Zakup materaca wcale nie jest prosty. Na rynku dostępne jest wiele modeli o różnych parametrach. Aby dokonać najbardziej udanej inwestycji, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi parametrami danych modeli. Wystarczy dowiedzieć się, jak poprawnie interpretować to, co mówią producenci o swoich materacach. Zapraszamy więc do lektury naszego przewodnika.
Przewodnik po materacach pianki – co czyni jeden produkt lepszym a drugi gorszym?
Materace różnią się pod względem jakości wykonania, ceny, wymiarów, twardości i dodatkowych parametrów, takich jak dwustronność, strefy twardości i okres trwania gwarancji. Jeśli marzymy o odpowiednim produkcie, powinniśmy dążyć do tego, żeby wszystkie te aspekty stały na najwyższym poziomie. W przypadku materacy z pianki mamy do czynienia z produktami o dosyć niskim poziomie twardości. Nie jest to złe – chodzi po prostu o to, że takie materace najczęściej przeznaczone są dla osób lekkich, którym odpowiada twardość na poziomie H2, a nawet H1 (czyli o masie ciała nieprzekraczającej 80 kilogramów), albo do zastosowania jako nakładka na inny materac. Materace piankowe charakteryzują się też większą elastycznością i zdolnością do adaptowania do ludzkiego ciała niż na przykład materace sprężynowe.
Jak wybrać materac piankowy – krótki przewodnik
Materac piankowy powinien mieć poziom twardości odpowiedni dla naszej masy ciała – H1 do 60 kilogramów i H2 do 80 kilogramów. Najlepiej, jeśli posiada on kilka stref twardości. Zdecydowanie pomoże to w zachowaniu zdrowego kręgosłupa. Warto inwestować w produkty antyalergiczne i takie o długiej gwarancji, przynajmniej cztery lata. W ramach bonusu możemy liczyć na dwie różne twardości w zależności od strony, na której położymy materac. Jest to o tyle ważne, że materace piankowe najczęściej używane są przez osoby młode, których masa ciała dynamicznie się zmienia.
Wybór materaca piankowego – propozycje dwóch dużych graczy na rynku
Warto opisać powyższe zalecenia w praktyce. Weźmy dwa materace – materac Hilding Funky i materac Janpol Hermes. Zarówno Hidling, jak i Janpol są znaczącymi graczami na rynku krajowym, Hidling jako marka szwedzka przez lata budowała też pozycję na rynku międzynarodowym, ale Janpol też wysyła swoje produkty za granice Polski. Hilding w swojej ofercie posiada materace rekomendowane przez specjalistów ze zdrowykregoslup.pl. Materac Hilding Funky dysponuje odwracalną strukturą o dwóch różnych twardościach w zależności od strony. Producent daje na niego 5 lat gwarancji. Materac posiada 7 różnych stref twardości, wykonany jest z wysokiej klasy materiałów – w tym pianki FlexiFoam. Pokrowiec materaca Hilding Funky wypierzemy w temperaturze 60 stopni, co sprzyja zachowaniu higieny snu.
Materac Janpol Hermes wykonany jest ze standardowego materiału – pianki poliuretanowej. Posiada on pokrowiec prany w 40 stopniach Celsjusza. Okres gwarancyjny to dwa lata. Materac jest odwracalny - dysponuje różnymi poziomami twardości w zależności od strony. Jest to materac tańszy od Hilding Funky. Jeśli porównamy te dwa materace, powinniśmy zwrócić uwagę na brak różnych stref twardości w przypadku materaca Janpol Hermes. Materac rekompensuje to niską ceną i wysoką jakością wykonania. Nieznaczna różnica występuje też w kwestii temperatury prania pokrowca. Hilding Funky posiada też bardzo długi okres gwarancyjny – wynosi on aż 5 lat, co nie jest standardem w przypadku materacy piankowych. Obydwa produkty są godne uwagi, sami powinniśmy ocenić, który lepiej się sprawdzi w naszym przypadku.