Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zawodniczki Slavii powalczyły dla Niepodległej

• Dodano: 2018-11-13 07:45, aktualizacja: 2018-11-13 08:07

Jak wszyscy wiedzą miniony weekend był wyjątkowy dla wszystkich Polaków. Na różne sposoby obchodziliśmy setną rocznice odzyskania niepodległości.

Zawodnicy, a ściślej mówiąc zawodniczki ZKS Slavia Ruda Śląska, uczciły ten wspaniały dzień zdobywając medale na matach w kraju i za granicą.

W Bielawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodziczek w zapasach kobiet, w zawodach tych uczestniczyło 177 zawodniczek z 55 klubów z całego kraju. Poziom turnieju, jak przystało na Mistrzostwa Polski, był niesłychanie wyskoki. Cała jedenastoosobowa ekipa Slavii zaprezentowała się doskonale, o czym świadczy, bardzo wysokie drugie miejsce w klasyfikacji klubowej, ale jak wiadomo kwintesencją sportu są medale, a tych wywalczonych dla rudzkiej ekipy nie zabrakło. Klasą sama dla siebie była rywalizująca w kategorii do 54 kg Martyna Skalec, która rozkręcała się z walki na walkę, a najwyższy kunszt zapaśniczy pokazała w finale pokonując Katarzynę Kosińską z AKS Białogard przez położenie na łopatki.

Na wielkie wyrazy uznania zasługuje Patrycja Cuber, która w kategorii do 66 kg stoczyła trzy pojedynki, wszystkie wygrała, w całym turnieju nie straciła nawet jednego punktu technicznego, a mimo to zajęła drugie miejsce. Powodem tej kuriozalnej sytuacji była kontuzja obojczyka, którą Patrycja odniosła w swoim drugim pojedynku. W trzeciej walce objawy kontuzji nasiliły się, ale nasza zawodniczka ze łzami w oczach i zaciśniętymi zębami kontynuowała pojedynek, nie chcąc słyszeć o poddaniu się. Efektem tej heroicznej postawy było zwycięstwo łopatkowe nad zawodniczką Sobieskiego Poznań Natalią Szaraniec i awans do ścisłego finału.

Niestety stan obojczyka był na tyle groźny, że trenerzy, po konsultacji lekarskiej, podjęli decyzje o wycofaniu Patrycji z walki o złoto.  Trzeci z medali, tym razem brązowy, wywalczyła w kategorii do 58 kg Magda Smołka. Magda, podczas całego turnieju prezentowała się bardzo dobrze, była o krok od wejścia do finału, po niezwykle zaciętym pojedynku z zawodniczką gospodarzy, późniejszą Mistrzynią Polski Weroniką Smaczyńską. W walce o brąz rudzianka błyskawicznie pokonała reprezentantkę Sokoła Lublin Wiktorię Chołodowską.

Równolegle z Mistrzostwami Polski Młodziczek rozgrywany był, bardzo silnie obsadzony turniej w Berlinie, w którym uczestniczyło 180 zawodniczek z 16 państw.

W skład Reprezentacji Polski, na te niezwykle prestiżowe zawody weszły Kamila Kulwicka i Paulina Danisz, w grupie juniorek i Patrycja Słomska, w grupie kadetek. Rewelacyjnie na berlińskich matach zaprezentowała się Kamila Kulwicka, która przyzwyczaja nas do startów na wysokim poziomie i kolejny raz pokazała, że należy do ścisłej czołówki europejskiej. Nasza zawodniczka w drodze po złoto pokonała reprezentantkę Niemiec, Grecji Ukrainy i Szwecji wygrywając cały turniej. Dorze zaprezentowała się również Patrycja Słomska, która w kategorii do 69 kg uplasowała się tuż za podium.