Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w dwóch kopalniach PGG. Będą badania przesiewowe

 • Dodano: 2020-07-21 11:30

Do końca tygodnia 600 górników z należących do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalń Chwałowice i Bielszowice będzie przebadanych pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Powodem jest rosnąca w ostatnim czasie liczba przypadków koronawirusa w obu zakładach, gdzie łącznie choruje już ponad 100 osób.

W każdej z tych kopalń przebadana zostanie testowa grupa 300 osób, by sprawdzić, czy w obu zakładach nie ma nowych ognisk epidemii – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Wcześniej – w środę – wymazy do badań będą pobrane także od 300 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w ostatnim czasie również rosła liczba zakażonych – do wtorku koronawirusa potwierdzono tam u 85 pracowników, z których 15 wyzdrowiało.

W kwarantannie jest 109 osób

W Polskiej Grupie Górniczej, do której należą kopalnie Chwałowice w Rybniku (część kopalni ROW) i Bielszowice w Rudzie Śląskiej (część kopalni Ruda) sytuacja epidemiczna była dotąd stabilna – wyzdrowiało 91,9 proc. zakażonych pracowników. Jednak w ostatnim czasie nastąpił wzrost ilości nowych przypadków SARS-CoV-2 – w ciągu minionych niespełna dwóch tygodni przybyło ich w kopalniach PGG ponad sto.

Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 2037 pracowników PGG, z których 1872 wyzdrowiało

Nadal choruje 165 górników, w tym 65 w rudzkiej kopalni Bielszowice i 43 w rybnickiej kopalni Chwałowice, gdzie zaplanowano badania przesiewowe. W kwarantannie jest obecnie 321 pracowników PGG, podczas gdy jeszcze kilka dni temu liczba osób objętych kwarantanną była poniżej 200.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), gdzie przez kilka poprzednich dni nie notowano nowych zakażeń, we wtorek przybyło 8 przypadków SARS-CoV-2 – 5 w kopalni Borynia i 3 w kopalni Pniówek. Łącznie od początku epidemii zaraziło się 4009 pracowników JSW, z których 3747 (blisko 93,5 proc.) wyzdrowiało – we wtorek za zdrowych uznano 61 kolejnych osób. W kwarantannie jest 53 pracowników jastrzębskiej spółki.

Łącznie z koronawirusem nadal walczy 427 górników z JSW (262) i PGG (165), a także 70 pracowników prywatnej kopalni Silesia – z powodu dużej absencji pracowników zakład ten w tym tygodniu czasowo wstrzymał wydobycie węgla.

Ogółem od początku epidemii do wtorku koronawirusem zaraziło się 6636 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6209 wyzdrowiało (ponad 93,5 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników; nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do poniedziałku koronawirusa wykryto u 14 tys. 418 osób, z których 373 zmarły. W regionie wyzdrowiało 11 tys. 616 osób, czyli ponad 80,5 proc. wszystkich zakażonych.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • kucharz

  a moze by ich tak skoszarowac w tej kopalny i bye wyjezdzali z niej, dac im katering, niech fedruja, zima za pasem , węgla polska potrzebuje , może na wiosne covid minie to sobie wyjadą z dołu, jakos sobie tam poradzą, zamiast 500+ można by utrzymywac ich , zwieźdz na dól wagon materacy, koce , jakies tam konserwy, wode mineralna i chłopaki dadzą rade

 • kamil putz

  anty NrŚL

 • Ewa

  nie powinno sie dawac im zgody na kwarantanne domową, nalezy całkiem ich odizolowac w zakładach zamknietych az sie całkowicie wyleczą.To co sie dzieje na śląsku sprawia ze nie chcą nas widziec w całej polsce, człowiek nie może spokojnie na wczasy pojechac bo czuje sie tam jak intruz, chodzą bez maseczek , sieja zaraze a normalni ludzie musza przez nich cierpiec. Powinni zatrzymywać tych bez maseczek, zrobic liste w sanepidzie, jak sie taki zarazi albo kogos powinien pokryć koszty leczenia i wysokie kary dać im. Jedyny rejon na cała polske, wstyd !

 • Beti

  Ciebie mule powinno się odizolować,siejesz zamęt tylko tymi głupawymi komentarzami

 • Ja

  Ciebie powinni odizolować i wstydzić się za ciebie

 • ANTY UE

  Ale ci media wyprały mózg . Szkoda mi Ciebie , beznadziejny przypadek

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.