Jak co roku planowałeś oszczędzić trochę pieniędzy i myśl ta towarzyszy Ci już od dłuższego czasu, ale nie możesz się za to zabrać? Czas zacząć na poważnie oszczędzać i odłożyć trochę pieniędzy. Jeśli chodzi o oszczędzanie to nawet drobne zmiany rozłożone w czasie mogą dać sporą kwotę w niedalekiej przyszłości. Oto kilka z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.
1. Automatyzacja przelewów
Ustawiając automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe, nie tylko unikniesz obowiązku „przelewania” ale po określeniu automatycznego przelewu będziesz mógł po prostu zapomnieć i przyzwyczaić się do faktu że danego dnia miesiąca po prostu część pieniędzy znika z Twojego konta.
Technika ta jest przydatna zwłaszcza wtedy gdy Twoje oszczędności są przeznaczone na jakieś określone cele, fundusz awaryjny, poduszkę finansową czy wyjazd na wakacje lub wkład własny na kredyt hipoteczny.
2. Zaplanuj największe zakupy
Planując wcześniej duże zakupy możesz naprawdę bardzo dużo zaoszczędzić. Nawet w nagłych sytuacjach zakup sprzętu AGD, mebli, samochodu, elektroniki to duża oszczędność. Warto śledzić promocje na portalach takich jak HotShops.pl, dzięki temu nie dość że zaoszczędzimy pieniądze, to jeszcze możemy mieć potwierdzenie czy dany produkt jest rzeczywiście atrakcyjny cenowo.
Portal taki umożliwia nam nawet ustawienie alertu na słowo kluczowe i zostaniemy o tym poinformowani w momencie gdy pojawi się promocja na produkt którego aktualnie potrzebujemy.
3. Przygotuj się do zakupów spożywczych
Te parę minut przed wyjściem na zakupy do sklepu spożywczego może znacznie pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy jak i również w samych zakupach. Sprawdź swoją lodówkę i zrób listę rzeczy których rzeczywiście potrzebujesz kupić. W ten sposób nie tylko unikniesz impulsywnego kupowania ale możesz również wykorzystać te produkty które już masz w lodówce, do stworzenia jakiegoś wyrafinowanego dania ze składników jakie już posiadasz.
Sprawdź czy sklep w którym robisz zakupy spożywcze nie posiada kuponów czy programów lojalnościowych, które umożliwią Ci dodatkowe oszczędności.
4. Zminimalizuj wydatki w restauracjach
Skoro wyżej wspomnieliśmy o zakupach spożywczych warto do tej listy dodać jeden z najłatwiejszych wydatków do ograniczenia. Minimalizacja wydatków na posiłki w restauracjach jest bardzo korzystna.
Posiłki gotowane w domu są sporo tańsze niż jedzenie na mieście. Jeśli jednak lubisz jeść w takich miejscach, może warto ograniczyć częstotliwość? Warto od czasu do czasu również pominąć deser czy przystawkę, drobna oszczędność a w przypadku braku kolejnego deseru, wpłynie również na nasze zdrowie.
5. Zniżki na rozrywkę
Rozrywka to kategoria na którą Polacy wydają dość dużo oszczędności. Warto rozważyć darmowe rozrywki. Możesz skorzystać z darmowych dni w muzeach, odwiedzać miejsca w dniach otwarcia, czy „urodzin” aby mieć wstęp za darmo i ograniczyć koszty rozrywek.
Warto sprawdzić lokalny kalendarz pod kątem bieżących wydarzeń, jak i również dowiedz się czy masz możliwość korzystania ze specjalnych zniżek, dla osób starszych, studentów, rodzin z dziećmi i nie tylko.
6. Obniż koszty samochodu i zmniejsz zużycie paliwa
Poza kosztami paliwa, koszty samochodu to również ubezpieczenie, bieżące naprawy czy płyny lub opony. W przypadku paliwa, warto dołączyć do programu lojalnościowego danej stacji paliw, bo często oferują one dodatkowe zniżki np. -15 gr na litrze paliwa.
Ubezpieczenie samochodu to jeden z większych stałych kosztów, aby ubezpieczenie było jak najniższe warto przedłużać ubezpieczenie u tego samego agenta i negocjować niższe ceny. Ekonomiczna jazda to również coś czego musisz się nauczyć, gwałtowne przyspieszenie samochodu to też w pewnym sensie niepotrzebny wydatek.
7. Pakiet telewizji i internetu
Odpowiedz sobie na pytanie jak często oglądasz telewizję? Możesz znacznie obniżyć rachunki zmniejszając pakiet telewizji. Nie potrzebujesz 999 kanałów bo i tak nie będziesz w stanie obejrzeć ich wszystkich.
Warto regularnie sprawdzać dostępne pakiety kanałów i cen za internet u operatora i mieć na uwadze możliwość oszczędności. Inną opcją do rozważenia jest rezygnacja z telewizji kablowej lub przynajmniej z niektórych dodatkowych usług streamingowych lub subskrypcji premium.
8. Zmiana abonamentu telefonu
Skoro była mowa o telewizji i internecie, nie może zabraknąć telefonu. Warto przejrzeć oferty operatorów aby wybrać tę która najbardziej nam odpowiada. Warto również skorzystać ze zniżek i rabatów które oferują firmy.
Za zgodę na otrzymywanie faktur poprzez e-mail, często możemy zaoszczędzić od 5-10 zł na fakturze. Jest to opcja zdecydowanie warta przemyślenia.
9. Zmniejsz swój rachunek za prąd
Zarówno duże jak i małe zmiany w zużyciu energii mogą pomóc zaoszczędzić setki złotych rocznie na rachunkach za prąd. Rozważ korzystanie z inteligentnych listew zasilających, wymianę na bardziej energooszczędne urządzenia a przede wszystkim domowe żarówki i przejście na inteligentny termostat. Nawet niewielkie spadki w miesięcznym zużyciu energii elektrycznej mogą przynieść duże oszczędności w dłuższej perspektywie.
Wyrób sobie mądre nawyki, jak np. wyłączanie listwy zasilającej, wyciąganie ładowarki z kontaktu, która również pobiera małe ilości energii.
10. Pomyśl o prezentach
Możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki niedrogim pomysłom na prezent, takim jak szklane słoiki, książki, lub pójść też drogą zrób to sam. Pieczenie ciasteczek, tworzenie dzieł sztuki lub przygotowywanie komuś kolacji może być tak samo potraktowane jak dokonanie drogiego zakupu, a może nawet bardziej bo będzie to prezent prosto z serca.
Możesz także podarować komuś prezent w postaci swojego czasu, oferując zabranie go do lokalnego (bezpłatnego) muzeum lub na inne wydarzenie.
Aby zaplanować koszty, stwórz kalendarz wszystkich ważnych wydarzeń związanych z wręczaniem prezentów w danym roku. Następnie utwórz własny fundusz specjalnie na prezenty i kupuj przedmioty podczas głównych okresów zakupowych, takich jak sezonowe obniżki cen czy chociażby promocje Black Friday, Cyber Monday i inne święta wyprzedażowe.
11. Anuluj niepotrzebne subskrypcje
Być może płacisz za subskrypcje, których już nie używasz, nie potrzebujesz lub korzystasz sporadycznie. Dokładne sprawdź wyciągi bankowe bo może to pomóc Ci w oznaczeniu powtarzających się wydatków, które można wyeliminować. Unikaj też rejestrowania się w bezpłatnych wersjach próbnych, które wymagają informacji o płatności, lub przynajmniej zanotuj lub ustaw przypomnienie w kalendarzu, aby anulować subskrypcję przed zakończeniem bezpłatnego okresu. Sprawdź wszystkie platformy i kanały subskrypcji, bo może jest coś czego nie używasz a i tak za to płacisz?
12. Kupuj w sklepach z używanymi rzeczami
Zakupy w sklepach z używanymi rzeczami lub z drugiej ręki to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Niezależnie od tego, czy kupujesz w komisie, czy w sklepie z używaną odzieżą, porównaj ceny, aby upewnić się, że otrzymujesz rozsądną zniżkę.
Rozważ zakup przedmiotów hobbystycznych i nie tylko w sklepie z rzeczami używanymi. Sprawdź OLX, Allegro i inne platformy. W ten sposób, jeśli zdecydujesz się porzucić hobby, nie wydasz mnóstwa pieniędzy na sprzęt.
13. Spłać wysoko oprocentowane zadłużenie
Spłaty zadłużenia mogą stanowić znaczące obciążenie dla całkowitego budżetu. Jeśli jesteś w stanie przyspieszyć spłatę wysokoprocentowego długu poprzez dodatkowe wpłaty, wykorzystując metodę albo kuli śnieżnej albo lawiny, oszczędzisz na całkowitych zapłaconych odsetkach oraz przyspieszysz proces pozbycia się tego obciążenia.
Następnie rozpocznij odkładanie środków na oszczędności. Jeżeli nie masz wystarczającego dochodu, aby dokonywać dodatkowych płatności, rozważ podjęcie dodatkowej pracy, aby zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia.
14. Monitoruj wydatki
Monitoruj swoje miesięczne przepływy finansowe - przychody minus wydatki. Ten krok ułatwi również śledzenie postępów w osiąganiu celów oszczędnościowych.
Wypróbuj aplikację do zarządzania budżetem, lub skorzystaj z prostego arkusza w Excelu, a nawet kartki papieru. Najlepszą metodą na oszczędzanie jest ograniczenie wydatków, więc do dzieła!