Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy można zwiększyć swoją zdolność kredytową?

  • Dodano: 2024-10-18 15:45

Posiadanie zdolności kredytowej to pierwszy krok na drodze do uzyskania finansowania. Banki podczas weryfikacji sytuacji potencjalnego kredytobiorcy zawsze sprawdzają zdolność kredytową, stosując przy tym własne kryteria jej szacowania. Jak jest obliczana? Sprawdź, czy można zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa w bankach?

Banki, w ramach ograniczania ponoszonego przez siebie ryzyka, sprawdzają, czy stać Cię na kredyt, o który wnioskujesz. W tym celu kontrolują, czy masz zdolność kredytową do zaciągnięcia zobowiązania w pożądanej kwocie. Biorą przy tym pod uwagę m.in.:

  • wysokość Twoich dochodów,
  • wysokość wydatków ponoszonych na spłatę kredytów i pożyczek,
  • wysokość limitów kredytowych w ROR i na kartach kredytowych,
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
  • Twój wiek,
  • inne zobowiązania cywilnoprawne.

Możesz zweryfikować, czy masz szansę na uzyskanie zobowiązania. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Wykorzystaj do tego celu kalkulator zdolności kredytowej – wpisz wymagane dane dotyczące Twoich dochodów i kosztów utrzymania, a szybko ustalisz, na jakie finansowanie w banku możesz liczyć. Jeśli okaże się, że nie stać Cię na kredyt, możesz podjąć odpowiednie działania w celu zwiększenia swojej zdolności. Pamiętaj też, że dane zwracane przez kalkulator są szacunkowe. Swoją zdolność kredytową precyzyjniej określisz z Ekspertem Finansowym. Wskaże on również możliwe rozwiązania, jeśli Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska do uzyskania pożądanej kwoty kredytu.

6 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

  1. Pozyskanie stabilnego źródła zarobkowania

Być może jesteś zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej – umowy zlecenia czy umowy o dzieło – która nie jest traktowana w bankach na takich samych zasadach jak umowa o pracę. W takiej sytuacji możesz poprosić pracodawcę o zawarcie umowy o pracę. Zamiana umowy czasowej na bezterminową również może być decydująca podczas pozyskania finansowania.

  1. Pozyskanie dodatkowego źródła dochodów

W celu zwiększenia zarobków możesz podjąć się wykonywania zleceń czy usług poza wykonywaną pracą albo wynająć posiadaną nieruchomość, uzyskując dodatkowe przychody z najmu prywatnego.

  1. Pozbycie się limitów kredytowych

Zamknij limit czy debet w koncie osobistym, zrezygnuj z karty kredytowej, aby polepszyć swoją sytuację finansową. To krok w dobrą stronę zwłaszcza w przypadku, gdy nie korzystasz z takich rozwiązań regularnie, ale masz je na wszelki wypadek.

  1. Dłuższy okres kredytowania

Im dłuższy okres spłaty kredytu wybierzesz, tym Twoja zdolność kredytowa będzie większa. Spłata zobowiązania będzie rozłożona na dłuższy okres, co zmniejszy wysokość miesięcznych rat. Pamiętaj jednak, że wydłużając spłatę kredytu, zwiększasz jednocześnie swoje obciążenie finansowe tytułem konieczności spłaty odsetek naliczanych przez dłuższy czas. Należy również pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowania ponad 25 lat nie wpłynie na zdolność kredytową, a jedynie zmniejszy miesięczną ratę kredytu.

  1. Kredyt ze współkredytobiorcą

To dobry sposób na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, bez konieczności zmiany pracy czy poszukiwania dodatkowego źródła dochodów. Do wniosku dołącz współkredytobiorcę – małżonka, rodziców, rodzeństwo, partnera czy partnerkę. Banki nie ograniczają możliwości wnioskowania o kredyt z inną osobą wyłącznie do członków rodziny, dlatego możesz zaciągnąć zobowiązanie nawet z kimś spoza rodziny, jeśli taka osoba wyrazi na to zgodę.

Co istotne, taka osoba również musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Bank pod uwagę weźmie sumę waszych dochodów i pomniejszy go o koszty, jakie co miesiąc ponosicie.

  1. Wybór banku, który najlepiej oszacuje Twoją zdolność kredytową

Każdy bank może inaczej podchodzić do kwestii wyliczania Twojej zdolności kredytowej. Najlepiej złożyć wnioski do kilku banków, by w razie odrzucenia wniosku w jednym móc mieć szanse na kredytowanie w innym. Dzięki analizie Twojej sytuacji Ekspert Finansowy wskaże Ci instytucje, w których możesz starać się o kredyt. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na pozytywną decyzję banku.

Rafał Salach

Koordynator ds. wsparcia sprzedaży kredytów detalicznych

NOTUS Finanse S.A.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.