalne wynik głosowania poznamy pewnie dopiero jutro. Jednak zaraz po zakończeniu głosowania niezależnie zebrane wyniki wyborów lokalnych w Rudzie Śląskiej mają pojawić się na internetowej stronie Obywatelskiej Kontroli Wyborów.
- Zrobiliśmy wszystko, żeby zgromadzone przez nas informacje o liczbie głosów w stu procentach pokrywały się z rzeczywistym wynikiem głosowania — deklaruje Kuba Karyś, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji.
KOD w czerwcu br. wraz z organizacjami i partiami prodemokratycznymi zawarł porozumienie ws. kontroli wyborów w Polsce. Ludzie OKW zasiadają jako obserwatorzy społeczni, mężowie zaufania i członkowie komisji wyborczych w lokalach wyborczych w całej Rudzie Śląskiej. Po zalogowaniu na specjalnej stronie internetowej wprowadzą oni wyniki głosowania ze "swojego" lokalu, które następnie trafią do serwerów komputerowych OKW, gdzie zostaną przeliczone.
Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na Prezydenta Miasta Ruda Śląska nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, w dniu 25 września br., również w godzinach od 7.00 do 21.00, zostanie przeprowadzone ponowne głosowanie (tzw. II tura).