Piękny uśmiech jest wizytówką, która sprawia, że nowo poznani rozmówcy są nas niego pozytywnie nastawieni. Potrafi przełamać pierwsze „lody” i sprawić, że znajomość może rozwinąć się w dobrym kierunku – zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Nie tylko jednak dlatego warto dbać o taki uśmiech, w którym lśnią równe, białe zęby. Chodzi przede wszystkim o zdrowie. Jak dbać o zęby?
Higiena jamy ustnej
Regularna, prawidłowa higiena całej jamy ustnej to podstawa – zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Zaleca się, by co najmniej dwa razy dziennie szczotkować dokładnie zęby szczoteczką dobraną do naszych potrzeb i z użyciem pasty z fluorem. Do tego warto sięgać po płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną.
Skuteczne szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki manualnej jest trudnym zadaniem. Łatwiej zadbać o nie, wykorzystując do tego celu elektryczną lub soniczną. O ile szczoteczki manualne pozwalają na wykonanie do 200 ruchów na minutę, o tyle już tradycyjne elektryczne – nawet kilka tysięcy w tym samym czasie. To i tak niewiele w porównaniu z sonicznymi, które wykonują ich od 30 tys. do 60 tys. Bezkonkurencyjne są nowoczesne szczoteczki ultradźwiękowe. W tym przypadku możliwe jest nawet do 96 mln pulsacji na minutę.
Do codziennego zastosowania najlepiej obecnie nadają się szczoteczki soniczne, ze względu na to, że są skuteczne i bezpieczne. Główkę czy całą szczoteczkę trzeba wymieniać średnio co 3 miesiące.
Pasta do zębów powinna zawierać fluor i mieć odpowiedni wskaźnik RDA (ścieralności). Do codziennego stosowania ma on wynosić maksymalnie 50, a w przypadku produktów wybielających ponad 70. Tych ostatnich nie można stosować regularnie, codziennie i nie w parze ze szczoteczkami elektrycznymi, bo mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym
Dla zdrowia zębów i pięknego uśmiechu należy odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty. Stomatolog szybko zauważy niepokojące zmiany i wyleczy ubytki próchnicowe, by nie doszło do poważniejszego stanu i chorób przyzębia. Zalecane są wizyty raz – dwa razy do roku w gabinecie.
Ponadto w przypadku, gdy pacjent ma krzywe zęby i wadę zgryzu, należy odwiedzić ortodontę. Zalecane jest umówienie takiej wizyty w przypadku dziecka, np. gdy ma już pełne uzębienie stałe lub następuje wymiana uzębienia mlecznego na stałe oraz wyraźnie widać, że zęby zachodzą na siebie. Natomiast, jak określono na stronie https://enel.pl/stomatologia/usluga/ortodonta/, u dorosłych leczenie podejmowane jest, jeśli takie wskazanie ma stomatolog prowadzący. Ortodonta może poprawić uśmiech pacjenta. Taka wizyta jest ponadto zalecana przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego i przy niektórych chorobach przyzębia.
Jak uzyskać i utrzymać biały uśmiech?
Nie każdy człowiek obdarzony jest śnieżnobiałymi zębami. Niekiedy kość przybiera bardziej żółty odcień, ale da się temu zaradzić. Zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak i w warunkach domowych można stosować różne metody wybielania.
Stosowane jest wybielanie wewnętrzne, zalecane jednak wyłącznie w przypadku zębów, które pociemniały po leczeniu kanałowym. Zabieg polega na aplikacji żelu wybielającego do wnętrza zęba i następnie nałożeniu opatrunku. Czynność tę stomatolog powtarza regularnie, co 4-7 dni, do uzyskania pożądanego koloru, a na koniec wykonuje wypełnienie materiałem kompozytowym.
Wybielanie zewnętrzne stosuje się tylko w stosunku do zębów naturalnych. Polega na aplikacji żelu wybielającego na szkliwo. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, gdzie możliwe jest nałożenie żelu o wyższym stężeniu lub jego aktywacja specjalną lampą bądź laserem.
W warunkach domowych pacjent sam może nałożyć środek wybielający do specjalnej szyny wykonanej na podstawie wycisku zębów. Takie wybielanie trwa około 7 dni i powinno pozostawać pod kontrolą dentysty.
Po zabiegu warto stosować tzw. białą dietę, czyli wyeliminować na co najmniej tydzień pokarmy i napoje mogące powodować przebarwienia. Później dla podtrzymania efektu warto stosować raz na dwa tygodnie pastę wybielającą.