Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do kiedy pracownik może złożyć wniosek urlopowy? Wyjaśniamy

  • Dodano: 2025-03-11 13:15

Według prawa pracy każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje urlop. Dlatego wnioski urlopowe są istotnym elementem planowania pracy zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Warto wiedzieć, jakie zasady regulują terminy składania takich wniosków tak, aby uniknąć nieporozumień i zaplanować skutecznie czas wolny. W niniejszym artykule omawiamy podstawowe przepisy oraz praktyczne aspekty dotyczące składania wniosków o urlop wypoczynkowy.

Urlop wypoczynkowy. Najważniejsze informacje

Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracownik zatrudniony na umowie o prace ma prawo do corocznego, nieprzerywanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar zależy od stażu pracy i wynosi:

  • 20 dni: dla osób ze stażem pracy mniejszym niż 10 lat;
  • 26 dni: dla osób ze stażem pracy co najmniej 10 lat.

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop w danym roku kalendarzowym. Jego niewykorzystana część powinna być udzielona najpóźniej do 30 września następnego roku. Wzór takiego wniosku znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/wzory-dokumentow/urlop/wniosek-urlopowy.

Plan urlopów i wnioski urlopowe

Aby uniknąć nieporozumień, warto tworzyć plan urlopów w porozumieniu z pracodawcą. W praktyce oznacza to, że pracownik powinien złożyć taki wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu pracodawca ma szansę uwzględnić jego nieobecność w pracy.

Co istotne, kodeks pracy nie określa dokładnego terminu, do kiedy powinno się taki wniosek złożyć. Wiele może zależeć od zasad, jakie panują wewnątrz firmy. Pracodawca może zatem uregulować zasadę, według której istnieje minimalne wyprzedzenie przy składaniu wniosku, jak np. 7 czy 14 dni przed planowanym urlopem. Jednak takie zasady muszą być jasno uregulowane i zakomunikowane podwładnym.

Wyjątki i urlopy na żądanie

Szczególnym rodzajem urlopu jest urlop na żądanie. W roku mamy ich do dyspozycji 4. W tym przypadku pracownik może zgłosić potrzebę skorzystania z takiego urlopu nawet w dniu jego rozpoczęcia. Jednak jego obowiązkiem jest poinformować pracodawcę jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny również wymaga zgody pracodawcy. W odróżnieniu od urlopu wypoczynkowego jest on niepłatny i może być udzielony na wniosek pracownika w sytuacjach wymagających dłuższej przerwy od pracy. Decyzja o udzieleniu takiego urlopu jest zależna tylko od pracodawcy, a czas jego trwania musi być wyraźnie określony w dokumencie.

Wzór takiego dokumentu znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/wzory-dokumentow/urlop/wniosek-o-urlop-bezplatny.

Dobre praktyki urlopowe

Jeśli chcesz uniknąć konfliktów w pracy lub problemów organizacyjnych, warto przestrzegać kilku zasad:

  • planuj z wyprzedzeniem: składaj wnioski urlopowe z odpowiednim zapasem czasu. Weź to pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy jest okres wzmożonego zapotrzebowania np. w wakacje czy święta.
  • Konsultuj się z przełożonym: uzgodnij z przełożonym termin urlopu. Unikniesz w ten sposób kolizji z innymi pracownikami.
  • Zapoznaj się z regulaminem pracy: dowiedz się, jakie zasady obowiązują w Twojej firmie w zakresie składania wniosków.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.