Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zbliża się Noc Teatru 2024 w Rudzie Śląskiej. Sprawdź program

 • Dodano: 2024-03-22 08:00, aktualizacja: 2024-03-22 08:05

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej serdecznie zaprasza na NOC TEATRU i wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest co roku 27 marca. W programie tegorocznej imprezy znajdą się spektakle przygotowane zarówno przez młodych artystów jak i tych nieco starszych, a przewodnikiem po naszym wydarzeniu będzie p. Nina Siwy. Mamy nadzieję, że nasza NOC TEATRU będzie okazją do miłego spędzenia sobotniego popołudnia i wieczoru w ŚTI.

23 marca 2024 (sobota) godz. 15.00

NOC TEATRU 2024 w ŚTI

Bilety w cenie: 10 zł (na całą imprezę)

KUP bilet

Noc Teatru 2024 - program:

Godz. 15.00

MOJE MIEJSCE NA ZIEMI - Teatr Wrażliwości pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor

To historia pewnej rodziny, która znalazła się w samym środku dramatu tragedii górnośląskiej. To historia o tym, że Nadzieja umiera ostania. To historia o tym, że mimo i wbrew nadziei Miłość i wierność nie upadła. To historia o tym, że Każdy z Nas ma swoje Miejsce na Ziemi.

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Grund-Bismor
W scenariuszu wykorzystane zostały utwory literackie Wisławy Szymborskiej oraz utwór muzyczny ”Bądź dobry tak jak chleb” zespołu Universe

Obsada: Bartek, Emilia, Julia, Alicja, Marissa, Dorota, Kinga, Maja, Julia, Martyna, Weronika, Paulina, Dominika, Alicja, Patryk, Mateusz, Konrad, Hania, Wiktoria.

Czas trwania: 40 min. 


ZGADNIJ, GDZIE JESTEM – Teatr Szarada II pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor

Młodzi ludzie „zamknięci” w tajemniczym miejscu, które zarówno Oni jak i Widzowie nie do końca są w stanie określić. Przez zabawność różnych sytuacji, Ci młodzi ludzie próbują poradzić sobie ze wspólnym losem owego „zamknięcia”. Czy im się to uda ?

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Grund Bismor
Tekst rapu: Patryk Adamiec
Na podstawie tworzonych podczas zajęć przez młodzież etiud teatralnych.

Obsada: Patryk, Asia, Amelia, Zosia, Basia, Alex, Cameron, Zosia, Maja

Czas trwania: 30 min.


Godz. 16.30

BALLADYNA na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego – Teatr Moklandia pod kierownictwem Teresy Jonas (Dom Kultury w Rudzie Śląskiej- Bielszowicach)

Problematyką sztuki jest dążenie do władzy za wszelką cenę. Balladyna, żeby rządzić, nie boi się poświęcić życie wszystkich, którzy stają jej na drodze. Juliusz Słowacki pisał „Balladynę” w XIX wieku, jednak jej problematyka nadal jest aktualna.

Scenariusz i reżyseria: Teresa Jonas
Czas trwania: 30 min.


Godz. 17.30 

HISTORIA PEWNEGO PRZEDMIOTU - spektakl w reż. Anny Białoń

Głównym bohaterem jest COŚ, który nie wie kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. COŚ odbywa podróż po różnych miejscach w domu, trafiając m.in. do skrzynki z narzędziami taty, do torebki mamy czy też do kosza z zabawkami. Poznaje inne przedmioty i ich charaktery, poznaje przy tym siebie. Podróż ta jest próbą odnalezienia miejsce, w którym COŚ będzie czuł się dobrze i zostanie zaakceptowany przez innych.
Przesłaniem tego spektaklu jest problem odnalezienia się w świecie, który chce wszystko nazwać i określić. Szukając swojego miejsca, warto jednak pozostać wiernym sobie. Każdy przecież jest cudownie inny.

Reżyseria: Anna Białoń
Czas trwania: 45 min.


Godz. 18.30 

ROZDROŻA - Teatr Nieoetykietkowani z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu

Wiele o miłości już napisano i powiedziano. Zapisana w człowieczeństwie i obecna w ludzkim życiu i pragnieniach od zawsze nie jest już niczym nowym na stronach książek i deskach teatru. A mimo to nieprzerwanie zachwyca, porywa, wzrusza i inspiruje. Tym bardziej, gdy nie jest jedynie wytworem wyobraźni twórców, a opisuje prawdziwą historię.

"Rozdroża" w scenicznej interpretacji "Teatru Nieoetykietkowani" przenosi w czasie i pozwala dostrzec urok śląskich podwórek lat 30-tych XX wieku, i porywa historią miłości Sofie i Władka.

Reżyseria: Małgorzata Baryła


Godz. 19.30 

IGRASZKI Z DIABŁEM - Teatr „Reduta Śląska” z Chorzowa

„Igraszki z diabłem” są pełną humoru i ironii przypowieścią o walce dobra ze złem, opartą na ludowych, dobrze znanych schematach. Głównym bohaterem jest dobroduszny, powracający z wojny dragon – Marcin Kabat, który nieoczekiwanie zostaje wplątany w walkę o zbawienie dusz dwóch młodych, naiwnych kobiet. To one własną krwią podpisały diabelski cyrograf gwarantujący im pojawienie się wymarzonego kandydata na męża. W ten oto sposób w ziemskie relacje Marcina, Pustelnika, służącej Kasi i królewny wkraczają anioły i diabły, a nawet sam książę ciemności – Belzebub.

Reżyseria: Mirosław Neinert
Scenografia i kostiumy: Kaja Renkas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Klaudia Rabiega
Ruch sceniczny: Barbara Ducka,
Teksty piosenek: Iza Mikrut
Tekst piosenki „Sarki farki”: Jurek Grabiańsk
Wykonanie scenografii: Aleksander Hadryś,
Koordynacja pracy artystycznej: Barbara Michalik

Uwaga! Program Nocy Teatru oraz godziny rozpoczęcia poszczególnych spektakli mogą ulec zmianie.

(zdjęcia - materiały promocyjne wykonawców)

Komentarze (1)    dodaj »

 • Często krytykuję... niestety

  Ukłony dla odtworcow glownych rol za "Balladynę".Aktor,ktory zagrał Kirkora,byl niesamowicie profesjonalny.Mialo sie wrazenie,ze oglada sie gre aktorska wieloletniego doswiadczonego aktora, który ma na swoim koncie kilkadziesiąt rol...Bardzo spodobala mi sie jego gra emocja,swoboda na scenie....poprostu urodzony aktor...wrecz czekalo sie na jego ponowne pojawienie sie na scenie.Wielkie brawa.Balladyna...piekna,delikatna i wspaniale zagrala wyrachowana kobiete...Wspaniale dobrana do tej roli...Podobal mi sie jej zlowieszczy smiech...Niesamowita...Reszta aktorow,bardzo profesjonalnie rowniez podeszla do rol..Mysle,ze albo wielogodzinne proby,albo wspaniale dobrani aktorzy ...albo to i to ...Brakowalo mi do tej sztuki tych epokowych strojow....aczkolwiek...byc moze dzieki ujednoliconej garderobie...nie odciagalo nic od sztuki i zwracalo sie bardziej uwage na grę aktorską...

  • Często krytykuję... niestety
   2024-03-23 20:45
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również