Wiadomości z Rudy Śląskiej

ZTM jedynym organizatorem transportu w metropolii. Zobacz nowe wzory biletów

  • Dodano: 2019-01-02 14:45, aktualizacja: 2019-01-03 08:40

Od początku 2019 roku ZTM staje się jedynym organizatorem transportu, łącząc dotychczasowych trzech organizatorów – Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach oraz Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Od tej chwili wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy funkcjonować będą pod jednym szyldem – ZTM.

Ujednolicono taryfy komunikacyjne trzech organizatorów w jeden bilet, dzieci i młodzież do lat 16 korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a w listopadzie uruchomiono cztery linie lotniskowe.

Co te zmiany oznaczają dla pasażera?

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej będzie odbywało się bez zakłóceń. Wszystkie bilety zachowują swoją ważność, nie zmieniają się ich ceny, nie ma również żadnych zmian dotyczących rozkładów jazdy, numeracji linii autobusowych lub tramwajowych, działania infolinii czy punktów obsługi.

Na początku pasażerowie nie odczują w codziennym podróżowaniu zmiany organizatora komunikacji miejskiej. Wszystkie pojazdy wciąż będą kursować w dotychczasowych barwach – identyfikacja wizualna ZTM będzie wprowadzana etapami. Aktualne pozostają również rozkłady jazdy, numery linii czy punkty obsługi.

Nowa nazwa

Nowa nazwa organizatora transportu – Zarząd Transportu Metropolitalnego zacznie się sukcesywnie pojawiać na elementach zawierających identyfikację dotychczasowych jednostek (informacje taryfowe w pojazdach, bilety, przystanki czy punkty obsługi). Modyfikacje będą realizowane sukcesywnie, natomiast pasażerowie z całej komunikacji miejskiej mogą korzystać na dotychczasowych zasadach.

Nowe bilety

Od stycznia do sprzedaży wprowadzane będą nowe wzory biletów jednorazowych. Nowe bilety mają zamienioną kolorystykę oraz układ graficzny. Nadrukowana jest na nich nazwa organizatora komunikacji – Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Co istotne, nie zmieniają ceny biletów ani zakres ich obowiązywania.

Nowe bilety w sprzedaży pojawią się jeszcze w styczniu. Sukcesywnie będą zastępować te, które obowiązują dotychczas, ale wszystkie stare bilety bezterminowo zachowują swoją ważność. Jeśli pasażerowie posiadają kupione w minionym roku bilety jednorazowe, nadal mogą je wykorzystywać – nie ma wyznaczonego ostatecznego terminu ich ważności. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że suma zapłacona za przejazd musi być zgodna z aktualnie obowiązującym cennikiem.

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzona została jedna istotna zmiana w taryfie biletów okresowych (7-, 30- lub 90-dniowy). Będą dostępne jedynie bilety ważne od wskazanej przez pasażera daty. Oznacza to, że już w momencie zakupu pasażer będzie decydować, od kiedy ma zacząć obowiązywać jego bilet. Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania – aby je aktywować, konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów.

Rozkłady jazdy

Rozkłady jazdy autobusów, tramwajów, czy trolejbusów docelowo mają uzupełniać się z pociągami Kolei Śląskich. W pierwszym kwartale 2019 roku ma zostać wprowadzony Metrobilet, czyli wspólny bilet na autobusy, tramwaje, trolejbusy i pociągi Kolei Śląskich.

Pasażerowie mogą korzystać już z nowej strony internetowej ZTM. Pod adresem www.metropoliaztm.pl znajdą wszystkie niezbędne informacje, m.in. aktualne rozkłady jazdy dla wszystkich linii ZTM, w tym wyszukiwarkę połączeń.

ZTM jedynym organizatorem transportu w metropolii. Zobacz nowe wzory biletów

Komentarze (8)    dodaj »

  • Agata

    Ta jedna istotna zmiana w biletach okresowych, że należy podać datę bez opcji od pierwszego skasowania to jawne okradanie pasażera. Jeśli kupię bilet miesięczny na dojazdy do pracy z przymusem podania daty np. 7.01.2019 ( poniedziałek) a złamię nogę podczas weekendu - bilet będzie zapłacony a ja i tak go nie wykorzystam. . Żenada :-(

  • Gofer

    Głupota zmieniajom nazwy z kzt gop na ztm a niech najpierw nauczom kierowców punktualnie przyjeżdżać a nie o ,20 minut autobus spóźniony miał być o ,13 24 a przyjechal13 40 a ludzie na 14 do pracy mająa

  • pączek

    Gofer , Ty to pewnie niegdy sie nie spoźniłeś , żadne sytuacje drogowe cie nie zaskoczyły , samochód zawsze odpalił i nie miałeś problemu . TY to jesteś w czepku urodzony . Weś poczytaj przynajmniej fora kierowców to sie dowiesz że spóźnienie na linię nie jest zawsze spowodowane pracą człowieka ale czynnikami zewnętrzymi .

  • pas

    Niema gdzie kupic biletow,pewnie przejazd darmowy czy jak

  • E.M

    Przejazd darmowy a kontrolerzy już czekają w pogotowiu do wystawiania mandacików, tyle co teraz ich jest to jeszcze nie było mają okazję budżet zapełnić.

  • D.J

    Witam skoro powstała jedna Metropolia autobusowa ,warto pomyśleć o ulgach dla Honorowych Dawców Krwi ,kiedyś to była norma ze honorowi DAWCY KRWI mieli kiedyś ulgi a nawet darmowe przejazdy komunikacją Miejską .Wystarczy popatrzyć na Kraków tam tez jest jeden przewoźnik i do Honorowych Dawców Krwi komunikacja jest za darmo oczywiście przy okazaniu legitymacji I stopnia.

  • Pasażer

    Nowy wizerunek biletów ok. Ale gdzie je kupić kiedy likwidowane są na przystankach kioski ruchu,żeby zakupic bilet to trzeba się na biegać żeby go zakupić np.w Rudzie Śląskiej Bykowina nie ma już na przystankach żadnego punktu żeby można zakupić bilet przed przyjazdem autobusu.

  • AJ

    Nowe bilety, nowa nazwa. Przydałyby się jeszcze nowe autobusy, bo do niektórych strach wsiąść (np. linia 39 - kpina i masakra).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również