Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zabudować taras?

  • Dodano: 2022-05-10 09:00

Zabudowa tarasu w przypadku standardowych konstrukcji nie wymaga uzyskiwania pozwolenia. Może ona obejmować jedynie zadaszenie lub pełną zabudowę wraz ze ścianami bocznymi. W ten sposób taras staje się prywatną strefą zasłoniętą przed wzrokiem sąsiadów, czy nawet warunkami atmosferycznymi. Szczelne i przezroczyste konstrukcje pozwalają na stworzenie całkowicie nowego pomieszczenia nazywanego ogrodem zimowym. Sezonowe zadaszenia i ażurowe ścianki sprawdzają się tylko, gdy jest ciepło, jednak skutecznie zacieniają taras i tworzą przyjemną atmosferę wewnątrz.
 

Zadaszenie tarasu – rodzaje i materiały


Zadaszenie tarasu może być formą sezonowej ochrony przed słońcem, do czego służą między innymi rozkładane markizy. Jeszcze tańszym wyborem będą tkaninowe baldachimy rozciągane nad tarasem. Mogą one ciekawie wyglądać i tworzyć cień, jednak należy pamiętać, że nie służą one do ochrony przed deszczem. Woda zbierająca się na tkaninie może ją uszkodzić, a silny wiatr zerwać, dlatego markizy składa się przed deszczem i burzą.

Stabilniejszą formą zadaszenia jest pergola ogrodowa. To stała konstrukcja z dwoma rzędami podpór, na której rozwijana jest trwała tkanina, zwykle dekoracyjna. Wiele modeli pergoli wyposażonych jest w mechanizm, który pozwala na zdalne sterowanie rozkładaną roletą. Pergolę można wyposażyć również w boczne zasłony, które, kupowane w zestawach, wykonywane są z tej samej tkaniny, co zadaszenie.

Pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewni jedynie stałe zadaszenie, w tym konstrukcje wykonywane z drewna lub blachodachówki oraz przezroczyste zadaszenia z paneli szklanych albo poliwęglanowych. Stałe zadaszenia łatwo przekształcić w pełne zabudowy, dokładając do nich kolejne panele jako ściany boczne. W tym przypadku również mogą to być panele przezroczyste, wykonane na przykład z lekkiego poliwęglanu lub szkła i osadzone na aluminiowej konstrukcji.

Przezroczyste ściany tarasu przekształconego w ogród zimowy mają jedną wielką zaletę – niezależnie od pogody ma się wrażenie bycia na zewnątrz, co wyjątkowo wpływa na estetykę takiego miejsca. Dla zachowania prywatności radzi się nie zasłaniać ścian pomieszczenia, a ogrodzić posesję wysokimi panelami kryjącymi przed ciekawskimi spojrzeniami. Panel ogrodzeniowy 300 cm zazwyczaj w zupełności wystarczy, żeby sąsiedzi nie mieli wglądu w to, co dzieje się w ogrodzie.
 

Czym zabudować ściany tarasu?


Planując zabudowę tarasu, można od razu zdecydować się na jednolitą konstrukcję łączącą ściany boczne z zadaszeniem. Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się systemy bezramowe, w których poszczególne przezroczyste panele łączone są ze sobą jedynie z pomocą niewidocznej uszczelki. Dzięki temu ma się wrażenie, że cała ściana jest jedną wielką taflą szkła.

Ściany tarasu, podobnie jak jego zadaszenie, można zasłaniać sezonowo. Można to zrobić na wiele sposobów, w tym na przykład rozstawiając ażurowe ścianki, po których pięknie rozrastają się rośliny pnące. Inna możliwość o podobnym zastosowaniu to dołączenie do pergoli ścian bocznych, czyli ozdobnych tkaninowych zasłon rozsuwanych wtedy, gdy to potrzebne.

Lepiej zabudować taras częściowo, tworząc na nim przytulną i zaciemnioną przestrzeń, czy wybrać szczelną konstrukcję i zbudować piękny ogród zimowy? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Co prawda szczelna zabudowa odbiera szeroki dostęp do świeżego powietrza, jednak znacznie zwiększa możliwości całorocznego wykorzystania tarasu. Z drugiej strony to częściowe zabudowy sezonowe lepiej sprawdzają się latem, kiedy temperatura jest wysoka i nie ma potrzeby zamykać się w domu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Kowalo190

    Dobry poradnik. Ja dopiero co wyłożyłem taras płytami z brukbetu i nie mogę się nacieszyć :D będzie trzeba pomyśleć o zabudowie też jakiejś. Fajnie że przybliżacie temat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.