Wiadomości z Rudy Śląskiej

Butelki do karmienia dla noworodka - jaką wybrać na pierwsze tygodnie życia?

  • Dodano: 2021-10-01 14:15

Butelka do karmienia dla noworodka to jedno z tych akcesoriów, którego wybór nie może być przypadkowy. Dla maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym bądź dokarmianych odciąganym mlekiem kobiecym przeznaczone są różnorodne butelki, które różnią się kształtem, rodzajem smoczka oraz materiałem użytym do ich produkcji. Jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Pierwsza butelka dla noworodka

Zanim przyszła mama będzie uczyć się, jak karmić dziecko butelką, stanie przed wyborem kilku akcesoriów przeznaczonych dla najmłodszych pociech. Najważniejszym z nich jest butelka dla maluszka. Zakup tej odpowiedniej może sprawić nie lada problem, jeśli świeżo upieczeni rodzice nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad dzieckiem. Przed kupnem butelki do karmienia warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które będą decydowały o efektywnym karmieniu niemowlęcia i wygodzie opiekunów.

Butelka antykolkowa Avent Classic

Pojemność i kształt butelki mają znaczenie

Noworodek spożywa w pierwszej dobie jedynie 10 ml pokarmu na jedno karmienie, ale z każdym kolejnym dniem ilość wypijanego mleka wzrasta. W drugim tygodniu życia smyk je już ok. 90 ml mleka w czasie jednego karmienia, natomiast między 3 tygodniem a drugim miesiącem życia spożywa jednorazowo ok. 100-150 ml pokarmu. Z tego względu dla noworodków przeznaczone są butelki do karmienia o najmniejszej pojemności, tj. do 150 ml. Większe butelki nie będą zbyt poręczne do karmienia noworodka, ale przydadzą się w kolejnych miesiącach opieki nad niemowlęciem.

W pierwszych tygodniach życia noworodek uczy się prawidłowej techniki ssania. Aby maluch szybciej zaakceptował picie mleka z butelki, może przydać się butelka jak pierś — ze smoczkiem imitującym brodawkę. Taki typ butelki produkuje firma Avent, której butelki do karmienia przypominające pierś można nabyć np. w sklepie BabyBoom - https://babyboom.net.pl/category/karmienie-dziecko-butelki. Smoczek wyposażony w specjalne płatki nie zaburza naturalnego odruchu ssania aktywnego, dzięki czemu pozwala w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe dziecka.

Na początek warto wybrać butelkę o prostym i ergonomicznym kształcie. Takie naczynie łatwo otworzyć, wyczyścić, a następnie ponownie złożyć. Wyprofilowany kształt zapewnia pewny chwyt i minimalizuje trudności, jakie może nastręczać karmienie małego dziecka.

Butelka antykolkowa Chicco Natural Feeling 150 ml 0 m+

Butelka antykolkowa do karmienia — czy warto ją kupić?

Malutkie dzieci wymagają szczególnej troski — czasem zasypiają podczas jedzenia albo śpią w porze karmienia. Czy budzić noworodka do karmienia butelką? W pierwszym miesiącu życia noworodek wymaga karmienia 6-7 razy na dobę i każda, nawet niewielka ilość pokarmu jest kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju, dlatego zaleca się, by wybudzać noworodki. Jeśli maluszek często cierpi na kolki, pomocna może okazać się butelka antykolkowa z systemem odpowietrzającym, dzięki któremu powietrze nie dostaje się do brzuszka maluszka wraz ze spożywanym pokarmem.

Co ile wymieniać smoczek w butelce dla noworodka?

Zaleca się, aby smoczek do butelki wymieniać co 6-8 tygodni. Oznacza to, że pierwszy smoczek może posłużyć twojemu dziecku przez cały okres noworodkowy. Jeśli jednak z różnych przyczyn konstrukcja smoczka zostanie uszkodzona i akcesorium pęknie, należy wymienić je na nowy, ponieważ prawdopodobnie nie będzie prawidłowo pełnić swojej funkcji. Pierwszy smoczek dla noworodka charakteryzuje się wolnym przepływem i ma 1-3 dziurki, które zapewniają optymalną szybkość wypływu mleka i zapobiegają ryzyku zakrztuszenia się pokarmem.

Podsumowując, smoczek do butelki dla nowo narodzonego dziecka powinien być miękki i delikatny, dzięki czemu będzie przypominał dziecku kobiecą pierś. Najbardziej popularne są smoczki wykonane z silikonu. Tworzywo to nie ma zapachu ani smaku i nie wywołuje alergii. Co ważne, ssanie smoczka silikonowego stymuluje rozwój aparatu mowy maluszka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.