Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Integracja systemów i aplikacji - kiedy jest niezbędna?

  • Dodano: 2019-09-03 13:15

Sprawność funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest przepływ informacji, pozwalający na przekazywanie danych wewnątrz organizacji. Potencjał wielu firm wciąż jest ograniczany przez wykorzystywanie wielu rozproszonych systemów. Wbrew pozorom uzyskanie pełni efektywności nie musi wiązać się z totalną reorganizacją i dużymi nakładami. Warto zastanowić się nad integracją systemów i aplikacji, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał używanego oprogramowania.

Integracja systemów i aplikacji

W wielu firmach wykorzystuje się kilka systemów informatycznych, odpowiedzialnych za usprawnianie pracy w różnych działach. Niestety, więcej nie zawsze oznacza lepiej. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem często dostrzegają, że pomimo wdrożeń nie udaje się osiągnąć oczekiwanego celu biznesowego. Integracja systemów i aplikacji pozwala na połączenie ze sobą oprogramowania, co przekłada się na automatyzację pracy i błyskawiczny przepływ informacji. Integracje z systemami ERP, usprawniającymi kompleksowo zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie, pozwalają na maksymalizację efektywności i przeprowadzanie błyskawicznych analiz, umożliwiających wprowadzanie usprawnień. Integracja danych przekłada się nie tylko na wymierne korzyści, ale również większy komfort pracy dla wszystkich pracowników korzystających z potencjału systemów informatycznych.

Typy integracji oprogramowania

Przypadek każdego przedsiębiorstwa jest inny, dlatego warto wybrać doświadczoną firmę zajmującą się integracją oprogramowania. – Decydując się na integrację danych, można skorzystać z dwóch modeli – albo integracji pośredniej, bazującej na zewnętrznym narzędziu umożliwiającym komunikację między systemami, albo integracji bezpośredniej, wykorzystującej połączenie stworzone na indywidualne zamówienie klienta. Właściwy dostawca będzie w stanie zaproponować oba rozwiązania – mówi Paweł Zawartka – kierownik ds. rozwoju oprogramowania w firmie Kotrak, zajmującej się m.in. wdrażaniem systemów klasy ERP oraz integracją oprogramowania. 

Kiedy warto przeprowadzić integrację systemów i aplikacji?

Integracja systemów i aplikacji pozwala na maksymalizację efektywności przedsiębiorstwa niezależnie od branży i jego wielkości. Warto zastanowić się nad nią przede wszystkim wtedy, kiedy wykorzystywane systemy informatyczne nie dają oczekiwanych rezultatów, a brak integracji oprogramowania utrudnia codzienną pracę i właściwy przepływ informacji. – Zalety integracji oprogramowania najlepiej widać na podstawie sieci handlowych, w których wymienia się pomiędzy kontrahentami dużą liczbę dokumentów – tłumaczy Paweł Zawartka. – Jeśli ich systemy się od siebie różnią, utrudnia to obieg informacji. Integracja danych pozwala więc zaoszczędzić duże środki i wiele czasu – dodaje.  

Wydajność i bezpieczeństwo

Z innym systemem można zintegrować różne dane, w tym dokumenty sprzedażowe, magazynowe, faktury, bazy danych, systemy B2B, sklepy internetowe czy wewnętrzne systemy firm. Znakomite rezultaty daje integracja z systemami ERP (np. integracja z Comarch ERP), dająca w praktyce kontrolę nad wszystkimi zasobami będącymi w posiadaniu firmy. Z oprogramowaniem można zintegrować również urządzenia, takie jak skanery kodów kreskowych, kasy fiskalne czy bardziej zaawansowane maszyny, wykorzystywane w przemyśle. Kolejną zaletą integracji oprogramowania jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa danych – dzięki zastosowanej technologii będą odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niepowołanych osób.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.