„Młode Głowy” to raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce. W badaniu udział wzięło prawie 185 tysięcy uczniów z 1923 szkół z całej Polski. Ponad 21 tysięcy uczniów było z województwa śląskiego. Wyniki raportu obrazują, z jakimi problemami zmaga się polska młodzież.
Grupa badanych
Badanie zostało przeprowadzone we wszystkich województwach w 342 powiatach. Wśród śląskich miast, największą liczbę uczniów przebadano w Bielsku-Białej (3056), Rybniku (2097), Rudzie Śląskiej (1356), Gliwicach (1267) i Katowicach (1196). Najwięcej przebadanych uczniów chodziło do 8 klasy szkoły podstawowej i było w wieku 13 lat. Najstarszymi osobami w grupie badawczej byli 21-latkowie.
Z czym zmagają się młodzi ludzie?
W raporcie zawarto informacje na temat tego, jakie problemy dotykają obecnie młodzież. Na podstawie pytań zadanych uczniom z całej Polski, uzyskano wiedzę, która jest bardzo niepokojąca. Obecnie ponad połowa młodych ludzi (52,4%) odczuwa brak chęci do działania. Co 3 uczeń nie ma chęci do życia i czuje się samotny. 32% przebadanych uczniów nie akceptuje tego, kim jest oraz jak wygląda.
Młodzież przyznała się również do zachowań autodestrukcyjnych – objadania się bądź głodzenia (43,3%), ćwiczenia ponad siły (34,2%), regularnego odchudzania (32,8%), oglądania przemocy (39,5%) i pornografii w sieci (20,7%).
Kryzys zdrowia psychicznego
W raporcie znalazły się również dane dotyczące prób i myśli samobójczych wśród młodych ludzi. W świetle badań, co 3 uczeń ma podejrzenie depresji, a co 4 przyznaje, że mówił o samobójstwie. Dodatkowo ponad 40% badanych deklaruje, że ktoś w ich najbliższym otoczeniu miał myśli samobójcze, podjął próbę samobójczą bądź odebrał sobie życie. 4 na 10 uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej, a co 10 ją podejmował.
Badania pokazują także, jaki jest stosunek badanej młodzieży do pomocy psychologicznej. Tylko 1 na 20 osób skorzystałaby w trudnej chwili z pomocy psychologa, a prawie 70% badanych nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologicznego. Ponad połowa z nich wsparcia szuka u rodziców.
Raport Młode Głowy zobrazował także, jak niskie poczucie własnej wartości mają obecnie młodzi ludzie, jak często spotykają się z przemocą i jakie problemy towarzyszą im na co dzień.
Z całym, obszernym raportem możecie zapoznać się poniżej.