Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dla kogo mogą być przydatne adaptogeny?

  • Dodano: 2024-05-28 12:15

Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania adaptogenami. Wyjątkowe właściwości niektórych gatunków ziół odkryto już kilkadziesiąt lat temu. W połowie XX wieku prowadzono intensywne badania botaniczne. Ich celem było znalezienie substancji wpływających korzystnie na wytrzymałość ludzkiego organizmu. Pożądane właściwości wykazywało kilkanaście gatunków roślin i grzybów. Biolodzy nazwali je adaptogenami. Komu poleca się ich suplementację?

Co czyni adaptogeny wyjątkowymi?

Zioła, które wykazywały właściwości pożądane przez naukowców, pomagają człowiekowi lepiej tolerować stres emocjonalny, chemiczny, fizyczny i biologiczny. Ich suplementacja sprzyja też odzyskaniu stanu wewnętrznej równowagi, do którego naruszenia przyczynia się napięcie nerwowe. Każdy adaptogen jest nietoksyczny. Ludzie mogą go bezpiecznie spożywać, ponieważ nie uzależnia i nie wykazuje właściwości odurzających. 

Jak adaptogeny przystosowały się do trudnych warunków środowiskowych?

Adaptogeny swoje unikatowe właściwości wykształciły, odpowiadając na stres fizjologiczny, którego doświadczają. Wspomniane zioła rosną w niezwykle wymagających warunkach środowiskowych. Wiele z nich doświadcza suszy, nadmiernego zasolenia, skrajnych wartości temperaturowych etc. Aby opanować nieprzyjazne tereny, adaptogeny zaczęły radzić sobie ze stresem, wytwarzając substancje o wyjątkowym działaniu. Biolodzy zauważyli, że można je z powodzeniem podawać ludziom.

Komu podawano adaptogeny i w jakim celu?

Początkowo adaptogeny suplementowali kierowcy ciężarówek i górnicy, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną. Dzięki ziołom mieli cieszyć się lepszą wytrzymałością organizmu. Później włączono je do diety zawodowych sportowców, którzy intensywnie trenowali przed olimpiadą w Monachium. Rośliny adaptogenne spożywali też astronauci przebywający na orbicie okołoziemskiej.

Adaptogeny cieszące się popularnością wśród Polaków

Obecnie dużą popularnością cieszą się takie adaptogeny jak:

  • ashwagandha,
  • różeniec górski,
  • gotu kola,
  • cytryniec chiński,
  • korzeń maca,
  • shatavari,
  • eleuterokok kolczasty,
  • reishi,
  • kordyceps chiński,
  • Muira puama.

Adaptogen – wsparcie dla osób żyjących w przewlekłym stresie

Adaptogeny rekomenduje się osobom, które żyją w przewlekłym stresie lub doświadczają silnego napięcia nerwowego. Niepewność jutra, problemy w pracy, niestabilna sytuacja finansowa czy mieszkaniowa to tylko niektóre czynniki, które mogą naruszać równowagę emocjonalną. Prowadzą do pogorszenia samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Rośliny adaptogenne pozwalają lepiej tolerować stres.

Rośliny adaptogenne – dlaczego menedżerowie powinni zwrócić na nie uwagę?

Na osobach, które piastują stanowiska kierownicze, często spoczywa duża odpowiedzialność. Dyrektorzy oczekują od nich świetnych wyników finansowych. Z kolei podwładni liczą na to, że zapewnią im stabilne miejsca pracy i godziwe wynagrodzenia. Może to generować silne napięcie nerwowe. W takiej sytuacji adaptogen często okazuje się cennym wsparciem. Pozwala bowiem lepiej radzić sobie ze stresem.

Adaptogen jako naturalny sposób na pamięć i koncentrację

Właściwości adaptogenów docenią pracownicy umysłowi i studenci, którzy przygotowują się do ważnych egzaminów. Przyswajanie nowych wiadomości wymaga sprawnej pamięci i koncentracji. Dzięki nim mózg może dostrzec zależności przyczynowo-skutkowe. Adaptogeny wspierają funkcje poznawcze, w tym pamięć i koncentrację. Chronią również neurony przed stresem oksydacyjnym.

Zanieczyszczenie środowiska a suplementacja adaptogenów

Adaptogeny rekomenduje się osobom, które żyją w zanieczyszczonym środowisku. Charakteryzują się bowiem wysoką zawartością antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Przeciwutleniacze oddają elektrony tym reaktywnym cząstkom, przez co te nie odbierają ich białkom, kwasom nukleinowym i lipidom. Chronią je zatem przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. 

Adaptogen w diecie sportowców

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie dość mocno obciążają swój organizm, uczestnicząc w intensywnych treningach. Zmęczeniu ulegają nie tylko mięśnie, ale również układ nerwowy, który steruje ich pracą. Z pomocą przychodzą adaptogeny, dzięki którym mogą cieszyć się lepszą wytrzymałością organizmu. Ponadto zawarte w nich przeciwutleniacze niwelują stres oksydacyjny powstały podczas ćwiczeń.

Adaptogeny – naturalne wsparcie odporności

Osoby, które często zapadają na infekcje, mogą rozważyć suplementację adaptogenów. Wspomniane zioła pomagają bowiem lepiej tolerować stres, przez co ten przestaje osłabiać układ immunologiczny. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.