Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Z pasji do działania - rozmowa z Tomaszem Bartniczakiem

  • Dodano: 2013-02-27 10:00, aktualizacja: 2017-10-16 13:21

Nie tylko kultura i nowatorskie pomysły na nowe projekty. Przede wszystkim pasja i sposób na życie. Przez ostatnie lata poruszyli rudzką strefę kulturalną, nadając jej nowy rytm. Od Dyskusyjnych Klubów Filmowych, przez Spotkania Górskie Lawiny, aż po organizację półkolonii czy wyjazdów dla dzieciaków. Działalność In-nYch jest szeroka. Zapał i chęci ogromne. O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Bartniczakiem, Prezesem Rudzkiego Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

Istniejecie ponad 10 lat. Przez ten czas to głównie In-nI poruszali miasto pod względem szeroko pojętej kultury. Co możesz określić jako największy sukces Stowarzyszenia?

Największym sukcesem jest to, że ciągle istniejemy i realizujemy nowe projekty kulturalne.  To dzięki ludziom, którzy tworzą Stowarzyszenie zrealizowaliśmy tyle imprez, które czasami wydawałyby się niemożliwe… Największy sukces to ta grupa ludzi, która od ponad 10 lat chce działać na rzecz kultury naszego miasta i regionu.

Jakie były początki Stowarzyszenia? Jak to wszystko się zaczęło?

Pewnego dnia zostałem wysłany przez Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie na szkolenie dotyczące pozyskiwania środków unijnych. Wróciłem z olśniewająco prostym a jednocześnie genialnym planem działania – zakładamy Stowarzyszenie. Razem z moim przyjacielem Krzysztofem Kasprzykiem (pierwszy prezes Stowarzyszenia) zabraliśmy się do działania. Zaprosiliśmy naszych znajomych na spotkanie i przedstawiliśmy propozycję założenia Stowarzyszenia – machina ruszyła. Po co? Dlaczego? Marcin Malik (były członek zarządu) żartobliwie odpowiadał, by usystematyzować nasze imprezy. Wszyscy wiedzieli jednak, że ten sposób działalności pozwoli nam na stworzenie własnych ram, w których chcemy się spełniać, stworzy nowe drogi do ekspresji siebie, do wpisania się w kształtowanie naszego małego świata. Większość członków Stowarzyszenia pochodzi z Rudy, dlatego też jako siedzibę wybraliśmy Rudę Śląską.

Czym jest dla Ciebie Stowarzyszenie?

Jest to moja pasja, coś co sprawia mi przyjemność, w czym się realizuję. Mamy możliwość realizowania swoich pomysłów. Stowarzyszenie może pomóc innym osobom, które mają ciekawy pomysł. To po prostu sposób na życie.

Czy jest coś, co chciałbyś polepszyć, dopracować w In-nYch?

Członkowie Stowarzyszenia mają coraz więcej obowiązków, dlatego przydałaby się „świeża krew”. Młodzi ludzie na pewno wnieśliby dużo nowych, ciekawych pomysłów. Zapraszam wszystkich pozytywnie zakręconych do wstąpienia w nasze szeregi, można przyjść przed spotkaniem DKF-u (co druga środa w Kinie Patria) lub przyjechać do In-nEgo Domu Kultury w Kochłowicach. Moglibyśmy wtedy zorganizować więcej projektów, obecnie musimy zrezygnować z ich organizacji z powodów kadrowych. Dodatkowo przede wszystkim musimy poprawić  promocję naszych działań.

Który projekt In-nYch cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców – pewnie nie tylko Rudy Śląskiej, ale całego regionu?

To pytanie chyba należy zadać mieszkańcom. Moim zdaniem to przede wszystkim Spotkania Górskie Lawiny, In-nY Dom Kultury w Kochłowicach, Dni Twórczości Celtyckiej czy nowa inicjatywa Mateusza Widucha – Festiwal Motocyklowy „ART OF RIDE”.

Jakie plany ma Stowarzyszenie na najbliższe miesiące?

Już jutro (27 lutego) kolejna odsłona DKF-u w Kinie Patria, tym razem film „Holy Motors”. W dalszej kolejności premiera filmu dokumentalnego ukazującego historię zespołu Gang Olsena. W kwietniu zaś festiwal Motocyklowy „ART OF RIDE” czy bal dla dzieci na powitanie wiosny w In-nYm Domu Kultury.

Informacje projektach kulturalnych Stowarzyszenia In-nI możecie znaleźć na stronie www.in-ni.pl.
 

Wszystkich zaś, którzy chcieliby współpracować ze Stowarzyszeniem, odsyłamy tutaj: stowarzyszenie.inni@gmail.com

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.