Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy wypowiedzenie umowy o pracę może być dokonane przez e-mail?

  • Dodano: 2023-11-20 12:00, aktualizacja: 2023-11-24 08:03

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów na rozwiązanie stosunku pracy. Tak naprawdę może być dokonane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Czy wypowiedzenie można jednak wysłać poprzez e-mail?

Wymagania prawne dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę zostało uregulowane w art. 32 Kodeksu pracy, zgodnie z którym każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie jest formą rezygnacji z nawiązanego wcześniej stosunku pracy i wiąże się z koniecznością pozostawania w zatrudnieniu przez odpowiedni czas jeszcze po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu przez pracownika lub pracodawcę. 

Rozwiązanie umowy o pracę przez złożenie oświadczenia o jej wypowiedzeniu różni się od wypowiedzenia zmieniającego, które jest czynnością prawną o zamiarze złożonym (art. 42 § 2 i 3 KP). Jego głównym celem jest bowiem przeobrażenie dotychczasowego stosunku pracy, a celem wtórnym - jego rozwiązanie w sytuacji, gdyby pracownik nie wyraził zgody na zmianę. Wystąpienie skutku rozwiązującego wypowiedzenia warunków pracy i płacy uzależnione jest zatem od woli obydwu stron tego stosunku. Nieuprawnione jest więc stawianie znaku równości między wypowiedzeniem umowy o pracę a wypowiedzeniem zmieniającym. Skoro celem wypowiedzenia zmieniającego jest zmiana warunków pracy lub płacy dla dalszej kontynuacji zatrudnienia, a rozwiązanie stosunku pracy jest tylko ewentualnym skutkiem nieprzyjęcia przez pracownika proponowanych warunków, to nie można zakładać, że każde wypowiedzenie zmieniające, które napotka na odmowę pracownika, jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, także tych wymienionych jako szczególne przypadki w układzie zbiorowym pracy.

Ustawodawca wymaga, aby wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło w formie pisemnej bez względu na to, która ze stron stosunku pracy składa takie oświadczenie. W praktyce oznacza to, że wypowiedzenie umowy o pracę co do zasady nie jest możliwe w formie elektronicznej np. poprzez wiadomość e-mail lub taką, która zostanie wysłana przez komunikator internetowy. Podobnie będzie w przypadku wypowiedzenia ustnego – taka forma również nie jest uważana przez prawo za skuteczną i wiążącą. Aby dowiedzieć się więcej na temat formalnych wymogów dotyczących wypowiedzenia umowy o pracę, zapraszamy do zapoznania się z artykułem https://jczkancelaria.pl/jak-rozwiazac-umowe-o-prace/.

Andrzej

"Choć ustawodawca jasno określił, iż wypowiedzenie powinno być sporządzone na piśmie, to jednocześnie pozostawił otwartą furtkę na skuteczne złożenie oświadczania również w drodze wiadomości e-mail. W takim wypadku konieczne będzie jednak zachowanie konkretnie wskazanych wymogów."- radca prawny Andrzej Jakubowski - Andrzej Jakubowski Kancelarie Radców Prawnych Bydgoszcz. Okazuje się, że wypowiedzenie umowy o pracę drogą mailową będzie jednak możliwe, gdy oświadczenie pracownika albo pracodawcy zostanie opatrzone bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym i zostanie skutecznie doręczone drugiej stronie stosunku pracy. Stosowanie skanów lub zdjęć podpisanego wypowiedzenia umowy nie będzie więc skuteczne, jednak forma wypowiedzenia z elektronicznym podpisem (także poprzez profil zaufany) powinna być uznana za wiążącą.

Jakie informacje powinny zawierać wypowiedzenia umów o pracę?

Niezależnie od formy jaką przybierze wypowiedzenie umowy o pracę powinno ono zawierać kilka istotnych elementów:

  • oznaczenie stron stosunku pracy, tj. pracownika i pracodawcy wraz z podaniem wszystkich danych adresowych,
  • określenie daty i miejsca sporządzenia wypowiedzenia,
  • wskazanie umowy o pracę, która ma zostać rozwiązana na mocy dokonywanego wypowiedzenia,
  • opisanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy,
  • podpis pracownika lub pracodawcy.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę powinno być konkretne i prawdziwe. Strona decydująca się na rozwiązanie umowy nie może posługiwać się ogólnikami w tym zakresie ani hipotetycznymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy.

Wskazywanie okresu wypowiedzenia obowiązującego w danym przypadku nie jest obowiązkowe. Wypowiadający umowę może oczywiście wskazać z jaką datą ulegnie całkowitemu rozwiązaniu dana umowa o pracę. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z treścią art. 34 i 36 KP okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jedną z popularniejszych form rozwiązania stosunku pracy. Może zostać dokonane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Choć ustawodawca wymaga, aby wypowiedzenie było sporządzone na piśmie, to jednak pozwala na dokonanie go poprzez wiadomość e-mail. W tym przypadku niezbędne jest jednak opatrzenie wypowiedzenia bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym osoby, która składa takie oświadczenie. 

Polecam również: https://rudaslaska.com.pl/is,ile-czasu-jest-na-wypowiedzenie-umowy-o prace,270925,1508071.html

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.