Wiadomości z Rudy Śląskiej

Związkowcy Huty Pokój czują się oszukani przez zarząd Węglokosu. Napisali list do premiera

 • Dodano: 2020-03-16 13:45, aktualizacja: 2020-03-17 10:35

Organizacje związkowe działające w strukturach Huty "Pokój" S.A. w Rudzie Śląskiej wystosowały list do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy czują się oszukani przez zarząd Węglokosu w kwestii przejęcia majątku huty przez katowicką spółkę.

Zdaniem związkowców działania są pozorowane. W efekcie zakład upadnie, a ludzie stracą pracę.

- Nieskuteczny i przeciągający się proces przejęcia majątku "Pokój" przez Węglokoks S.A. wymaga skutecznej oraz zdecydowanej interwencji, bowiem wszelkie działania podejmowane w ciągu ostatnich miesięcy przez Zarząd Spółki, przy udziale Strony Społecznej, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wiele wskazuje na to, iż wszelkie działania zmierzające do zakończenia procesu przejmowania majątku Huty "Pokój" przez Węglokoks S.A. były pozorowane, a pracownicy rudzkiego zakładu oraz reprezentujące ich organizacje związkowe zostały oszukane - piszą związkowcy.

Warto przypomnieć, że Huta Pokój znalazła się w Grupie Kapitałowej Węglokoks S.A. w 2016 roku. Na koniec 2018 r. dług huty wobec Węglokosu opiewał na kwotę ok. 170 mln zł, włącznie z odsetkami.

- W celu redukcji części tego zadłużenia, na początku 2019 r. powstał pomysł jego spłaty przez przekazanie majątku produkcyjnego Huty "Pokój" S.A. do spółki WEGLOKOKS S.A., co miało nastąpić do końca pierwszej połowy 2019 r. Co istotne, przekazanie majątku produkcyjnego miało również umożliwić utrzymanie produkcji. Huta Pokój S.A. do maja 2019 r. prowadziła samodzielną działalność w oparciu o kredyty bankowe, materiały do produkcji kupując za gotówkę poprzez WĘGLOKOKS S.A. lub częściowo samodzielnie, ponieważ służby huty działały bardziej operacyjnie, uzyskując krótsze terminy dostaw i lepsze ceny - czytamy w piśmie.

W pierwszej połowie 2019 r. część banków wypowiedziała rudzkiej hucie umowy i zażądała spłaty kredytów. W wyniku tego Huta Pokój zaczęła tracić płynność finansową i możliwość zakupu materiałów do produkcji - w tym również od Węglokoksu. W wyniku protestów społecznych, 19 września 2019 roku podpisano porozumienie pomiędzy Węglokoksem, Hutą Pokój i stroną społeczną o przejęciu majątku produkcyjnego do końca 2019 r. i dostawach materiałów produkcyjnych przez katowicką spółkę.

Zdaniem związkowców Huta Pokój wywiązała się warunków porozumienia, by 1 października 2019 r. przekazać majątek produkcyjny do spółki - Huta Pokój Profile Sp. z o.o.

- Ze względu na brak realizacji powyższego porozumienia w grudniu 2019 r. odbyły się kolejne protesty społeczne, które zostały zakończone podpisaniem aneksu do porozumienia z dnia 19 września 2019 r. przesuwającym termin przejęcia spółki Huta Pokój Profile Sp. z o.o. przez WĘGLOKOKS S.A. do dnia 29 lutego 2020 r. - czytamy w piśmie.

Problem w tym, jak informuje Sierpień 80, że Węglokoks do dzisiaj nie wywiązał się z zobowiązania przejęcia spółki. Kolejny proponowany termin to koniec kwietnia 2020 r.

- Przed Hutą "Pokój" stoją kolejne wyzwania i problemy, które wymagają pilnego rozwiązania. Wskazać należy, że wprowadzone w wyniku porozumienia umowy i mechanizmy pobierania materiałów produkcyjnych ze składu konsygnacyjnego będącego własnością WĘGKOKOKS S.A. posiadają jednak istotne wady, które skutkują generowaniem comiesięcznych milionowych strat przez spółkę Huta Pokój Profile Sp. z o.o. - czytamy w piśmie.

Jako przyczynę tego faktu organizacje związkowe wskazują następujące okoliczności:

 • materiały do produkcji dostarczane są nieregularnie i w niewystarczających ilościach, co skutkuje tym, iż spółka nie realizuje zamówień w zamówionych ilościach i w terminie,
 • opóźnione dostawy materiału do produkcji nie nadążają za cenami na rynku i powodują straty na sprzedaży produktów,
 • brakuje możliwości pobierania materiałów, pomimo ich zalegania na składzie konsygnacyjnym i mimo posiadanych zamówień oraz przerwy w produkcji,
 • umowy pozwalają tylko pobierać materiały produkcyjne pod konkretne zamówienia klientów, podczas gdy nie ma możliwości odbudowy zapasów magazynowych niezbędnych w okresie sezonu budowlanego,
 • umowy są korzystne dla WĘGLOKOKS S.A., który pobiera marżę w wysokości ponad 2% tj., co daje wielomilionowe korzyści w skali roku przy pełnym nieodpłatnym wykorzystaniu do tego pracowników spółki Huta Pokój Profile Sp. z o.o.

- Zarząd Węglokoks S.A. wielokrotnie składał deklaracje nie tylko o zamiarze przejęcia majątku, ale wskazywał także na konkretne terminy, w których miały odbywać się poszczególne etapy tego procesu. Wynikały one z zawartych między Stronami porozumień, których wiarygodnym – wydawałoby się – uczestnikiem był Wiceminister Energii Adam Gawęda. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż Zarząd Huty podjął ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy celem przygotowania oraz przeprowadzenia całościowego procesu przejęcia. Tymczasem, niebezpiecznie odwleka się on w czasie, co – zdaniem wnioskodawców – świadczy o braku faktycznej woli przejęcia Huty "Pokój" przed podmioty, które się do tego zobowiązały - informują związkowcy w liście do premiera.

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • heryszko

  WITEK KŁAMIE!!!!!!!

 • xxx

  W momencie kiedy hutę Pokój przejął Węglokoks,to huta zaczyna się staczać na DNO!!!! Taka jest prawda!!!! A komentarze typu że huta to trup itd,itp.i po co w nią ładować pieniądze ,piszą ludzie którzy nie mają pojęcia o zagrywkach zarządu Węglokoksu względem huty!!!

 • Witek mówi prawdę

  Zaraz po momencie, kiedy Weglokoks dostał od Skarbu Państwa mniejszościowe akcje huty Pokój doprowadził do jej dokapitalizowania poprzez podniesienie kapitału. Odbyło się to poprzez Hutę Łabędy, która wpompowała w HP około 30 mln zł. Oczywiście daremnie, bo zamiast na ewentualne inwestycje pieniądze te poszły na drugi dzień na spłatę długów Huty Pokój. Potem w związku z brakiem w HP gotówki na zakup wsadu Weglokoks zaczął ją wspierać i kupował dla nie wsad... Huta Pokój nie płaciła za ten wsad, aż uzbierało się 180 mln zł !!! Cały czas zarządy HP obiecywały Weglokoksowi poprawę sytuacji i zwrot zadłużenia. Jak Weglokoks stracił cierpliwość i wstrzymał zakupy to zaczęły się akcje protestacyjne. Pod presją wyborów ZZ wymusiły od Weglokoks „polityczną obietnicę” kolejnych milionów na ratowanie huty... Biznesowo to jednak się nie spina i teraz Weglokoks ma z tym problem... Ale chyba do najbliższych wyborów.

 • Marek

  Zapomniałeś dodać, że to węglokoks zawsze decydował, kto zarządza hutą pokój. Od momentu jak węglokoks wcisnął pierwszego swojego prezesa huta zaczęła tonąć w długach. Jedną z pierwszych decyzji była restrukturyzacja, której ZZ z radością przyklaskiwały jednocześnie broniąc swoich członków alkoholików. W rezultacie pozbyli się najstarszych pracowników, czyli kadry i pracowników doświadczonych a na ich miejsce przyjęto pociotków, którzy do dnia dzisiejszego nie maja pojęcia, co i jak tam się produkuje a maja tym zarządzać. Przez takie działania za jakiś czas po hucie zostanie tylko wielki piec i zdjęcia.

 • Marian

  Pewno masz rację co do zarządów... Ale zwróć uwagę, że było ich kilka i żadnemu nie udało się odwrócić spadkowego trendu. Z roku na rok, pomimo ogłaszanych kolejnych programów naprawczych strata Huty rosła. I tu pojawia się pytanie - byli aż tak niekompetentni, czy była to misja z typu "impossible" ? Stare długi, jeszcze z lat 2011 były za dużym kamieniem u szyi Huty, a sytuacja rynkowa nie sprzyjała i nadal nie sprzyja przetwórstwu stalowemu. Wszystko wskazuje, że tzw. "model biznesowy" Huty jest archaiczny i nie przystaje do obecnych realiów.

 • Rudzianka

  Marian piszesz bzdury.Węglokoks nie przedstawił żadnego programu naprawczego, jedynie posyłał swoich ludzi na prezesowskie stanowisko.

 • Marian

  Plany naprawcze przedstawiały Zarządy huty a nie Weglokoks. To rola zarządu spółki a nie akcjonariusza, jakim jest Weglokoks z 15% akcji huty. Przypomnę Ci jednak - choćby ostatni program pod nazwą „Hercules”..., nie pamiętasz ? Tyle spotkań i zespołów roboczych, doradcy z firm konsultingowych, było tego przecież mnóstwo w ostatnich latach... Tak, lepiej nie pamiętać, winny Weglokoks, rząd i Marsjanie...

 • Hutnik

  Czy huta Łabędy nie produkuje tego samego, co huta Pokój? Patrząc wstecz problemy zaczęły się w momencie jak Węglokoks wykupił akcje Huty Pokój nie twierdze, że za prezesa S było cudownie. Podobna sytuacja była z ostatnim wielkim piecem w Hucie Pokój, który też został wykupiony przez konkurencję, ale nie w celu dalszej produkcji tylko żeby pozbyć się konkurencji. Czy to nie jeden z prezesów zachwalał, że z terenu Huty można zrobić dobre centrum logistyczne? Dlaczego pozbywano się pracowników kadry a w zamian przyjmuje się osoby totalnie nie związane z branżą? Gdzie pracują dzieci czołowych działaczy ZZ a może inaczej, dlaczego zostali przyjęci do HP na stanowiska, na których zarabiają więcej niż inni pracownicy w dodatku nie posiadając odpowiednich kompetencji.

 • Jo

  To jest już żałosne!!!!!!!

 • Hutomen

  Radźcie se sami już dosyć wypompowali pieniędzy z innych hut i kopalń teraz my nie mamy niec na chleb wyście hutnika mieli za cudze a teraz zaś problem....... Do[...]y wasza władza jest zacznijcie robić porządki wiosenne od porzeraczy kasy waszej ....

 • Hutonen

  Radźcie se sami już dosyć wypompowali pieniędzy z innych hut i kopalń teraz my nie mamy niec na chleb wyście hutnika mieli za cudze a teraz zaś problem....... Do[...]y wasza władza jest zacznijcie robić porządki wiosenne od porzeraczy kasy waszej ....

 • anty związkowiec

  a gdzie ten wasz główny związkowiec Pan D. na którego płacicie te składki heheheheh naiwniaki

 • Górnik

  Idea tego przedsięwzięcia jest jedna i od górna ,zlikwidować wszystkie zakłady pracy czyli Hutnictwo i Górnictwo na Śląsku pod przykrywką ekologi i za nieczyszczonego powietrza,nadzieja na lepsze jutro przepadła.

 • anty

  w starym zakładzie ze stara technologia stara załoga bez wykształconych fachowców i z starymi nawykami jeszcze komunistycznymi to ty lepszego jutra nie zobaczysz ani w gornictwie ani w hutnistwie. te przemysły maja sie dobrze na swiecie ale nie w polsce bo kto to widział wypłacac 13? barbórki? miec stawki jak co najmniej człowiek po studiach a robota ledwo idzie ?

 • Florian

  Weglokoks sam ma problemy i nie jest już w stanie więcej pomagać hucie. Ta wydrenowała go na około 200 mln zł, hutę Łabędy na kilkadziesiąt, banki też na kilkadziesiąt. Gdzie są te pieniądze ? Przecież to na pewno grubo ponad 300 mln zł. Kiedy huta to im odda? Wierzy ktoś w to? Nie wierzą związkowcy huty, nie wierzą w Weglokoksie, nie wierzą w bankach... Mam kapitalizm, nierentowne przedsiębiorstwa musza upaść. Huta zmarnowała kolejne szanse. Weglokoks pomagał ale już nie jest w stanie. Pomoc publiczna na ratowanie huty prawnie jest niedozwolona.

 • Edward

  Znów to samo. Biznes is Biznes

 • werk

  To jest śmiech na sali!!!! W jaki sposób WĘGLOKOKS pogrywa z hutą Pokój!!!!

 • Karolina

  Ile można pompować w trupa? Jeżeli jest pracownikom tak źle dlaczego tam pracują w czasach gdy łatwo zmienić pracę. Tylu fascynatów huty? czyli to nie praca tylko hobby.

 • Rudzianka

  Realista porażający jest Twój komentarz. Górnictwo jak i hutnictwo, to nieodzowne dwie branże na Śląsku, które są potrzebne całej Polsce i nie tylko. Należy się wspierać a nie tylko krytykować.Szkoda, że nasz Rząd tego nie dostrzega, rozdaje kasę na lewo i prawo a nie może wspomóc hutę.Węglokoks głównie dba o kieszenie swoje i swoje dobro. Dobro hutników mają gdzieś.Pracuję w tej hucie już bardzo długo i przeżyliśmy nie jeden kryzys, wychodząc z tego obronną ręką, ale taka sytuacja jaka jest teraz to jest patologia, ciągle straszy się zwolnieniami, wymyśla się co raz to lepsze pomysły, żeby pracownikom żyło się gorzej.

 • Mr

  Też tam pracowałem, też się stresiwalem czy jutro nie dostanę wypowiedzenia, czy będę mial za co opłacić rachunki, mieć coś do jedzenia, wykarmic rodzinę, ciągle liczenie godzin aby wiedzieć ile mam i czy będzie mnie stać... I wiesz co? Miałem już dosyć. Napisalem cv i roznosilem jak ulotki i się udało. Teraz wreszcie śpię spokojnie. Może tak trzeba? To tylko praca a nie wyrok do końca życia.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.