Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmarł Władysław Luciński uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska"

  • Dodano: 2022-04-20 08:30, aktualizacja: 2022-04-20 11:29

4 kwietnia br. zmarł Władysław Luciński - malarz, grafik i rzeźbiarz z Rudy Śląskiej. Jego niepowtarzalna plastyczna wrażliwości, pozwalała mu wypełniać pejzaże górnośląskich miast drobnymi "ludzikami", podziemnymi stworami z lokalnych legend, nasycać obrazy metafizyką.

Zmarł Władysław Luciński

Artysta był znany w naszym mieście, a także poza nim. Został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska". Za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowiła pożegnać go prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic

- "Odpoczywający anioł" - trudno mi dziś oderwać od niego wzrokŚ Kilka pokoleń uczniów rudzkich szkół oraz miłośnicy sztuki nieprofesjonalnej od razu rozpoznają autora tego obrazu. Był nim Pan Władysław Luciński, który odszedł od nas niespełna dwa tygodnie temu, na początku kwietnia. Zawsze podziwiałam zarówno samego "Lucika", jak i jego twórczość, a temat tego obrazu jak dla mnie idealnie oddaje czas, który obecnie przeżywamy, tuż po Wielkiej Nocy - napisała prezydent.

Władysław Luciński urodził się 30 maja 1933 roku w Kętach koło Andrychowa

Po wojnie ukończył szkołę podstawową, później Liceum Pedagogiczne, został nauczycielem, ożenił się. Uzupełniając swoje wykształcenie w Studium Nauczycielskim, uczęszczał na dodatkowe lekcje rysunku. Wówczas, w latach 60. ubiegłego stulecia, zainicjował działalność Zakładowego Domu Kultury działającego przy Kopalni Węgla Kamiennego "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. W tym czasie zaczęły się także jego pierwsze sukcesy: udział w wystawach, konkursy, zainteresowanie kolekcjonerów i muzealników. Świat poznał "Lucika", jak o nim mówiono, i jego niezwykłe malarstwo. 

Władysław Luciński jest jednym z najbardziej znanych "artystów wewnętrznej potrzeby". To poetyckie określenie malarzy bez formalnego wykształcenia plastycznego. Jego malarstwa nie da się pomylić z żadnym innym, bowiem Luciński, nazywany "malarzem ludzików" tworzył swoje prace za pomocą charakterystycznych elementów: były to drobniutkie sylwetki ludzkie sprowadzone do prostego znaku graficznego. Jego prace ukazywały śląskie pejzaże zawierające charakterystyczne dla nich elementy: zabudowania kopalniane, hałdy, wieże wyciągowe, kominy. 

Prace Władysława Lucińskiego znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prźfferowej w Toruniu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Muzeum im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Miejskim w Bydgoszczy, Muzeum Miejskim w Wągrowcu oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. 

Autor: Redakcja
Źródło: UM Ruda Śląska / Muzeum Śląskie w Katowicach

Komentarze (5)    dodaj »

  • Barbara

    Kto szuka ten znajdzie .Grób śp.Władysława Lucińskiego znajduje się w Parku Pamięci w Kochłowicach.Pozdrawiam redakcję

  • Barbara

    Z wielkim smutkiem dowiedziałam się o śmierci mojego wychowawcy,wspaniałego człowieka śp.Władysława Lucińskiego.Niestety nie mogę znaleźć żadnej wiadomości gdzie został pochowany .To dla mnie bardzo ważne, gdyby ktoś widział proszę o wiadomość w komentarzach

  • Leszek

    Pamiętam jako nauczyciela od plastyki w SP14 i jego specyficzne podejście do tych tematów. Nikt nie potrafił do końca zrozumieć jego zasad systemu oceniania prac uczniów... Można było dostać pale za pięknie i starannie namalowane dzieło lub najwyższą ocenę za rozlanie farbek z wodą na kartkę papieru i rozmazanie workiem po sniadaniu, sprawdzone w praktyce. A za malowanie ludzików w jego stylu, też leciały wysokie noty

  • U.R.

    Wspaniały nauczyciel plastyki w SP14. Pamiętamy...

  • Greg

    Mnie uczył plastyki w SP nr 8, w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również