Wiadomości z Rudy Śląskiej

Maseczki antywirusowe na twarz - zabezpieczenie przed wirusami

  • Dodano: 2020-04-21 06:15, aktualizacja: 2020-04-21 13:28

Od 16 kwietnia na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej, z tego obowiązku wyłączone są nieliczne osoby. Zastanawiasz jakie maseczki ochronne wybrać, by zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych? Jak długo stosować maseczkę by była skuteczna? W końcu jak jej używać i czy można ją dezynfekować? Przeczytaj nasz artykuł - znajdziesz tu odpowiedź na większość pytań i wątpliwości dotyczących stosowania maseczek ochronnych.

Obowiązek noszenia masek ochronnych – kto mu podlega?

Od czwartku, 16 kwietnia, na terenie całego kraju w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa. Do tego celu powinniśmy wykorzystać maseczki ochronne, chusty bądź apaszki. Wprowadzenie tego obostrzenia wywołało szeroką dyskusję. Istnieje kilka wyjątków, gdy możemy zrezygnować z zakrywania twarzy:

  • osoby poruszające się samochodem same lub z dzieckiem do ukończenia 4 roku życia;
  • dzieci do ukończenia 4 roku życia;
  • osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności – przy czym nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie;
  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
  • duchowni podczas sprawowania czynności lub obrzędów religijnych;
  • żołnierze wykonujący zadania służbowe.

Przyłbice ochronne z kolei mogą nosić osoby wykonujące swoje obowiązki zawodowe, ale tylko wówczas, gdy od petentów odgrodzone są dodatkowo zabezpieczeniem w postaci szyby lub osłony z pleksi.

Jakie maseczki antywirusowe zapewnią nam właściwą ochronę?

Celem stosowania maseczki ochronnej jest powstrzymanie transmisji oraz możliwości zakażenia czy to chorobami o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym, a także ochronna górnych dróg oddechowych przed szkodliwymi substancjami zawartymi w zanieczyszczonym powietrzu. Czy każda maseczka jest tak samo skuteczna? Otóż, nie. Maseczki ochronne na twarz różnią się między sobą efektywnością filtracji cząstek szkodliwych, wnikających do dróg oddechowych w postaci aerozolu.

Najwyższą skuteczność w zatrzymywaniu cząstek o wymiarach od 300 nm mają półmaski o klasie ochronny FFP3.

Wysokim poziomem filtracji, a tym samym ochrony, odznacza się tzw. maska trójwarstwowa. To półmaska o klasie ochrony FFP2, która filtruje aż 94 proc. cząstek o wymiarach od 300 nm. Poziom penetracji przez cząstki szkodliwe przenoszone drogą kropelkową wynosi zaledwie 6 proc. Maseczka taka może być stosowana przez personel medyczny. Swoje właściwości filtrujące zachowuje do 24 godzin.

Maseczki na twarz ochronne skutecznie chronią przed przenikaniem wirusów, bakterii, pyłów oraz cząstek stałych obecnych w powietrzu. Jednorazowa maseczka ochronna trójwarstwowa PP25g/ES25g zalecana jest zarówno do użytku cywilnego, jak i medycznego. Maseczki ochronne tego typu są zdatne do użytku przez 4 godziny.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu maseczki ochronnej? Sprawdź jaką klasę ochronny posiada maseczka (od FFP1 do FFP3) oraz przez jak długi okres użytkowania zachowuje swoje właściwości.

Prawidłowe korzystanie z maseczek ochronnych?

Pamiętaj, że chroni nas wyłącznie maseczka, która używana jest w prawidłowy sposób. Co to oznacza? Nim założysz maseczkę ochronną dokładnie umyj ręce - najlepiej mydłem bądź płynem antywirusowym. Zakładając maseczkę ochronną sprawdź czy dokładnie zasłania ona twarz i nos, a także czy szczelnie przylega do twarzy. Jeśli zdarzy się, że dotkniesz maseczki rękoma, bądź będziesz musiał ją ściągnąć (na przykład na polecenie funkcjonariusza), pamiętaj by odkazić ręce – przydatny okaże się płyn antywirusowy w niewielkim dozowniku, który będziesz mieć zawsze przy sobie. Nie używaj wilgotnej maseczki, gdy tylko poczujesz, że maseczka ochronna staje się mokra – wymień ją na nową. Zużytą maseczkę wyrzuć do zamykanego pojemnika na śmieci. Przed założeniem nowej, pamiętaj o dezynfekcji rąk.

Czy można dezynfekować jednorazowe maski ochronne?

W związku z występowaniem czasowych problemów z dostępnością maseczek ochronnych pojawiły się pytania czy jednorazowe maski ochronne można poddawać dezynfekcji bądź sterylizacji. Odpowiedź jest jednoznaczna – tego typu produktów nie należy poddawać procesowi dekontaminacji. Istnieje bowiem ryzyko, że wysoka temperatura bądź użycie środków chemicznych wpływanie negatywnie na działanie filtrów i przepuszczalność maseczki, a tym samym zmniejszy jej skuteczność. Kategorycznie nie powinno się sterylizować do ponownego użycia maseczek, które używane były przez personel medyczny bądź użyto ich podczas kontaktu z osobą zakażoną. Dopuszcza się sporadyczne odkażanie maseczek. Można tę czynność wykonać poprzesz umieszczenie maseczki w piekarniku na 30 minut – w temperaturze 170℃ na termoobiegu bądź umieszczenie maseczki nad parą wodną przez co najmniej 10 minut. Nigdy do odkażania maseczki nie należy stosować alkoholu bądź innych substancji odkażających. Warto pamiętać, że każda dezynfekcja jednorazowej maseczki ochronnej obniża jej skuteczność, tego typu maseczki należy stosować jednokrotnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.