Wiadomości z Rudy Śląskiej

Integracja systemów i aplikacji - kiedy jest niezbędna?

  • Dodano: 2019-09-03 13:15

Sprawność funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest przepływ informacji, pozwalający na przekazywanie danych wewnątrz organizacji. Potencjał wielu firm wciąż jest ograniczany przez wykorzystywanie wielu rozproszonych systemów. Wbrew pozorom uzyskanie pełni efektywności nie musi wiązać się z totalną reorganizacją i dużymi nakładami. Warto zastanowić się nad integracją systemów i aplikacji, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał używanego oprogramowania.

Integracja systemów i aplikacji

W wielu firmach wykorzystuje się kilka systemów informatycznych, odpowiedzialnych za usprawnianie pracy w różnych działach. Niestety, więcej nie zawsze oznacza lepiej. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem często dostrzegają, że pomimo wdrożeń nie udaje się osiągnąć oczekiwanego celu biznesowego. Integracja systemów i aplikacji pozwala na połączenie ze sobą oprogramowania, co przekłada się na automatyzację pracy i błyskawiczny przepływ informacji. Integracje z systemami ERP, usprawniającymi kompleksowo zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie, pozwalają na maksymalizację efektywności i przeprowadzanie błyskawicznych analiz, umożliwiających wprowadzanie usprawnień. Integracja danych przekłada się nie tylko na wymierne korzyści, ale również większy komfort pracy dla wszystkich pracowników korzystających z potencjału systemów informatycznych.

Typy integracji oprogramowania

Przypadek każdego przedsiębiorstwa jest inny, dlatego warto wybrać doświadczoną firmę zajmującą się integracją oprogramowania. – Decydując się na integrację danych, można skorzystać z dwóch modeli – albo integracji pośredniej, bazującej na zewnętrznym narzędziu umożliwiającym komunikację między systemami, albo integracji bezpośredniej, wykorzystującej połączenie stworzone na indywidualne zamówienie klienta. Właściwy dostawca będzie w stanie zaproponować oba rozwiązania – mówi Paweł Zawartka – kierownik ds. rozwoju oprogramowania w firmie Kotrak, zajmującej się m.in. wdrażaniem systemów klasy ERP oraz integracją oprogramowania. 

Kiedy warto przeprowadzić integrację systemów i aplikacji?

Integracja systemów i aplikacji pozwala na maksymalizację efektywności przedsiębiorstwa niezależnie od branży i jego wielkości. Warto zastanowić się nad nią przede wszystkim wtedy, kiedy wykorzystywane systemy informatyczne nie dają oczekiwanych rezultatów, a brak integracji oprogramowania utrudnia codzienną pracę i właściwy przepływ informacji. – Zalety integracji oprogramowania najlepiej widać na podstawie sieci handlowych, w których wymienia się pomiędzy kontrahentami dużą liczbę dokumentów – tłumaczy Paweł Zawartka. – Jeśli ich systemy się od siebie różnią, utrudnia to obieg informacji. Integracja danych pozwala więc zaoszczędzić duże środki i wiele czasu – dodaje.  

Wydajność i bezpieczeństwo

Z innym systemem można zintegrować różne dane, w tym dokumenty sprzedażowe, magazynowe, faktury, bazy danych, systemy B2B, sklepy internetowe czy wewnętrzne systemy firm. Znakomite rezultaty daje integracja z systemami ERP (np. integracja z Comarch ERP), dająca w praktyce kontrolę nad wszystkimi zasobami będącymi w posiadaniu firmy. Z oprogramowaniem można zintegrować również urządzenia, takie jak skanery kodów kreskowych, kasy fiskalne czy bardziej zaawansowane maszyny, wykorzystywane w przemyśle. Kolejną zaletą integracji oprogramowania jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa danych – dzięki zastosowanej technologii będą odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niepowołanych osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.