Wiadomości z Rudy Śląskiej

Marże i prowizje - ile naprawdę płacimy kupując euro?

  • Dodano: 2019-07-15 06:45, aktualizacja: 2019-07-15 06:52

Obecnie kupujemy euro znacznie częściej niż kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Bez europejskiej waluty trudno byłoby swobodnie korzystać z dostępu do zagranicznych sklepów internetowych, zwiedzać Stary Kontynent czy też efektywnie rozwijać biznes na międzynarodową skalę. Jednocześnie rośnie  świadomość tego, że zarówno kursy euro jak i koszty transakcji bywają różne. Co za tym idzie, przed wymianą waluty  warto zastanowić się nad miejscem oraz formą transakcji aby nie narażać osobistego bądź firmowego budżetu na zbędne albo zbyt wysokie opłaty.

Korzystne warunki sprzedaży euro każdy deklaruje...

W dobie konkurencji pomiędzy internetową a tradycyjną wymianą walut wybór w pierwszej chwili może wydawać się trudny.  W mediach widzimy liczne reklamy platform wymiany walut online deklarujących transakcje bez spreadu, oferujących przy tym atrakcyjny kurs euro. Na mieście zaś stacjonarne kantory zachęcają nas  billboardami opatrzonymi napisem "no commission" bądź po prostu "bez prowizji". Tymczasem obydwa modele świadczące usługę przewalutowań muszą na siebie zarobić, więc i w jednym i w drugim przypadku nie istnieje coś takiego jak kompletnie darmowy zakup euro lub innej waluty. Ponadto poza kosztem transakcji wyznacznik jej opłacalności stanowi cena euro. Gdy walutę kupujemy, im kurs niższy tym lepiej dla nas, gdy sprzedajemy- odwrotnie.

Euro z kantoru stacjonarnego

Wymiana waluty w placówkach faktycznie nie jest obciążona żadną prowizją. Kantory stacjonarne zarabiają na spreadzie, będącym różnicą pomiędzy ceną skupu euro a ceną sprzedaży. Niestety różnica ta bywa naprawdę duża i wówczas choć nie płacimy prowizji, transakcja wcale nie jest tak opłacalna jak głosi szyld. Warto również porównać kurs euro po jakim kupujemy walutę w kantorze ze średnią ceną rynkową albo oferowaną przez e-platformę. Przejrzysty cennik  widnieje np. na https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ .  Cena euro oferowana przez kantor  bywa dużo wyższa niżeli  średni kurs na świecie albo dostępny  na platformie, co czyni nasze przewalutowanie jeszcze mniej korzystnym.

Korzystny kurs euro online, ale co z kosztami?

Do internetowych przewalutowań przekonuje się coraz większa liczba klientów, zarówno biznesowych jak i prywatnych. Nie bezzasadnie, bo kantory online oraz platformy wymiany walut takie jak Walutomat.pl  euro wyceniają wyjątkowo korzystnie. Ich zaletami są także szybka i komfortowa realizacja usługi z dowolnego miejsca, o dowolnej potrze oraz możliwość realizowania przelewów do polskich i zagranicznych banków. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na kantor internetowy czy też platformę, koszt transakcji stanowi albo spread albo prowizja.  Zawsze jednak jest on tylko jeden: spread w przypadku kantorów, prowizja dla platform.  W e-kantorach spread zwykle wynosi około 2 -3 gr. , a w stacjonarnych od kilkunastu do kilkudziesięciu. Prowizja to z kolei wartość procentowa od kwoty  sfinalizowanej wymiany.  Przeważnie bardzo niewielka, na platformie Walutomat nigdy nie wyższa niż 0,2%. A teraz rejestrując się z tej strony, zyskasz 50% rabatu na pierwszą wymianę. Taniej więc lepiej kupować euro płacąc prowizję czy ponosząc koszt spreadu? Wziąwszy pod uwagę samo wynagrodzenie dla usługodawcy rezultat mamy podobny.  Co ciekawe i kantory i platformy przy minimalnych kosztach zarabiają na sprzedaży i skupie euro bardzo dobrze, gdyż właśnie ze względu na to klienci wymieniają tu walutę chętniej, częściej i w większej ilości. Zyski osiągają dzięki  wysokim obrotom.  Aby dokładnie ocenić opłacalność transakcji trzeba zatem zweryfikować kurs euro.  W panelu Walutomatu cena euro w ramach sprzedaży oraz skupu  waluty  jest niemal identyczna jak stawka rynkowa. W klasycznych kantorach internetowych odpowiednio wyższa i niższa (skup) od oferowanej na platformie zaledwie o grosz.  Brakuje tu natomiast pewnej funkcjonalności, którą w Walutomacie znajdziemy: przewalutowania po samodzielnie ustalonym kursie.  Mając wpływ na kurs euro po jakim dokonamy wymiany oraz pewność, że prowizja się nie zwiększy nie ma innej opcji niżeli maksymalna oszczędność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.