Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak wybrać dobry materac i łóżko?

  • Dodano: 2018-02-12 08:00, aktualizacja: 2018-02-12 09:45

Jeżeli jesteś niewyspany to nie tylko czeka Cię rozdrażnienie i brak koncentracji w ciągu dnia, który tak często maskujemy kolejnymi filiżankami kawy.

To często również nadciśnienie i otyłość spowodowane wahaniem melatoniny, która kontroluje hormony w naszych ciałach odpowiedzialne za uczucie sytości i głodu. Jeżeli nie śpisz chętniej sięgasz po niezdrową żywność bogatą w cukier i tłuszcz. Dodatkowo spada produkcja komórek przeciwciał, które walczą z infekcjami.

Komfortowy sen to droga do zdrowia, a jego przyjacielem jest solidne łóżko i wygodny materac dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Komfortowy Materac to przede wszystkim materac, którego parametry są dopasowane do naszej masy ciała oraz preferencji dotyczących twardości. Wśród oferty proponowanej przez KM Meble (Ruda Śląska, Drozdów 1, www.katowice-meble.pl) są sprawdzone materace firmy JANPOL.

KM Meble

Materace kieszeniowe

Najpopularniejsze na rynku to materace kieszeniowe. Są rozwinięciem koncepcji dobrze znanych z lat 80 i 90 materacy bonelowych. Rożnica polega na otoczeniu sprężyny elastyczną kieszenią, która pozwala działać niezależnie od pozostałych w materacu. Ich budowa została wzbogacona o dodatkowe pianki poliuretanowe, termoelastyczne lub wysokoelastyczne. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie ułożenie ciała z uwzględnieniem stref twardości.

Materace kieszeniowe cechuje dobry stosunek cena/jakość. Są produkowane w wersjach dostosowanych do szerokiego zakresu ciężarów użytkowników. Wersje H2 i H3 wybierają najczęściej osoby w przedziale 50-80kg. H4 to rozwiązanie dla osób 90kg+.

Wśród lubianych materacy kieszeniowych można wymienić Wenus H3 i H4, Klio (zwłaszcza dla lekkich osób i dzieci) oraz Andromeda (materac dla puszystych o zwiększonej gęstości sprężyn i dodatkowych warstwach z lateksu).

Materace piankowe

W naszych sypialniach coraz częściej można się natknąć na materace wykonane z syntetycznych lub naturalnych pianek. Naturalne pianki ze względu na użyte materiały wpływają na ochronę środowiska. Cechuje je wysoka cyrkulacja powietrza oraz efekt „chmury”. Polega on na braku odczuwania punktów nacisku ciała na powierzchnię materaca. To dość niespodziewane uczucie jeżeli ktoś śpi na materacu piankowym pierwszy raz. Efekt w praktyce polega na całkowitym przejęciu przez pianę ciężaru śpiącego, bez wyróżnionych „punktów” nacisku. Człowiek dosłownie lewituje w chmurze. W ciągu nocy nie przewracamy się z boku na bok, żeby odciążyć uciskane mniej ukrwione miejsca. Materace piankowe sprawdzają się również u osób starszych i tych, które podlegają rehabilitacji.

Popularne piankowce sprzedawane przez KM Meble w Rudzie Śląskiej to Plantpur Dream (materac wysoki na ok.24cm, zróżnicowane strony twardości) i Flora  (jednorodny wkład z pianki wyskokoelastycznej o 7 strefach twardości).

Materace lateksowe

Ostatnia kategoria to zaawansowana kosmiczna technologia materacy lateksowych. Ich materiał ma właściwości antybakteryjne i bardzo ogranicza pocenie się podczas spania. Jego wszystkie zalety są ukryte głęboko w jego sercu. Bardzo wytrzymały z długimi gwarancjami na użytkowanie. Przetrwa każde bardzo energiczne dziecko skaczące po łóżku rodziców. Wśród modeli polecanych szczególnie dla alergików i młodzieży można wymienić Atene ( wysokiej gęstości lateks i 3 strefy twardości).

Łóżko z litego drewna

Mocna podstawa dla materaca to oczywiście łóżko. Na rynku krajowym wyróżniają się dwa trendy: łóżka tapicerowane i łóżka z litego drewna. Lite drewno to głównie rodzima sosna i królewski dąb. Jako powrót można zakwalifikować jasne i wytrzymałe drewno bukowe, które z powodzeniem wykorzystują projektanci wnętrz. Sosna jest lubiana i używana zarówno w meblach do salonu jaki i sypialniach. Jest stosunkowo tania i dostępna. Jej czysta forma ma dobre parametry mechaniczne i odporność na udary. Jej zaletą lub wadą (zależy od punktu widzenia) jest ciemnienie z czasem pod wpływem słońca. Rozwiązaniem tej właściwości jest zakup łóżka z bielonej sosny. Przez lakierowaną lub bejcowaną na biało powierzchnię delikatnie prześwitują sęki drewna. Biel łatwo zaadaptować do każdego wnętrza co sprawia, że nie musimy wymieniać łóżka gdy np. przemalujemy sypialnię.

W konstrukcji łóżka wygodnym rozwiązaniem są poręczne szuflady na kółkach lub prowadnicach, które mogą przechowywać pościel lub ubrania. Dla puszystych konieczne jest dodatkowe wzmocnienie środkowej listy łóżka przez tzw. piątą  nogę (takie rozwiązanie zabezpiecza środek przed zapadnięciem się).

Piękne z natury łóżka z dębu mogą cieszyć oko użytkowników przez długie lata. To twarde i ciężkie drewno jest synonimem solidności oraz trwałości. Łóżko dębowe to klasyczny wzór lub designerskie podejście do konstrukcji, która zaskakuje swoimi rozwiązaniami. Łóżka handmade wykonane z dębu często są postarzane. Dąb jest impregnowany z wykorzystaniem olejów przyjaznych dla alergików.

Jeżeli łóżko jest sercem sypialni to materac jest jego duszą, dobry wybór zapewni nam gwarancję udanego wypoczynku.


Źródło: KM Meble

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.