Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiany w programie dożywiania

 • Dodano: 2018-12-20 08:15, aktualizacja: 2018-12-20 12:34

Rudzcy radni przyjęli program osłonowy w zakresie dożywiania dzieci na lata 2019 – 2023 oraz podwyższyli kryterium dochodowe dla osób korzystających z rządowego programu dożywiania. Dzięki temu miasto będzie mogło ubiegać się o dotację do posiłków dla dzieci z budżetu państwa. W roku 2017 ze wsparcia w zakresie dożywiania skorzystało ponad 5500 osób.

Przyjęcie programu osłonowego pozwala dyrektorom szkół i przedszkoli na dofinansowanie posiłków potrzebującym dzieciom bez konieczności przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego i bez decyzji administracyjnej.

W sytuacji, gdy dziecko zgłosi chęć zjedzenia posiłku, dyrektor placówki informuje ośrodek pomocy społecznej o takiej potrzebie. Ośrodek nie musi wydawać decyzji administracyjnej w tej sprawie – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Liczba dzieci objętych tą formą pomocy nie może jednak przekroczyć 20% liczby wszystkich dzieci dożywianych w szkołach i przedszkolach – dodaje.

Kwoty uprawniające do przyznania zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 zostały zwiększone do wysokości 150% kryteriów, określonych w ustawie o pomocy społecznej. Kryteria dochodowe od dnia 1 października 2018 roku wynoszą 701 zł dla osób samotnie gospodarujących oraz 528 zł na osobę w rodzinie. Podwyższenie kryteriów spowoduje, że kwoty będą wynosiły odpowiednio 1051,50 zł dla osób samotnie gospodarujących oraz 792 zł na osobę w rodzinie.

Obecnie w mieście obowiązuje program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-2020, przyjęty przez Radę Miasta Ruda Śląska 27 lutego 2014 roku, którego głównym celem jest zapewnienie posiłków dzieciom w przedszkolach oraz szkołach, a tym samym zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb żywieniowych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizując go wsparciem w zakresie dożywiania na terenie Rudy Śląskiej w ubiegłym roku objął 5596 osób. 121 uczniom udzielono pomocy w formie posiłku bez potrzeby wydawania decyzji administracyjnej oraz przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Koszt miejskiego programu w 2017 roku wyniósł ponad 4,2 mln zł. Ponad 2,5 mln to środki z budżetu państwa. Program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 przewiduje wsparcie finansowe dla gmin, które udzielają pomocy w następujących formach: zapewnienia posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób potrzebujących.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Majki997

  Załóżmy ze jest około 10 tys uczniów w rudzie. 10 000 x 180 dni szkolnych w roku to jest 1 mln 800 tys obiadów w roku. Przy stawce 5 zł za obiad dla dziecka = 6 milionów złotych. Poprawcie mnie jeżeli się mylę ale 6 baniek w skali całego budżetu to chyba nie są duże pieniądze?

 • mila

  6 MILIONÓW na dożywianie, prawie 200 MILIONÓW na MOPS. Niech każdy ( średnio zarabiający np. na kasie w Biedronce) dołoży tym "biednym" jeszcze co miesiąc po stówce i będzie git.....

 • Zenobiusz

  "mila" dlaczego tylko stówkę dokładać? Ja proponuję okrągły tysiak, a co się będzie ograniczać.

 • matka polka

  Odezwała się mamuśka co niy chce sie i łobiadow dzieciom w doma warzyć.

 • dare

  Wywiad środowiskowy powinien być podstawą do udzielenia jakiejkolwiek pomocy socjalnej.Czy MOPS jest tylko od wydawania pieniędzy?

 • mikołajek

  Dlaczego wydawanie posiłków w przedszkolach i szkołach bez decyzji? Potem widać jak kucharki z torbami wynoszą jedzenie. Gdy dziecko chodzi głodne trzeba je nakarmić natychmiast, ale należy przyjrzeć się sytuacji dlaczego dzieci chodzą głodne. Wywiad środowiskowy jest jak najbardziej potrzebny, bo może się okazać, że w domu dzieje się źle i dzieci potrzebują również innej pomocy, ale może się okazać również, że madce nie chce się gotować, bo dzieci nakarmią w szkole.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również