W domach jednorodzinnych garaż jest standardem. Z drugiej strony coraz częściej hale podziemne są elementami budynków mieszkalnych. Ze względu na rodzaj wykończenia i sposób użytkowania konstrukcje takie jak brama garażowa raczej nie są często wymieniane. Wybór odpowiedniego modelu powinien być więc podyktowany i naszymi potrzebami, i stylistyką domu, i względami praktycznymi. Przede wszystkim na bramach garażowych nie opłaca się oszczędzać.
- Jaką bramę kupić?
- Na co zwracać uwagę?
- Jakie są rodzaje bram?
Jaką bramę kupić?
Przede wszystkim wybór konkretnego modelu w dużej mierze będzie podyktowany tym, jakie warunki mamy i jakie modele możemy zastosować. Niezwykle ważnym elementem będzie wysokość nadproża - czyli odległości pomiędzy górnym otworem wjazdowym a sufitem. W standardzie powinna on mieć co najmniej 210 centymetrów. Takie parametry pozwalają zainstalować zarówno bramę z automatycznym napędem, jak i ręcznym. Poza tym trzeba również wziąć pod uwagę szerokość bocznych krawędzi (węglarek) oraz długość garażu, która jest szczególnie istotna, jeśli decydujemy się na montaż automatycznych bram garażowych. Wówczas nie powinna być ona mniejsza niż 3,3 metra. Minimalna szerokość bramy musi wynosić 2,4-2,5 metra. Jeśli mamy duży samochód, to jest ona relatywnie większa. Przede wszystkim do garażu musimy szybko i bezpiecznie wjeżdżać, jak i wyjeżdżać. Im szersza brama, tym bardziej komfortowe jej użytkowanie. Poza parametrami technicznym warto dopasować elementy do stylistyki domu, kolorystyki elewacji. Producenci oferują całą paletę różnych możliwości.
Na co zwracać uwagę?
Bramy garażowe muszą być niezawodne i wygodne. Te elementy będziemy doceniać codziennie. Poza tym warto zadbać także o ich energooszczędność i estetykę. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na montaż droższych ocieplanych modeli. To pozwala obniżyć rachunki za prąd.
Jakie są rodzaje bram?
Popularne bramy segmentowe składają się z paneli połączonych zawiasami. Zapewniają doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Poza tym pozwalają wykorzystać całą przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz garażu. Wiele osób wybiera również uchylne bramy garażowe. To ekonomiczne rozwiązanie, które doskonale wygląda. Wymaga dłuższego podjazdu, ponieważ jej skrzydła otwierają się na zewnątrz. W standardzie ten model ma maksymalną długość trzech metrów, więc nie sprawdzi się przy podwójnych garażach. Najstarszą konstrukcją są bramy garażowe skrzydłowe. Obecnie są jednak najrzadziej wybierane, choć dalej kuszą ceną, prostotą konstrukcji, łatwością montażu i samej konserwacji. Wymagają jedynie dużo miejsca na podjeździe, co może być kłopotliwe szczególnie zimą. Brama garażowa rolowana to rzadko stosowane rozwiązanie przede wszystkim ze względu na wysoką cenę. Skrzydło nawija się na wał napędowy w pionie. Mechanizm działania jest podobny do tego zastosowanego w roletach okiennych. Brama przede wszystkim nie zajmuje dużo miejsca i świetnie sprawdza się w małym garażu. Poza tym jest wygodna, ponieważ obsługuje się ją napędem elektrycznym. Nowoczesne modele również zabezpieczają przed włamaniem. To chroni przed podważeniem zamkniętej bramy. Do istotnych zalet należy również estetyka tego rozwiązania oraz odporność na korozję.
Niezależnie od tego, jaki model zostanie wybrany, trzeba montaż wykonać bardzo dokładnie, ponieważ każdy błąd będzie potem uprzykrzał codzienne użytkowanie. A chodzi przecież o to, by bez problemu otwierać i zamykać bramę, kiedy mamy taką potrzebę. Dlatego właśnie pomimo automatycznych rozwiązań warto zadbać o możliwość manualnego sterowania.