Wiadomości z Rudy Śląskiej

Faktoring - jak finansować działalność firmy?

  • Dodano: 2019-10-02 06:45, aktualizacja: 2019-10-02 06:53

Coraz większa liczba przedsiębiorców powtarza, że zadaniem nie okazuje się już pozyskanie kontraktu, prawidłowe zrealizowanie usługi lub dostarczenie klientowi zamówionego produktu. Kluczowym i nieraz coraz trudniejszym zadaniem okazuje się uzyskanie zapłaty za fakturę. Przedsiębiorcy borykają się z niejednym dłużnikiem, co oczywiście wpływa na płynność finansową firmy i jej zdolności inwestycyjne. W takim przypadku z pomocą przychodzi faktoring.

  1. Dłużnicy a rozwój firmy
  2. Na czym polega faktoring?

Dłużnicy a rozwój firmy

Każda firma pragnie się rozwijać, szczególnie jeśli jej usługi cieszą się dobrą opinią wśród klientów, a rynek można swobodnie dalej eksplorować. Aby taki rozwój był możliwy, potrzebne są jednak odpowiednie środki finansowane na inwestycję. Z pozoru prężnie działająca firma nie powinna mieć z ich pozyskaniem żadnego problemu. Okazuje się jednak, że coraz więcej przedsiębiorstw boryka się dłużnikami i ogromem niezapłaconych przez nich faktur, które wpływają na płynność finansową firmy. Ktoś, kto chce się mimo tych problemów rozwijać, zawsze może oczywiście skorzystać z pożyczek dla firm. Na https://alleraty.pl znaleźć można wiele ciekawy propozycji finansowych. Natomiast część przedsiębiorców nie chce brać kredytu, skoro w niezapłaconych fakturach ma wystarczająco dużo środków na zrealizowanie inwestycji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się faktoring.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to usługa, w ramach której dochodzi do wykupu należności (faktur) o odroczonym terminie płatności przez tzw. faktora. Firma wykupująca od dostawcy usług lub towarów (czyli faktoranta) udziela mu finansowania na poziomie 80-100% wartości faktury pomniejszonego oczywiście o odpowiednią prowizję. Mówiąc w uproszeniu jest to więc rodzaj "sprzedaży" faktury na rzecz innego podmiotu, co dla danego przedsiębiorcy jest równoznaczne z odzyskaniem większości dochodów z danej faktury. Jeśli faktor na początku wypłaca faktorantowi tylko część wartości faktury (np. 85%), to po otrzymaniu zapłaty od dłużnika przekazuje mu resztę należności. Wszystkie te wypłaty są oczywiście pomniejszone o odpowiednią prowizję. Ranking faktoringu można znaleźć na https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-porownanie-firm-faktoringowych/. W ten sposób przedsiębiorca przekazuje faktorowi obowiązek kontrolowania rozliczeń z odbiorcami. Co ważne, faktoring gwarantuje, że termin wypłaty środków i uniezależnia go od terminu prawnie stwierdzonej niewypłacalności dłużnika. Warto jednak zwrócić uwagę na przesłanki wyłączenia odpowiedzialności, które zawsze podane są  w umowie.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Sylwek

    Coraz więcej mówi się o faktoringu, ja dodam od siebie, że nie trzeba być dużą firmą, żeby z niego skorzystać. A po więcej odsyłam do Bibby Financial Services.

  • AOW Faktoring S.A.

    Faktoring cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane pogłębiającym się problemem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów - 88% firm się z nim spotyka (raport KRD i ZPF), ale również zaostrzaniem warunków kredytowych przez banki. Przedsiębiorcy zmuszeni są do zabezpieczania się i szukania innych źródeł finansowania, a rozwiązaniem jest właśnie opisany w artykule faktoring.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.