Laserowa korekcja wzroku nie jest szczególnie skomplikowanym zabiegiem, jednak wiele osób z wadami refrakcji zupełnie niesłusznie obawia się tej procedury. Sprawdź, jakie są najczęstsze mity dotyczące tego zabiegu. Dowiedz się, co zwykle nurtuje osoby, które planują skorzystanie z tej metody niwelowania wad wzroku!
Laserowa korekcja wzroku jest bezpiecznym zabiegiem – FAKT
Wiedz, że zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardzo przewidywalną i bezpieczną procedurą. Lekarze, którzy niwelują wady refrakcji laserem, korzystają z certyfikowanego sprzętu medycznego, cały zabieg odbywa się w sterylnych warunkach. Procedurę poprzedza szereg badań kwalifikacyjnych, stąd ryzyko powikłań jest marginalne i obejmuje mniej, niż 1% przypadków. Do potencjalnych skutków pozabiegowych zalicza się m.in.:
- łzawienie,
- pieczenie,
- efekt aureoli,
- stany zapalne,
- uczucie ciała obcego w oku,
- nadwrażliwość na światło,
- tymczasowe wahania ostrości wzroku.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku – MIT
Laserowa korekcja wzroku nie może być przeprowadzona u Pacjentek w ciąży, jak i tych karmiących dziecko piersią. Natomiast istnieje możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku po porodzie i zakończeniu laktacji. Tak więc zarówno ciąża, jak i karmienie piersią są przeciwwskazaniami czasowymi wynikającymi z pewnych zmian gospodarki hormonalnej. Dlaczego są uznawane za czynniki wykluczające? Otóż u kobiet w ciężarnych zmienia się współczynnik załamania soczewki oraz grubość rogówki, co może doprowadzić do destabilizacji wady wzroku. Zabieg laserowej korekcji wzroku może być wykonany, gdy wada jest stabilna od minimum 12 miesięcy.
Kliknij tutaj jeżeli chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się, jak wygląda laserowa korekcja wzroku w Katowicach bądź innym mieście.
Laserowe usuwanie wady wzroku jest bolesne dla Pacjenta – MIT
Poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku nie wiąże się z bólem. Przed rozpoczęciem usuwania wady refrakcji z użyciem lasera, lekarz aplikuje do oka specjalne krople o miejscowym działaniu znieczulającym. Nie musisz więc obawiać się dolegliwości bólowych. Wiedz jednak, że najpierw musisz odbyć wstępną konsultację ze specjalistą w dziedzinie okulistyki, który podejmie decyzję o kwalifikacji do tej procedury.
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku jest obowiązkowa – FAKT
W trosce o bezpieczeństwo Pacjenta laserową korekcję wzroku zawsze poprzedza kwalifikacja do zabiegu, która wraz z badaniami trwa około 1,5-2,5 h. Wizytę rozpoczyna wywiad medyczny ze specjalistą. Podczas rozmowy w gabinecie lekarz m.in. czyta dokumentację medyczną, ocenia ogólny stan zdrowia Pacjenta, pyta o przyjmowane na stałe leki. Specjalista wyklucza również ewentualne przeciwwskazania i zleca badania narządu wzroku, takie jak np.:
- badanie przedniego odcinka oka w biomikroskopie,
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie dna oka,
- komputerowe badanie wady wzroku,
- ocena ostrości wzroku,
- test dominacji oka,
- topografia rogówki,
- tomografia rogówki,
- badania biometryczne.
Laserowa korekcja wzroku wymaga hospitalizacji – MIT
Wielu Pacjentów myśli, że laserowa korekcja wzroku wymaga pobytu w szpitalu, otóż nie. Ta nowoczesna procedura okulistyczna zaliczana jest do tzw. zabiegów chirurgii jednego dnia. Możesz więc wrócić do domu już po kilku godzinach od poddania się korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub innej wady wzroku. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji, jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym. Bezpośrednio po procedurze udajesz się na krótki odpoczynek do specjalnej sali pozabiegowej, następnie lekarz bada Cię i możesz w spokoju wrócić do domowego zacisza, by tam dochodzić do siebie.
O tym pamiętaj w dniu laserowej korekcji wzroku
W dniu laserowej korekcji wzroku pamiętaj o wygodnym ubiorze, który nie będzie krępował Twoich ruchów i sprawi, że poczujesz się swobodnie podczas procedury oraz pobytu w klinice. Przed zabiegiem zjedz lekkostrawny posiłek i koniecznie zabierz okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. Pamiętaj, że w dniu procedury niewskazane jest robienie makijażu oczu ani twarzy. Jako bezpośrednio po procedurze zabiegowej Pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych, zadbaj o transport (najlepiej zabierz zaufaną osobę do kliniki, która po korekcji bezpiecznie odwiezie Cię do domu).
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku
[dostęp: 26.07.2024 r.]