Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami piknik rodzinny "Strefa Bezpieczeństwa Compensy" w Nowym Bytomiu

  • Dodano: 2024-05-18 16:45

Dzisiaj 18 maja, na Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, odbył się piknik rodzinny "Strefa Bezpieczeństwa Compensy". W programie wydarzenia znalazły się m.in. nauka bezpiecznego poruszania się po drogach oraz pierwszej pomocy, badania profilaktyczne, a także zabawy i quizy z nagrodami. 

Kampania społeczna Bezpieczna Autostrada

Piknik jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas V – VIII ze szkół podstawowych z całej Polski, a 10 zwycięskich szkół, w ramach nagrody głównej, sprowadzi bezpieczeństwo do swojego miasta. Piknik w Rudzie Śląskiej został zorganizowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu Szkoły Podstawowej nr 41 im. Gwarków Rudzkich. Jej uczniowie przygotowali fantastyczny hip-hopowy clip, gdzie zainscenizowali miejskie scenki pierwszej pomocy.

Konkurs Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa ma na celu poszerzanie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy. Zadaniem uczniów było stworzenie szkolnej drużyny Młodych Bohaterów Bezpieczeństwa i opracowanie ciekawej formy nauczania koleżanek i kolegów młodszych klas w tych tematach. W konkursie wyłoniono 10 zwycięskich drużyn, a główną nagrodą jest organizacja pikniku "Strefa Bezpieczeństwa Compensy" w miejscowości wygranej szkoły. W ramach kampanii Compensa zorganizowała dotychczas 80 imprez edukacyjnych w całej Polsce.

- Od sześciu lat realizujemy wspólnie z Compensą akcję Bezpieczna Autostrada. Ta kampania ma na celu edukować i przede wszystkim uczyć w praktyce, jak prawidłowo zachować się na autostradzie, a także jak reagować w sytuacji zagrożenia życia. Uczymy dzieci i dorosłych, bo to wiedza na całe życie. Podczas pikników rodzinnych szerzymy ideę współodpowiedzialności: widzisz? Reaguj właściwie, bezpiecznie – mówi Tadeusz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Szkoła Podstawowa nr 41 w ramach akcji otrzymała także stację medyczną z profesjonalną apteczką i instrukcją udzielania pierwszej pomocy oraz dostęp do szkolenia e-learningowego „Pierwsza pomoc ABC”, z którego mogą skorzystać nauczyciele i pracownicy szkoły.

Piknik rodzinny "Strefa Bezpieczeństwa Compensy"

Podsumowaniem kampanii był piknik "Strefa bezpieczeństwa", który odbył się dzisiaj na placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu.

- Piknik edukacyjny z wieloma atrakcjami, promujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym, nauka pierwszej pomocy, a także defibrylator AED, który był dostępny dla wszystkich mieszkańców – to główne nagrody, jakie otrzymaliśmy w związku z wygraną w konkursie – wymienia Mariola Kajzer, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41 im. Gwarków Rudzkich w Rudzie Śląskiej. – Wszystkim uczniom i ich opiekunom, którzy wzięli udział w konkursie, dziękuję za zaangażowanie i pomysłowość, które przyczyniły się do wygranej. Konkurs „Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa” był dla nas świetną zabawą i przygodą, sprawdziliśmy się jako zespół, ale przede wszystkim cieszy nas to, że razem mogliśmy coś dobrego zrobić dla innych – dodaje.

Podczas pikniku nie zabrakło wielu atrakcji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od rana odbywały się m.in. pokazy pierwszej pomocy i użycia urządzenia AED, można było także skorzystać ze skanera wzroku (testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów, odporność na olśnienie), symulatorów dachowania i zderzeń oraz sprawdzić refleks. Chętni mogli również skorzystać z podstawowych badań, takich jak pomiar ciśnienia, tętna i saturacji. Uczestnicy pikniku mieli możliwość, sprawdzenia reakcji osób po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych (alko- i narkogogle). W czasie wydarzenia nastąpiło także przekazanie na ręce władz miasta defibrylatora.

Piknik "Strefa Bezpieczeństwa" oraz kampania "Bezpieczna Autostrada" realizowane są pod patronatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Komentarze (2)    dodaj »

  • sdf

    Czemu nie dajecie znac wczesniej o wydarzeniach?

  • Redakcja

    Pozdrawiamy :) https://rudaslaska.com.pl/is,jeden-dzien--wiedza-na-cale-zycie-przed-nami-rodzinny-piknik-compensy-w-rudzie-slaskiej,270925,1557454.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również