W czasie pandemii zachorowanie wiązało się z przymusową kwarantanną. Jak sprawa wygląda teraz, gdy skala zachorowań jest znacznie niższa? Jaka jest rola sanepidu w walce z koronawirusem?
Coraz więcej zachorowań
W całej Polsce odnotowuje się coraz większą liczbę zachorowań na Covid-19. Pacjenci skarżą się na bóle głowy, mięśni, ogólne osłabienie, katar i gorączkę. Nie zawsze zachorowanie na Covid od samego początku wiąże się z dusznościami. Jak powinien postępować pacjent, u którego zostanie stwierdzone zakażenie koronawirusem? Czy musi przymusowo zostać w domu, jak to bywało w czasach pandemii? PSSE w Rudzie Śląskiej rozwiewa wątpliwości.
Rola sanepidu
O to, jak obecnie wygląda procedura w przypadku zarażenia koronawirusem, zapytaliśmy Państowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej. Dr n. o zdr. Renata Cieślik-Tarkota wyjaśnia, że lekarz, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie SARS-CoV-2, musi zgłosić ten fakt właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu. Wszystkie tego typu zgłoszenia zostają zarejestrowane przez Państwowy Inspektorat Sanitarny.
- W każdym przypadku pracownik kontaktuje się telefonicznie z osobą zakażoną w celu uzyskania podstawowych informacji na temat przebiegu zachorowania, okoliczności zakażenia czy ewentualnego kontaktu z chorym – mówi dr n. o zdr. Renata Cieślik-Tarkota, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej.
Dodaje, że podczas wspomnianej rozmowy telefonicznej pracownik sanepidu zaleca zarażonemu samoizolację, obserwowanie samopoczucia swojego, jak i domowników, a także pozostanie w stałym kontakcie z lekarzem rodzinnym. W przypadku gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia, zaleca się niezwłoczne udanie się do najbliższego szpitala.