Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami Noc Świętojańska w Rudzie Śląskiej [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2024-06-23 10:15

Rozpalenie ogniska świętojańskiego, widowisko Teatru Ognia Nam Tara, koncerty Grzegorza Poloczka, a także Orkiestry Dętej KWK „Bielszowice” oraz Zespołu Akordeonistów im. E. Huloka - to tylko niektóre atrakcje, jakie odbyły się wczoraj w ramach Nocy Świętojańskiej w Rudzie Śląskiej. 

Noc Świętojańska w Rudzie Śląskiej 2024

Zabawa w bielszowickim parku rozpoczęła się o godz. 18.30 koncertem Orkiestry Dętej KWK "Bielszowice" pod batutą Zygmunta Kliksa. Na scenie wystąpili także: Zespół Akordeonistów im. E. Huloka pod kierownictwem Roberta Kiera, zespół "Mini Bazar", a także Grzegorz Poloczek.

Nie był to jednak koniec atrakcji. Zespoły teatralne "Moklandia" i "Jadesta" zaprezentowały niezwykle klimatyczne widowisko świętojańskie, a zaraz po nim, o godz. 22.00 nastąpiło rozpalenie ogromnego ogniska świętojańskiego. Chwilę później odbył się widowiskowy pokaz ognia, który zaprezentował Teatr Ognia Nam Tara.

- Z przytupem rozpoczęliśmy w Rudzie Śląskiej wakacje. Po ubiegłotygodniowych Dniach Rudy Śląskiej dziś w Parku Strzelnica miała miejsce Noc Świętojańska. Nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. Był tradycyjny konkurs na wianek świętojański, koncert Grzegorza Poloczka oraz widowisko teatralne w wykonaniu zespołów teatralnych Moklandia i Jadesta, a także występ teatru Ognia Nam Tara. Oczywiście w Noc Świętojańską nie mogło zabraknąć ogniska, które z małymi problemami z jego rozpaleniem, ostatecznie pięknie rozbłysło w bielszowickim parku. Dziękuję organizatorom Dom Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowice za przygotowanie wydarzenia, które zgromadziło tak liczną publiczność - mówiła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Uczestnicy Nocy Świętojańskiej mieli także okazję wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek, a także szukali kwiatu paproci i bawili się przy muzyce DJ-a. Nie zabrakło również specjalnej strefy atrakcji dla dzieci, gier i zabaw z harcerzami z Hufca Ruda Śląska, a także strefy gastronomicznej.

Historia Nocy Świętojańskiej

Warto wspomnieć, że Noc Świętojańska obchodzona jest w wigilię dnia świętego Jana Chrzciciela, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca. Datę tę przyjmuje się jako dzień narodzin świętego. Jednak swoje korzenie święto to ma w obrzędach pogańskich, które związane były z czasem letniego przesilenia słońca. Najkrótsza noc w roku była nazywana, zależnie od regionu, nocą Kupały, sobótką czy palinocką. Było to święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości i miłości.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Dariusz

    Poziom tych imprez jest mega słaby… dni rudy slaskiej podobnie

  • Jan

    Zapraszamy na festyn do Kochłowic

  • Rudolf

    Upiłem się do nieprzytomności jak przystało na Słowianina z krwi i kości.

  • Achim

    Przynioslem piwo ze soba bo tam bylo drogie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również