Spółka komandytowa, wraz ze spółką jawną, partnerską oraz komandytowo-akcyjną jest zaliczana do spółek osobowych. Oznacza to, że przynajmniej niektórzy spośród jej wspólników odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń – również po przeprowadzonym postępowaniu likwidacyjnym. Nazywani są oni komplementariuszami. Poza komplementariuszami, w spółce komandytowej muszą być obecni również komandytariusze – oni odpowiadają za zobowiązania spółki wyłącznie do pewnej kwoty.
Wynika z tego wiele okoliczności, które gdy następuję likwidacja spółki komandytowej, pozwalają na zastosowanie w stosunku do niego nieco mniej rygorystycznych wymogów, niż ma to miejsce w przypadku spółek, gdzie wspólnicy nie odpowiadają za ich zobowiązania.
W spółce komandytowej, o ile wspólnicy jednogłośnie tak postanowią, nie jest konieczne nawet przeprowadzanie postępowania likwidacyjnego. Możliwe jest zakończenie działalności spółki bez spełniania tego wymogu.
Uproszczona procedura likwidacji spółki komandytowej
W przypadku, gdy wspólnicy spółki komandytowej nie zdecydują jednogłośnie o zakończeniu jej działalności w inny sposób, konieczne staje się przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego. Mimo to nie jest ono aż tak sformalizowane, jak ma to miejsce w przypadku spółek kapitałowych. Choć za spółkę również muszą działać likwidatorzy, to lista ich obowiązków jest nieco krótsza.
Podstawowymi zadaniami likwidatorów jest: zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań oraz upłynnienie majątku spółki. Ponadto powinni również sporządzić odpowiednie bilanse, które pozwolą skutecznie złożyć wniosek o wykreślenie podmiotu z krajowego rejestru sądowego.
Na tej liście brakuje jednej, niezwykle ważnej pozycji, która pojawia się w spółkach kapitałowych – wezwania wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności. Nie jest to błąd, a celowy zabieg ustawodawcy, który wynika z charakteru spółki – nawet po postępowaniu likwidacyjnym niektórzy wspólnicy spółki przecież dalej będą odpowiadali za jej zobowiązania bez ograniczeń. Nie dojdzie do pokrzywdzenia wierzycieli, którzy zawsze będą mogli szukać zaspokojenia u komplementariusza spółki. W ograniczonym zakresie odpowiadać będą mogli również komandytariusze.
Zakończenie działalności spółki bez likwidacji
Wezwania nie wymaga również druga procedura – zakończenie działalności spółki bez przeprowadzania likwidacji. Wówczas, za zobowiązania spółki odpowiadają, na podobnych zasadach jak podczas funkcjonowania spółki, jej wspólnicy. Procedura ta jest zazwyczaj jeszcze szybsza i również nie zachodzi możliwość pokrzywdzenia wierzycieli takiej spółki, która kończy swoją działalność.
Ani likwidacja spółki komandytowej, ani zakończenie działalności spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego nie wymaga wezwania wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Nie zachodzi możliwość pokrzywdzenia wierzycieli, jako że zawsze będą mieli jeszcze możliwość dochodzenia swoich należności od komplementariuszy spółki komandytowej.
Poprawne przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego w spółce komandytowej mimo wszystko nie jest proste. Wymaga doskonałej znajomości przepisów, co pozwala na szybsze i bezproblemowe działanie.
Artykuł powstał we współpracy KPP Kancelaria Prawna Baran & Pluta. Kancelaria od wielu lat prowadzi m.in. na terenie całej Polski reprezentację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji, przygotowywanie wniosków o ogłoszenie upadłości czy prowadzenie negocjacji z wierzycielami. Jeżeli szukają Państwo pomocy prawnej w opisywanym zakresie to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego lub mailowego z kancelarią.
KPP Kancelaria Prawna Baran & Pluta - upadłość i likwidacja spółek
ul. Rozbrat 34/36/lok. 71
00-429 Warszawa
tel. 884 213 115
recepcja@kancelariapp.pl
Polecamy również: