Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej. Co się zmieniło po nowelizacji ustawy?

  • Dodano: 2019-01-14 08:15, aktualizacja: 2019-01-14 11:13

Od 1 stycznia br. wprowadzona została nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W związku z tym  nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest teraz na nowych zasadach.

Najważniejszą zmianą dotyczącą świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej jest fakt, że odbywa się ona teraz po wcześniejszym umówieniu terminu w Urzędzie Miasta. Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdemu, kto nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnych usług w tym zakresie.

Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego?

Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy zgłosić się do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w godzinach pracy Urzędu Miasta – telefonicznie pod numerem 32 248 68 00 lub osobiście w pokoju nr 313.

To jedyny sposób umówienia terminu, nie można już tego zrobić w punktach świadczenia pomocy – podkreśla Elżbieta Wierzbicka z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Należy też złożyć oświadczenie, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. - Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje jednak spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności – zaznacza Elżbieta Wierzbicka.

Gdzie można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów?

Z nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów skorzystać można w Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. 11 Listopada 15a oraz w Urzędzie Miasta przy ul. Piotra Niedurnego 46; udzielanej przez radców prawnych – w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja 32 oraz w Urzędzie Miasta przy ul. Piotra Niedurnego 46; udzielanej przez organizacje pozarządowe – w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ul. Ballestremów 16. Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest przez organizacje pozarządowe w Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. kard. Augusta Hlonda 29 oraz w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Brzozowej 4. Lista punktów z godzinami pracy dostępna jest na stronie www.rudaslaska.pl/pomoc-prawna.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania problemu prawnego, lub
3) sporządzanie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym, lub
3a) nieodpłatną mediację, lub
4) sporządzanie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
5) przygotowanie spraw związanych z przygotowaniem do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
1) działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
2) nieodpłatną mediację (w 2019 r. będą ją prowadzić wybrane punkty pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego w zależności od bieżącego zapotrzebowania)

Osoby uprawnione mogą wyrazić swoją opinię o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim poprzez wypełnienie części B karty pomocy oraz wrzucenie jej do oznakowanej urny, znajdującej się w punkcie udzielania pomocy.

Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest finansowane z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów, poprzez udzielanie dotacji celowej powiatom. Miasto Ruda Śląska otrzyma w 2019 roku dotację w wysokości 396 000 złotych.

W 2018 roku w Rudzie Śląskiej z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystało 1757 osób, w 2017 r. – 1772 osoby, a w 2016 r. – 1735 osób.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Ania

    Jak zwykle dla tych, którzy nic nie robią wszystko za darmo, a człowiek pracujący za wszystko musi płacić!!!! W tym kraju nie opłaca się żyć uczciwie i uczciwie pracować, bo pracuje się w większości na nierobów

  • Zyga

    Czyli zlikwidowali pomoc prawną dla seniorów na emeryturze / od jakiej wysokości dochodu to na razie tajemnica / a wprowadzili za to dla patologii .

  • KD

    Jakiej patologii?? Wiesz jakie znaczenie ma słowo patologia? Bo ja na przykład korzystam z nieodpłatnej pomocy prawnej i nie uważam się że osobę która ma patologie w domu i życzę Ci że byś ty kiedyś nie musiał z takiej pomocy korzystać.

  • krecha

    A tak konkretnie, to kto może ją otrzymać? Jakie kryterium dochodowe? Jak zwykle "profesjonalny" artykuł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również