Wideodomofon jest urządzeniem, które doskonale sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym. Za jego pomocą jesteśmy w stanie nie tylko usłyszeć naszego rozmówcę, ale także go zobaczyć. Wideodomofony wyposażone są też w inne ciekawe funkcje, które mogą mocno podnieść ich cenę. Jakie urządzenie warto kupić, by nie przepłacić, ale jednocześnie cieszyć się sporymi możliwościami?
Na co zwracać uwagę wybierając wideodomofon do domu?
Decydując się na zakup wideodomofonu, warto dopasować go do swoich potrzeb. Nie ma większego sensu przepłacać za funkcje, których nigdy nie będziemy używać. Prawda jest taka, że większość z nas używa tych urządzeń do otwierania i zamykania furtki oraz podglądania kto znajduje się po drugiej stornie bramki.
Część wideodomofonów umożliwia podpięcie pod domową sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozmawiać z osobami dzwoniącymi do naszego domu z wykorzystaniem smartfona. Jest to funkcja szczególnie przydatna w momencie, gdy akurat jesteśmy poza domem. Dość ciekawą opcją jest również nagrywanie połączeń w sytuacji, gdy nikt nie odbiera. Po powrocie do domu jesteśmy w stanie sprawdzić kto i w jakim celu dzwonił do naszych drzwi.
Na rynku znaleźć można sporą ilość urządzeń pozornie dobrze wyposażonych, ale jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Chodzi tu przede wszystkim o domofony importowane z Chin i sprzedawane w bardzo atrakcyjnej cenie. Wydaje się, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup pozornie gorszego domofonu od bardziej renomowanej firmy. Słabsze modele są dość awaryjne, a słaba dostępność serwisu sprawia, że bardzo często konieczny jest zakup nowego urządzenia. Chcąc wybrać dobry sprzęt, polecamy zapoznanie się ze stronami rankingowymi gdzie znaleźć można sporo ciekawych informacji oraz odpowiedź na pytanie jaki wideodomofon wybrać.
Czy można samodzielnie zamontować wideodomofon?
Pomimo że dla wprawnego majsterkowicza instalacja wideodomofonu nie powinna być zbyt skomplikowana, to z całą pewnością z zajęciem tym nie poradzi sobie każdy. Najważniejszą rzeczą, zanim jeszcze zaczniemy podłączać nasz nowy sprzęt, jest odpowiednie rozprowadzenie kabli. Zdecydowanie najlepiej wykorzystać do tego celu przewody 10-żyłowe, które umożliwiają podłączenie nawet bardzo zaawansowanych modeli.
Sam montaż polega na odpowiednim podłączeniu kabli zgodnie ze schematem dołączonym do opakowania. Pamiętajmy, że osobne zasilanie należy doprowadzić do stacji wewnętrznej i zewnętrznej. Pozwoli nam to kontrolować zarówno samo urządzenia, jak i elektrozaczep, który służy do automatycznego otwierania furtki.
W sytuacji, gdy nie do końca rozumiemy schematy elektryczne, nie warto podejmować próby samodzielnego montażu wideodomofonu. Jest on podatny na uszkodzenia i złe wpięcie kabli może skutkować poważną awarią elektroniki. Naprawa w takiej sytuacji może być bardzo kosztowna, a w niektórych przypadkach nawet nieopłacalna. Zlecenie prac montażowych fachowcowi pomoże nam uniknąć takich niespodzianek.