W ubiegłą sobotę, 7 września, w Muzeum Historii Polski Ludowej odbyła się impreza z okazji końca lata, połączona ze zlotem pojazdów minionej epoki. Przy ulicy Zajęczej 42 poza zobaczeniem zabytkowych pojazdów uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w grze terenowej, oraz dyskotece w klimacie minionej epoki.
Pożegnanie lata z Muzeum Historii Polski Ludowej
Złot zabytkowych pojazdów, gry, konkursy oraz dobra zabawa – to wszystko czekało na miłośników minionej epoki, którzy odwiedzili bielszowickie Muzeum Historii Polski Ludowej, 7 września. W klimacie dawnych lat pożegnano odchodzące lato!
Zlot pojazdów minionej epoki przyciągnął wielu odwiedzających. W czasie zlotu obok standardowych polskich samochodów, jak Fiat 125, Fiat 126p można było zobaczyć klasyczne europejskie i amerykańskie samochody.
Wśród atrakcji znalazły się gry i zabawy terenowe oraz koncert Andrzeja Domżoła z zespołem, oraz Katarzyny Sroki i Mikołaja Bienka. Wczoraj można było również oczywiście zwiedzić muzeum. Tego dnia wstęp dla każdego był w cenie biletu ulgowego.
Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.
Muzeum Historii Polski Ludowej
Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiały różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku. w 2023 roku placówka zmieniła nazwę z Muzeum PRL-u na Muzeum Historii Polski Ludowej.
Prowadzi je Fundacja Minionej Epoki, która w ubiegłym roku fundacja została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.
Co można oglądać w Muzeum?
Przede wszystkim ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań i sklepów w latach 1945-1989. Przygotowano także coś dla miłośników motoryzacji – jedna z wystaw prezentuje motoryzacyjne perełki z tego okresu. Można także zwiedzić Galerię Malarstwa Socrealistycznego, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć 30 kopii malarskich największych dzieł z kolekcji Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kopie zostały wykonane przez Tatianę Talipową pod okiem profesora Romualda Kołodzieja. Atrakcją wartą uwagi jest także Park Pomników, który ciągle powiększa się o nowe eksponaty. Do największych należy warszawski Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej czy 4-tonowy Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej ze Strzelec Opolskich.
Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum Historii Polski Ludowej znajduje się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Placówka jest czynna sezonowo, od 1 maja do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 25 złotych, a ulgowy 20 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.