Jeśli jesteś potencjalnym inwestorem w kryptowaluty lub traderem na rynku, z pewnością badasz pole w poszukiwaniu stabilnych i dochodowych aktywów. W ciągu ostatnich 15 lat byliśmy świadkami wielu rewolucyjnych rozwiązań w wielu dziedzinach naszego życia. Wpłynęło to również na gospodarkę, a w szczególności na sektor finansowy, który ze względu na utratę zaufania do tradycyjnych instrumentów zyskał obiecujące perspektywy w postaci alternatywnego podejścia do inwestowania i oszczędzania pieniędzy. Niegdyś wygodne karty kredytowe i debetowe wydają się być już przestarzałym rozwiązaniem, a gotówka praktycznie nie pojawia się w portfelach większości osób. Wynika to głównie z aktywnej fazy globalizacji, która dała światu możliwość popularyzacji trendów w ciągu kilku sekund i uzyskania nowego spojrzenia na pozornie zwykłe rzeczy. Nowoczesna technologia przyspiesza ten proces, wysoko stawiając poprzeczkę. Pojawienie się pierwszej kryptowaluty w 2008 roku jest dobrym przykładem eksperymentalnych teorii hybrydowych, które później dały nam produkt, którego wolumen liczony jest do dziś w miliardach dolarów. W tym artykule autor postara się ocenić perspektywy kryptowaluty o nazwie Ether i opisać proces rozwoju projektu.
Geneza rozwoju projektu
Ethereum to nie tylko kryptowaluta, jak sądzi wiele osób. Przede wszystkim jest to cała sieć, która jest rozproszonym blockchainem i pozwala programistom tworzyć dowolną liczbę aplikacji i funkcji. Zasadniczo jest to zdecentralizowana platforma blockchain, która tworzy sieć peer-to-peer i rozwiązuje specjalne kody zwane inteligentnymi kontraktami. Taki system pozwala użytkownikom pozbyć się wszelkich prowizji, pośredników i różnego rodzaju kontroli ze strony agencji federalnych i rządu w ogóle. Aby mówić o perspektywach rozwoju projektu, ważne jest, aby najpierw częściowo przeanalizować wydarzenia, przez które przeszło Ethereum. W 2013 roku wszystko zaczęło się od teoretycznych notatek programisty o imieniu Vitalik Buterin. W oparciu o swoją wiedzę udało mu się nakreślić koncepcję i opracować dokument techniczny, który opisywał główne tezy projektu. Rok później projekt został uruchomiony przez szwajcarską firmę GmbH, po czym startowała przedsprzedaż waluty w celu stworzenia sieci posiadaczy i inwestorów. Deweloperom udało się zebrać ponad 14 milionów dolarów. Przez kolejne 8 lat sieć stopniowo się rozwijała, ulepszając istniejące zalety i dodając nowe. Mowa tu o licznych aktualizacjach, nowych protokołach bezpieczeństwa, poszukiwaniu zainteresowanych inwestorów i szczegółowym opracowywaniu struktury całej firmy. Rok temu Ethereum przeszło swego rodzaju rewolucyjny etap, a mianowicie tak zwaną "fuzję". Sieć przeszła na inny algorytm konsensusu - ze starego Proof of Work na nowy Proof of Stake. Można śmiało powiedzieć, że jest to aktualizacja mająca na celu rozwój firmy i ukierunkowanie jej na przyszłość. Główne zalety tego rozwiązania obejmują zwiększoną wydajność i zmniejszone zużycie energii. Po drugie, zwiększa to procent zaufania ze strony inwestorów, ponieważ nowy model zakłada bezpośredni udział posiadaczy ETH w rozwoju projektu i różnych głosowaniach. Im więcej tej cyfrowej waluty w portfelu, tym większy procent wpływu na procesy w sieci. Statystyki pokazują, że przejście na nowy algorytm konsensusu przyniosło większą stabilność i umiarkowany wzrost cen aktywów spółki.
Mocne strony oraz potencjalne korzyści
Jedną z głównych zalet opisaliśmy już powyżej, ale na tym lista się nie kończy. Wyobraź sobie, że jeśli jesteś właścicielem dowolnej kryptowaluty, będziesz mógł tworzyć własne programy, które działają na blockchainie projektu. Ethereum oferuje właśnie taką unikalną możliwość dla swoich użytkowników. To pozytywnie odróżnia sieć od jej konkurentów. Programy te mogą przetwarzać złożone transakcje finansowe lub przechowywać i przesyłać dane osobowe. Ponadto projekt Vitalika Buterina może pochwalić się najbardziej rozbudowanym ekosystemem dApp w kryptosferze. Oprócz tego, że jest największy na świecie, jest także platformą do generowania największej liczby tokenów i innych aktywów cyfrowych. Dobrze zaprojektowany system bezpieczeństwa to kolejny plus w skarbonce. Dzięki inteligentnym kontraktom użytkownik ma pewność, że kod aplikacji znajduje się pod bezpiecznym adresem. Gwarancją i potwierdzeniem powyższych informacji są w tym przypadku języki programowania Solidity i Vyper, współpracujące z wirtualną maszyną Ethereum. Statystyki pokazują, że jest to powód, dla którego w obliczu niestabilnej sytuacji w 2022 r. inwestorzy wybrali Ethereum jako stabilne aktywo do przechowywania swojego budżetu inwestycyjnego. Istnieje wiele warstw protokołów open source, umożliwiających firmom wdrażanie transakcji w sieci Ethereum, otrzymując pewność, że ich rozwiązanie spełnia wszystkie standardy regulacyjne i wymogi bezpieczeństwa. Co więcej, wszystkie transakcje w blockchainie projektu są niezmienne, co oznacza, że po zapisaniu danych nie można ich zhakować ani edytować. Dzięki temu sieć jest praktycznie niewrażliwa na ataki hakerów. Ether kosztuje obecnie 1 862 USD za monetę i wykazuje umiarkowany wzrost. Nie możemy przewidzieć, jak dokładnie zachowa się waluta w przyszłości, ale możemy zaproponować zapoznanie się z dostępnymi prognozami na naszym portalu - https://pl.cryptonisation.com/prognoz-ethereum-eth/ . Krótko mówiąc - pośród fali trudności w 2022 roku, kompetentne podejście do wszystkich procedur, przepisów i podstaw bezpieczeństwa firmy nie tylko utrzymało projekt na powierzchni, ale przez ostatnie sześć miesięcy faktycznie zapewniło szybkie wyjście z konsekwencji, w porównaniu do konkurencji.
Podsumowanie
Podsumowując, Ethereum to zdecydowanie obiecująca sieć i cały ekosystem jest zbudowany z myślą o użytkownikach. Przyszłość projektu jest obiecująca i widzimy wiele interesujących przypadków użycia na horyzoncie. Oprócz DeFi i NFT, Ethereum może być wykorzystywane do różnych systemów kontroli, a także rozwiązań w zakresie tożsamości cyfrowej. Lista ta będzie się powiększać wraz z rozwojem technologii blockchain i wzrostem popularności walut cyfrowych na całym świecie. Ważne jest, aby pamiętać, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoją inwestycję, więc w każdej z nich warto zwrócić uwagę na potencjalne ryzyko i opracować własną strategię w oparciu o wcześniejsze analizy i prognozy.