Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży nieruchomości?

  • Dodano: 2023-05-29 10:15

Zanim złożymy ostatni podpis na umowie sprzedaży naszej nieruchomości powinniśmy dopiąć na ostatni guzik wszystkie formalności — w tym przygotować niezbędne dokumenty. Jakie zaświadczenia są potrzebne do zawarcia umowy? Czego będzie oczekiwał od nas notariusz? 

Co powinniśmy zabrać ze sobą do notariusza?

Aby umowa kupna-sprzedaży nieruchomości miała odpowiednią moc prawną, musi przybrać formę aktu notarialnego. Nie unikniemy zatem wizyty u notariusza! By jednak mógł on za opracowanie umowy się zabrać, niezbędne mu będzie kilka dokumentów — których przygotowaniem zajmiemy się my.

Zacznijmy od najważniejszego — czyli od dokumentu, który potwierdzi, że jesteśmy prawowitymi właścicielami nieruchomości. Za dowód naszych praw do mieszkania może nam posłużyć:

  • akt notarialny sprzedaży nieruchomości — jeżeli sprzedawaną nieruchomość nabyliśmy na rynku wtórnym;
  • akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu — w sytuacji, gdy kupiliśmy mieszkanie bezpośrednio od dewelopera i jesteśmy pierwszymi właścicielami nieruchomości;
  • akt notarialny umowy darowizny;
  • poświadczenie dziedziczenia/nabycia spadku oraz zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadków — jeśli zdobyliśmy prawo własności mieszkania na drodze spadku.

Nie ma również mowy o akcie notarialnym kupna-sprzedaży bez informacji o księdze wieczystej nieruchomości — idąc do notariusza powinniśmy znać jej numer!

Pamiętajmy o niezbędnych zaświadczeniach!

Oprócz podstawowych informacji o statusie prawnym mieszkania i jego własności, do aktu notarialnego trzeba z reguły dołączyć szereg zaświadczeń. Mowa tu między innymi o dokumentach, które potwierdzą, że jako właściciel mieszkania nie zalegamy z czynszem oraz że w sprzedawanej nieruchomości nie jest zameldowany nikt poza właścicielem. Wśród załączników do aktu notarialnego powinno znaleźć się także zaświadczenie o uregulowaniu podatku od nieruchomości.

Wraz z końcem kwietnia 2023 roku w życie wszedł jeszcze jeden obowiązek — sprzedający mieszkanie muszą złożyć, wraz z innymi dokumentami, świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości. Dla zainteresowanych — określa ono łączne zapotrzebowanie mieszkania na energię.

A co, jeżeli nasze mieszkanie jest obciążone hipoteką? Wtedy konieczne będzie także zaświadczenie z banku, zawierające wszystkie istotne informacje na temat kredytu.

By nie pogubić się w gąszczu wymaganych od nas dokumentów, warto skorzystać z fachowego wsparcia — na przykład pośrednika nieruchomości, dla którego mieszkaniowe formalności to po prostu codzienność! Na Górnym Śląsku kompletowanie dokumentów możesz powierzyć najlepszym — agencja nieruchomości homfi Gliwice, wraz z jej siostrzanym oddziałem w Katowicach (https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/katowice), czekają na Ciebie!

Mieszkanie spółdzielczo-własnościowe — jakich dokumentów wymaga jego sprzedaż?

W nieco bardziej skomplikowanej sytuacji znajdują się ci, którzy nie dysponują pełnym prawem własności nieruchomości, a spółdzielczo własnościowym prawem do lokalu. Mając takie uprawnienia możemy swobodnie korzystać z mieszkania i nim rozporządzać (czyli np. samodzielnie podjąć decyzję o jego sprzedaży lub wynajmie), jednak właścicielem lokalu pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa (będąca też w posiadaniu samego budynku oraz gruntów).
 

Sprzedając mieszkanie spółdzielczo-własnościowe będziemy musieli zatem przygotować kilka dodatkowych dokumentów — zaświadczenie o byciu członkiem spółdzielni, pismo potwierdzające, że nie mamy długów w spółdzielni oraz nie zalegamy z czynszem, a także dokument potwierdzający nasze spółdzielczo własnościowe prawo do mieszkania.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.