W Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej można już oglądać wystawę pt. „Mój Opa tyż boł deportuwany”, która upamiętnia 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Ekspozycja została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku i jest poświęcona tragicznej historii deportacji mieszkańców Górnego Śląska po zakończeniu II wojny światowej.
Tragedia Górnośląska
Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk w 1945 roku, region ten stał się miejscem brutalnych represji. Tysiące mieszkańców zostały deportowane do ZSRR, gdzie przymusowo pracowali w kopalniach, kamieniołomach, hutach oraz innych trudnych warunkach. Wystawa dokumentuje losy tych, którzy zostali wywiezieni, a także opowiada o brutalnych aresztowaniach, mordach i grabieżach.
Wystawę „Mój Opa tyż boł deportuwany” uroczyście otworzyła Urszula Koszutska, posłanka ze Śląska, która podkreśliła wagę zachowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Jej obecność na otwarciu wystawy stanowi symboliczne upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej i wkładu Ślązaków w historię regionu.
Ekspozycja dostępna do 8 kwietnia
Wystawa będzie dostępna do 8 kwietnia. To doskonała okazja, aby poznać dramatyczną historię deportacji i zrozumieć wpływ wydarzeń z 1945 roku na mieszkańców Górnego Śląska.
Stacja Biblioteka zaprasza do odwiedzin. W razie pytań, kontaktować się można pod numerem telefonu 32 242 05 86 lub wysyłając e-mail na adres biblio@r-sl.pl. Więcej informacji znajduje się na stronie stacjabiblioteka.r-sl.pl.