Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które służą do wytwarzania energii elektrycznej. Sprawdzają się zarówno w warunkach braku dostępu do sieci elektroenergetycznej, jak i w funkcji zasilania awaryjnego. Częste przerwy w dostawach prądu spowodowane awariami lub złym stanem przestarzałych sieci, są w najlepszym przypadku uciążliwe, a w najgorszym – skutkują dużymi stratami finansowymi i materialnymi.
Aby dostarczyć prąd tam, gdzie go nie ma, lub podtrzymać zasilanie w przypadku jego zaniku w sieci, warto zdecydować się na duży agregat stacjonarny, lub niewielki, przenośny. Kiedy wybór powinien paść na urządzenie stacjonarne, a kiedy na mobilne? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.
Czym są agregaty stacjonarne?
Agregaty stacjonarne to zwykle jednostki o sporych wymiarach i dużych mocach. Najczęściej zlokalizowane są na zewnątrz pomieszczeń, dlatego wyposaża się je w szczelne obudowy, które dobrze chronią generatory przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Chodzi przede wszystkim o wilgoć, ale także o ochronę przed mrozem, który ma szczególne znaczenie w przypadku agregatów zasilanych olejem napędowym. Takie generatory wyposaża się w grzałkę utrzymującą odpowiednią temperaturę paliwa.
Wysokiej jakości agregaty stacjonarne przeznaczone do pracy na zewnątrz pomieszczeń, chronią również przed nadmiernym hałasem oraz posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające kradzież paliwa. Warto podkreślić, że generatory określane mianem stacjonarnych, nie są na stałe związane z podłożem i można je transportować. Z uwagi jednak na ich masę oraz wielkość, niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt.
Przeznaczenie agregatów stacjonarnych
Duże moce stacjonarnych agregatów oraz ich masa i wymiary sugerują zastosowanie generatorów tam, gdzie konieczne jest zasilanie znacznej liczby odbiorów lub też stosunkowo małej liczby odbiorników charakteryzujących się za to sporym poborem energii elektrycznej.
W generatory stacjonarne inwestują więc głównie właściciele i zarządcy:
- sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych,
- dużych restauracji czy hoteli,
- hal magazynowych,
- dużych zakładów produkcyjnych,
- biurowców,
- dużych serwerowni.
Agregaty stacjonarne często stanowią również rezerwę dla budynków użyteczności publicznej takich jak szpitale, przychodnie, domy opieki, szkoły, przedszkola czy urzędy. Użytkuje się je także w rolnictwie, szczególnie do zasilania budynków obór, chlewni czy kurników na fermach drobiu, a także dużych szklarni.
Czym są agregaty przenośne?
Alternatywę dla agregatów stacjonarnych stanowią generatory przenośne. Mogą być wyposażone w szczelną obudowę, lub funkcjonować jako urządzenia bez obudowy. Dostosowane do współpracy z systemem odprowadzania spalin, pozwalają na użytkowanie wewnątrz pomieszczeń, a jednocześnie świetnie sprawdzają się na zewnątrz, zwłaszcza do pracy czasowej.
Agregaty przenośne odznaczają się niewielkimi mocami, małymi rozmiarami oraz stosunkowo niedużą masą. Łatwo je przemieścić na krótkie dystanse – często wyposażone są w koła ułatwiające ręczny transport. Na większe odległości, mobilny generator można przewieźć zwykłą przyczepą ciągniętą przez samochód osobowy lub podobnym pojazdem. Najmniejsze agregaty mieszczą się nawet w bagażniku auta typu kombi.
Agregaty przenośne – dla kogo?
Niewielkie, mobilne agregaty o niewielkich mocach sprawdzą się w wielu zastosowaniach. Używa się ich dla podtrzymania zasilania w takich obiektach budowlanych jak:
- domy jednorodzinne,
- małe sklepy,
- niewielkie punkty usługowe,
- małe firmy (biura, zakłady, warsztaty),
- niewielkie punkty gastronomiczne.
Prądotwórcze agregaty przenośne znajdują zastosowanie także w rolnictwie, szczególnie w pracach polowych, w leśnictwie, na budowach, w robotach drogowych, a także w przypadku niewielkich eventów plenerowych czy w wesołych miasteczkach.
Zarówno agregaty stacjonarne, jak i przenośne, znajdziesz w ofercie zaufanego polskiego producenta agregatów prądotwórczych Proton pod adresem internetowym https://proton-polska.pl.