Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zapłać kartą w urzędzie

  • Dodano: 2018-02-16 06:45, aktualizacja: 2018-02-16 07:09

Od wczoraj za wszystkie transakcje dokonywane w kasie urzędu miasta można płacić kartą. W rudzkim magistracie zainstalowane zostały dwa terminale, dzięki którym można bezgotówkowo dokonywać opłat urzędowych. Dodatkowo jeszcze w tym kwartale w urzędzie pojawią się dwa nowe opłatomaty, które również będą posiadały funkcję dokonywania opłat za pomocą karty płatniczej.

Staramy się cały czas ułatwiać mieszkańcom załatwianie różnych spraw w urzędzie miasta. Niedawno wprowadziliśmy elektroniczny system kolejkowy w Wydziale Komunikacji. Pozyskaliśmy także ponad 4 mln zł na rozwój e-usług – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Teraz natomiast udało nam się uruchomić terminale płatnicze w kasie urzędu miasta. Jest to ważne, bo właśnie w okresie lutego i marca w związku z terminami zapłaty podatków i innych opłat rejestrujemy najwięcej płatności dokonywanych w kasach – dodaje.

Zainstalowanie terminali było możliwe dzięki porozumieniu z Krajową Izba Rozliczeniową. Kasy, w których dokonywać można płatności kartą, zostały specjalnie oznaczone.

Są to na razie dwie kasy, bo tyle terminali płatniczych zgodnie z podpisanym porozumieniem z Krajową Izbą Rozliczeniową przysługuje miastom powyżej 10 tys. mieszkańców. Będziemy się jednak zwracać o możliwość instalacji przynajmniej jeszcze jednego takiego urządzenia – tłumaczy Ewa Guziel, skarbnik miasta.

Korzystając z karty płatniczej w kasie urzędu można dokonywać płatności za wszystkie opłaty. Mieszkańcy muszą jednak pamiętać o tym, że dokując kilku płatności podczas jednej wizyty w kasie w przypadku płatności kartą za każdą transakcję muszą jednak zapłacić oddzielnie. Związane jest to z kwestią księgowania tych opłat. Co ważne, mieszkańcy nie będą ponosili kosztów związanych z prowizją za dokonanie zapłaty kartą w urzędzie miasta. Również miasto nie będzie obarczone kosztami takiej prowizji. Gwarantuje to wszystko umowa z Krajową Izbą Rozliczeniową, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju realizuje od zeszłego roku program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.

Z naszej strony musieliśmy dostosować oprogramowanie wykorzystywane przez służby finansowe. Dzięki temu cała operacja zapłatą kartą płatniczą będzie szybka – podkreśla Ewa Guziel.

Niebawem mieszkańcy w urzędzie miasta będą mogli również dokonywać niektórych opłat z użyciem karty płatniczej z wykorzystaniem specjalnego opłatomatu.

W nowej, obowiązującej od tego roku umowie z bankiem obsługującym miasto, zobowiązaliśmy instytucję do uruchomienia dwóch takich urządzeń. Zostaną one zainstalowane w dwóch budynkach Urzędu Miasta do końca tego kwartału – informuje skarbnik miasta.

W rudzkim urzędzie miasta funkcjonuje 5 kas. Znajdują się one w pokoju nr 13 na parterze budynku przy pl. Jana Pawła II. Kasy otwarte są w godzinach pracy UM: w poniedziałki, wtorki i środy od 8.00 do 16.00, w czwartki od 8.00 do 18.00, w piątki od 8.00 do 14.00.

W ubiegłym roku w urzędowych kasach dokonano 89 tys. transakcji na kwotę blisko 11,5 mln zł.

Przy Biurze Obsługi Mieszkańców w budynku Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II od lutego 2014 działa już jeden opłatomat. Nie posiada on jednak funkcji zapłaty kartą płatniczą. Do tej pory mieszkańcy za jego pomocą dokonali blisko 5 tys. transakcji.

Komentarze (8)    dodaj »

  • sztygar bukowski

    kartkami z gruby tez zaplaca?

  • nutka

    Dobra rzecz !

  • krecha

    Co ważne, mieszkańcy nie będą ponosili kosztów związanych z prowizją za dokonanie zapłaty kartą w urzędzie miasta - tu już przeszłaś sama siebie. Przecież to standard, a nie łaska UM.

  • Zenobiusz

    A przeczytałeś dalej? "Również miasto nie będzie obarczone kosztami takiej prowizji. Gwarantuje to wszystko umowa z Krajową Izbą Rozliczeniową, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju realizuje od zeszłego roku program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej." Marudzisz dla samego marudzenia?

  • Krecha

    Staraj się zrozumieć,że skoro izba daje możliwość zwolnienia z opłaty,zakichanym obowiązkiem urzędu jest ztego korzystać. Miasto ma być przede wszystkim przyjazne mieszkańcom,

  • Zenobiusz

    To ty staraj się zrozumieć, że tu nikt niczego nie daje i nie robi łaski. Gdzie wyczytałeś, że chcieli brać prowizje i z nich łaskawie zrezygnowali? Krajowa Izba Rozliczeniowa i Ministerstwo Rozwoju realizuje plan płatności bezgotówkowej, podpisali umowę która gwarantuje brak prowizji, nic nie ma na temat brania prowizji. Gdzie tam wyczytałeś, że miasto łaskawie zrezygnowało z prowizji?

  • krecha

    A słyszałeś o programie od Polski papierowej do cyfrowej? W miastach mądrze zarządzanych przynajmniej od 2003r można płacić kartą. A w Rudzie wielkie święto bo w 2018 wprowadzą aż dwa terminale płatnicze. Wystarczyło się dogadać z bankiem obsługującym rachunki miasta. Niestety widać, że coś co może służyć ogółowi mieszkańców nie jest w sferze zainteresowań włodarzy, można natomiast wydawać pieniądze na biegi.

  • Zenobiusz

    A co to ma wspólnego z dyskusją na temat pobierania opłat i prowizji? I gdzie masz te wielkie święto? Nie można przyznać się do błędu to czepiamy się kolejnej [...]ki? Może zapytaj się poprzedniego prezydenta miasta pana Stani dlaczego przez 10 lat swojego rządzenia nie było ani terminali płatniczych ani kasy na bieganie, za to rosły długi miasta?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również