Wiadomości z Rudy Śląskiej

XIV edycja Spotkań Górskich "Lawiny" za nami!

  • Dodano: 2019-11-18 14:30, aktualizacja: 2019-11-19 08:40

"Góry możliwości" – pod takim hasłem od 15 do 17 listopada w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej odbyła się XIV edycja Spotkań Górskich "Lawiny". W programie tegorocznego festiwalu coś dla siebie mogli znaleźć nie tylko miłośnicy wspinaczki, biegów górskich, trekkingu, kanioningu, czy wypraw w Himalaje, ale również paralotniarstwa. Na gości czekały prelekcje, pokazy filmów, warsztaty tematyczne oraz wernisaż konkursu fotografii górskiej.

Festiwal został zainaugurowany w piątek, 15 listopada. W Miejskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy tegorocznej edycji Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019 oraz wręczenie nagród dla laureatów. Później odbył się pokaz oskarowego dokumentu "Free Solo" z Alexem Honnoldem, gwiazdą światowej wspinaczki, w roli głównej.

Drugi dzień festiwalu (16 listopada) rozpoczęły zorganizowane zajęcia na ściance skierowane do dzieci. Odbyły się one w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Obrońców Westerplatte 2A. Goście festiwalu nie tylko mogli wziąć udział w warsztatach wspinaczkowych, a także dowiedzieć się jak stawiać pierwsze kroki na via ferratach, jak samemu skutecznie prognozować pogodę w górach wysokich i jak unikać błędów w trakcie wyprawy na Kazbek.

- Chcemy inspirować naszą publiczność do odkrywania własnych ścieżek w górach, lecz jednocześnie zwracamy dużą uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Zależy nam, aby nasi goście cieszyli się górami, ale też zawsze bezpiecznie z nich wracali do domu, stąd taki nacisk na walor edukacyjny – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które jest organizatorem "Lawin".

Karpaty i Dolomity, góry Antarktydy i Alaski, dolina Yosemite, Alpy, Kaukaz oraz Himalaje – wszystkie te miejsca (i jeszcze kilka innych) odwiedzić mogli uczestnicy XIV Spotkań Górskich "Lawiny”. Za sprawą swych opowieści zabrali ich tam m.in.

  • Roman Ficek – pierwszy człowiek w historii, który przebiegł Łuk Karpat;
  • Magda Lassota – podróżniczka i fotoreporterka, która wiosną tego roku spędziła prawie dwa miesiące w bazie pod Mount Everestem, realizując swój fotoreporterski projekt,
  • a także Magdalena Gorzkowska – do niedawna utytułowana lekkoatletka, obecnie himalaistka mająca na koncie trzy zdobyte ośmiotysięczniki.

- O ile w zeszłym roku skupiliśmy się na historii polskich zmagań z zimowym K2, to w tym roku postawiliśmy na różnorodność form górskiej aktywności. Często takich, których podejmowanie nie wymaga zresztą wcale jazdy na drugi koniec świata - mówi Tomasz Bartniczak.

W niedzielę (17 listopada) tradycyjnie swymi doświadczeniami z kończącego się sezonu podzielili się lokalni pasjonaci gór, m.in. członkowie Rudzkiego Klubu Grotołazów "Nocek”. Była to okazja, by spotkać się z Jackiem Matuszkiem – alpinistą i filmowcem, który latem rozpoczął wspinaczkowo-paralotniarski trawers Dolomitów. W ramach pokazów filmowych publiczność zobaczyła zbierający nagrody na najważniejszych festiwalach górskich w Polsce obraz "Spectre Expedition".

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.