RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku

 • Dodano: 2021-09-09 09:45

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. 14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. 

Czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Ile wyniesie „czternastka”?

Wysokość 14. emerytury, co do zasady, wynosi 1250,88 zł. Nie wszyscy otrzymają ją w pełnej kwocie.  

– Zgodnie z przepisami pełną kwotę „czternastki” otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają to dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3000 zł, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie pomniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co ważne – osoba, której kwota emerytury, bądź renty przekroczy 4150,88 zł brutto, nie będzie miała czternastej emerytury.

Nie trzeba składać wniosku 

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Lusia

  Czternastka tylko dla zaszprycowanych dziesiątą dawką .

 • Padre

  I hejtu nie ma? A przy 500+ taka lawina.

 • emeryt

  no to niech kłamczuszek M.mówi głośno i codziennie że nie wszyscy dostaną po równo bo fama w narodzie jest taka że emeryci dostają,trzynastki. czternastki .,bony turystyczne i jeszcze nie wiadomo co i jakie warunki trzeba spełnić,żeby cokolwiek z tej jałmużny skapnęło

 • albin

  Za [...]ów dostałeś w marcu 5 zł podwyżki i się cieszyłeś ...bo sam jesteś [...]em

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.