Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy zaleca się stosowanie leku Ozempic?

  • Dodano: 2023-01-16 12:00

Wielu specjalistów podkreśla, że cukrzyca typu drugiego to jedna z chorób cywilizacyjnych, z którą statystycznie mierzyć się będzie coraz więcej pacjentów. Warto pamiętać o tym, że ta postać jest najczęściej występująca, a jej bazą jest zaburzenie produkcji i działania insuliny. Poza tym nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Wielu pacjentów otrzymuje specjalistyczne preparaty takie jak lek Ozempic.

Kiedy problemem jest stężenie cukru we krwi?

Nowoczesny lek Ozempic pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi. Jest zalecany pacjentom z cukrzycą typu 2. Substancją czynną jest semaglutyd. To analog naturalnego hormonu inkretynowego GLP-1. Zalecana dawki leku Ozempic jest zawsze ustalana indywidualnie. Dla wielu chorych konsultacja online jest najprostszym sposobem na kontynuowanie leczenia. Preparat jest wydawany na receptę, a przerwanie stosowania leku Ozempic może mieć groźne konsekwencje. W tym wypadku ciągłość terapii jest bardzo ważna. Same hormony, które są substancją aktywną, wpływają bowiem na gospodarkę węglowodanową i lipidową, mechanizm opróżniania żołądka oraz pozwalają kontrolować apetyt.  

Co oznaczają wahania stężenia cukru we krwi?

Tym samym e-recepta na lek Ozempic jest wystawiana tym pacjentom, u których zachodzą problemy z kontrolowaniem cukrzycy, niewskazane jest stosowanie metforminy, a inne monoterapię lub też inne zestawy leków nie są efektywne i nie prowadzą do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi. Warto pamiętać o tym, że do stosowania leku Ozempic muszą istnieć konkretne wskazania, a poza terapią zalecana jest także dieta i aktywność fizyczna. Dobra konsultacja online pozwoli więc na uzyskanie pełnych informacji na temat leczenia cukrzycy.

Jaka jest zalecana dawki leku Ozempic?

Lek Ozempic to roztwór do wstrzykiwania podskórnego. Zaleca się, by podawać go raz w tygodniu. Należy pamiętać o tym, że to preparat, który nie jest zamiennikiem insuliny. Bez problemu lekarz online może wystawić receptę na podstawie badań i wywiadu. Lek to bezbarwny roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu. Rozmaite są dawki. Niektórzy pacjenci przyjmują 0,25 mg semaglutydu w 0,19 ml roztworu, inni 0,5 mg semaglutydu w 0,37 ml roztworu, a jeszcze inni 1 mg semaglutydu w 0,74 ml roztworu. W efekcie wstrzykiwać umożliwia czterokrotne podanie leku w określonej dawce. Ozempic obniża stężenie glukozy we krwi na czczo i po posiłkach. Poza tym poprawia kontrolę glikemii, którą obserwuje się jako wystąpienie małego stężenia cukru. Wpływa też na czynność komórek beta trzustki, a te są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Wielu specjalistów docenia także ten lek za to, że zmniejsza apetyt i opóźnia opróżnianie żołądka. Pozwala to nie tylko obniżyć poposiłkowe stężenie glukozy, ale również sprzyja utracie wagi. Lek Ozempic wpływa tym samym na profil lipidowy, reguluje ciśnienie krwi i działa przeciwzapalnie. To dlatego recepta online na ten preparat jest wystawiana pacjentom z bardzo różnymi potrzebami i dolegliwościami.

Lek Ozempic stosuje się raz w tygodniu niezależnie od posiłku i pory dnia. Warto zwrócić uwagę, że producent dopuszcza zmianę dnia, ale określa precyzyjnie, że następną dawkę należy wstrzyknąć dopiero po tym, jak miną co najmniej 72 godziny od iniekcji. Pacjent aplikuje sobie lek samodzielnie w brzuch, udo lub ramię. Nie należy podawać go ani domięśniowo i dożylnie. Przy iniekcji stosuje się igły NovoFine Plus o długości do 8 mm, które są dołączone do opakowania. Po każdym wstrzyknięciu należy igłę usunąć, a wstrzykiwacz należy przechowywać w odpowiednich warunkach z nałożoną ochronną nasadką. Producent zaleca, by trzymać preparat w lodówce lub w miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 30°C. Wstrzykiwacz może być stosowany tylko przez jedną osobę. Lek Ozempic może być stosowany przy antykoncepcji. Gdy pacjent przyjmuje doustne leki przeciwzakrzepowe, należy monitorować wyniki badań.

Czym może skutkować przerwanie stosowania leku Ozempic?

Lek nie jest wskazany u osób poniżej 18 roku życia. Poza tym lekarz prowadzący zazwyczaj rozpoczyna terapię od dawki 0,25 mg raz na tydzień. Po miesiącu może ją zwiększyć, a po kolejnych czterech dojść do 1 mg raz na tydzień. Tej dawki nie należy przekraczać. Warto pamiętać, że Ozempic może uzupełnić już stosowane metforminy i/lub tiazolidynodion bez konieczności zmiany dawkowania tych leków. Pacjenci nie muszą także kontrolować poziomu glukozy we krwi. Aby zapobiec hipoglikemii, można rozważyć zmniejszenie dawkowania pochodnych sulfonylomocznika i/lub insuliny.

Pominięcie zastosowania leku Ozempic w okresie nie dłuższym niż 5 dni od planowanego terminu przyjęcia leku nie wywołuje niepożądanymi skutkami. W celu uzupełnienia pominiętej dawki należy po prostu przyjąć ją jak najszybciej, a po kolejną sięgnąć zgodnie z planem. W przypadku, gdy minęło więcej niż pięć dni, to leku nie należy wstrzykiwać i po prostu podać go zgodnie z następnym ustalonym wcześniej terminem, a tym samym kontynuować leczenie zgodnie ze schematem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.