Wywłaszczenia dokonywane na cele publiczne wiążą się z prawem do uzyskania stosownego odszkodowania. Właściciele wywłaszczanych nieruchomości nie wiedzą zazwyczaj jak duże kwoty mogą być im wypłacane i jak dokładnie wygląda cała procedura administracyjna.
Pomoc prawna przy wywłaszczeniach
Wywłaszczenia należą w głównej mierze do sfery prawa administracyjnego – oznacza to, że wypłata stosownego odszkodowania na rzecz właściciela określonej nieruchomości wiąże się z koniecznością zachowania ścisłych procedur.
Osoby, które są wywłaszczane w zdecydowanej większości przypadków nie posiadają dostatecznej wiedzy i doświadczenia, które pozwalałyby im na prawidłowe oszacowanie wartości wypłacanego odszkodowania – a to jak pokazuje praktyka jest nagminnie zaniżane przez właściwe organy administracyjne.
Pomoc prawna oferowana przy wywłaszczeniach jest wręcz nieoceniona. Jedną z ciekawszych ofert na rynku w omawianym zakresie prezentuje Kancelaria Prawna Inlegis, możemy w niej znaleźć:
-
analizę stanu prawnego i faktycznego sprawy każdego klienta,
-
sprawdzenie poprawności i prawidłowości dokonanej wyceny wywłaszczanej nieruchomości,
-
bieżące wsparcie prawników w toku całej sprawy wywłaszczeniowej,
-
reprezentację klienta przed organami administracyjnymi oraz sądami,
-
sporządzanie pism administracyjnych, procesowych oraz opinii prawnych.
Odszkodowanie za wywłaszczenie
Odszkodowanie za dokonywane wywłaszczenie jest formą rekompensaty pieniężnej wobec właściciela danej nieruchomości za pozbawienie go prawa własności. Wywłaszczenia są dokonywane w związku z wykonywaniem działań o charakterze publicznym – najczęściej budową dróg i autostrad, tworzeniem obiektów użyteczności społecznej.
Wysokość odszkodowania nie zależy tylko od wartości wywłaszczanej nieruchomości. W praktyce stosowane są różne metody pozwalające ustalić odpowiednią wysokość rekompensaty pieniężnej dla wywłaszczanego. Problem jednak w tym, że wypłacane odszkodowania są zbyt niskie.
Przyznane odszkodowanie powinno odpowiadać wartości wywłaszczanej nieruchomości. W ustalaniu jego wysokości organ bierze pod uwagę stan wywłaszczanego majątku w momencie wydania decyzji ZRID oraz jego wartość rynkową na dzień, w którym wydaje decyzję o wysokości odszkodowania.
Podczas weryfikacji sposobu wyceny nieruchomości, a tym samym wysokości przyznanego odszkodowania, powinni Państwo zwrócić szczególną uwagę na dane rynkowe, jakie zostały wykorzystanie w oszacowaniu wartości.
Czy pomoc prawnika jest potrzebna?
W Polsce pomoc prawna jest dobrowolna, dotyczy to także spraw odszkodowawczych z zakresu wywłaszczeń. Samodzielne próby żądania wyższej rekompensaty pieniężnej zazwyczaj nie są skuteczne. W tym zakresie potrzebna jest bowiem odpowiednia wiedza i doświadczenie.
Moim zdaniem wsparcie prawnika jest potrzebne w każdej sprawie odszkodowawczej, zwłaszcza gdy mówimy o wywłaszczeniach dokonywanych na cele publiczne. Organy administracji wypłacają odszkodowania w znacznie zaniżonych kwotach i nie informują wywłaszczanych o możliwości żądania wpłaty wyższych rekompensat – wyjaśnia Mirosław Ochojski, prawnik z Kancelarii Inlegis.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego w zakresie procedury wywłaszczeniowej oraz podwyższenia należnego odszkodowania, zachęcamy do odwiedzenia portalu wywlaszczenie.pl
Znajdą tu Państwo nie tylko ofertę pomocy przy podwyższaniu wysokości rekompensaty finansowej za wywłaszczoną nieruchomość, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów związanych z tym zagadnieniem.