Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck", który przy udziale Instytut Pamięci Narodowej organizowany jest w Rudzie Śląskiej już od dziewięciu lat.
"W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck"
„Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera”. Autorką tych słów jest była „ravensbruczanka” - Maria Rutkowska-Kurcyusz i stały się one motywem przewodnim Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”, który odbył się wczoraj w naszym mieście.
Podczas tego wydarzenia młodzież z całej Polski zmierzyła się z tematyką literatury obozowej. 28 finalistów, wybranych spośród 304 uczestników ogólnopolskiego konkursu zaprezentowało się podczas gali finałowej w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Honorowymi gośćmi wydarzenia były więźniarki obozów koncentracyjnych Krystyna Paradysz i Irena Cyrankiewicz.
Zwycięzcy w kategorii proza:
- 1.miejsce – Emilia Marzec
- 2.miejsce – Marta Bekierz
- 3.miejsce – Antoni Ostrowski
Zwycięzcy w kategorii poezja:
- 1.miejsce – Wiktoria Bochniak
- 2.miejsce - Laura Lewińska
- 3.miejsce – Emilia Węgrzyn
- Jestem niezwykle dumny, że w naszym mieście odbywa się to wyjątkowe i ważne wydarzenie, podczas którego stajemy się świadkami historii. Dzięki niemu młodzież poznaje losy Polek, byłych więźniarek, które doświadczyły niewyobrażalnych okrucieństw wyrządzonych przez drugiego człowieka, a mimo to zachowały swoją godność i człowieczeństwo. Serdecznie gratuluję laureatom konkursu, a także wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się tego trudnego zadania, jakim jest recytacja poezji i prozy lagrowej. Jestem pewien, że właśnie dzięki Wam, pamięć o tamtych wydarzeniach nigdy nie zginie - napisał prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Konkurs pomaga w zachowaniu pamięci o koszmarze kobiet z obozu Ravensbruck
Pomysłodawczynią konkursu jest pani Maria Lorens - córka Katarzyny Matei, byłej więźniarki z obozu w Ravensbruck. Organizatorami konkursu były Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie "Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck" oraz Miasto Ruda Śląska.
- Konkurs ten to wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbruck oraz ocalałym byłym więźniarkom tego obozu. Dlatego jestem zaszczycona, że mogłam przysłuchiwać się utworom wybranym przez uczestników konkursu i po raz kolejny spotkać się z niezwykłymi kobietami – paniami Krystyną Paradyż i Ireną Cyrankiewicz – które przeżyły kaźnie niemieckich obozów koncentracyjnych. Podziwiam je za to, że mimo doświadczonych okrucieństw, zachowały godność i wiarę w dobro człowieka. To właśnie pozwoliło im przetrwać, by w przyszłości odbudowywać swoją Ojczyznę - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Przedsięwzięcie objęte było honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.