Technologia cięcia wodą cieszy się dużą popularnością, a bez wątpienia wpływ ma na to przede wszystkim jej spora uniwersalność. W przypadku jakich materiałów maszyna do cięcia wodą nie będzie najlepszym wyborem? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Jak działają maszyny do cięcia wodą?
Zasada działania wycinarek wodnych waterjet jest prosta. Przefiltrowana woda pod ciśnieniem kilku tysięcy barów trafia do głowic tnących, a skoncentrowany strumień, często wzbogacany również ścierniwem pozwalającym uzyskać lepsze właściwości penetracyjne, jest w stanie precyzyjnie przecinać materiał.
Maszyna do cięcia wodą sprawdza się nawet w przypadku realizacji wyjątkowo skomplikowanych projektów. Można również wykorzystać specjalne głowice 3D umożliwiające pracę w trzech wymiarach. Wśród zalet urządzeń wykorzystujących tę technologię należy przy tym wymienić wysoką kulturę pracy i jakość cięcia: w większości przypadków dalsza obróbka krawędzi cięcia nie będzie konieczna.
Co można ciąć wodą?
Choć może się wydawać, że maszyny do cięcia wodą mają stosunkowo wąskie zastosowanie, w rzeczywistości w wielu przypadkach sprawdzą się zdecydowanie lepiej od innych metod obróbki, w tym cięcia termicznego. Możliwe jest na przykład cięcie metalu wodą. Ale na tym wcale nie kończy się lista zastosowań.
Co będzie w stanie przeciąć maszyna do cięcia wodą? Można tu wskazać na:
- stal,
- miedź,
- żeliwo,
- ceramika,
- kamień,
- tworzywa sztuczne,
- guma,
- drewno,
- tekstylia.
Ze względu na precyzję i niskie ryzyko uszkodzenia przecinanego materiału cięcie wodne wykorzystuje się na szeroką skalę – chociażby do cięcia płytek ceramicznych. Nowoczesne urządzenia, takie jak maszyny do cięcia wodą oferuje Eckert.
Sprawdzą się znakomicie niemal w każdym zastosowaniu. Oczywiście ta technologia, tak jak każda inna, ma pewne ograniczenia, jednak dotyczą wyłącznie bardzo twardych materiałów, takich jak diament czy szkło hartowane.
Cięcie wodne bezpieczne nawet dla papieru
Czynnik tnący, którym w tym przypadku jest strumień wody, może być potencjalnie szkodliwy dla materiałów rozpuszczających się w wodzie lub zmieniających pod jej wpływem swoją strukturę. Zwróć jednak uwagę na to, że maszyny do cięcia wodą wykorzystuje się również w przemyśle papierniczym.
Bardzo skoncentrowany strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem nie uszkadza przecinanego papieru czy kartonu. Z drugiej strony nie każde urządzenie waterjet sprawdzi się do zastosowań tego typu, więc w przypadku szczególnych pól eksploatacji warto dokładnie przemyśleć zakup i przeanalizować wszystkie dostępne opcje.
Ile kosztuje cięcie wodą?
Cięcie wodą wciąż kojarzy się wielu osobom ze stosunkowo wysokimi kosztami. Bez wątpienia można znaleźć tańsze alternatywy, jednak wszystko zależy od realnych potrzeb konkretnego podmiotu i zakresu wykorzystania urządzenia. Na koszty ma przy tym wpływ wiele czynników.
Zużycie samej wody nie jest wcale najważniejszym z nich. Trzeba liczyć się ze sporym zużyciem energii i ścierniwa. Poza tym wydatkiem, który należy brać pod uwagę, są części zamienne, zwłaszcza obejmujące elementy eksploatacyjne. Do tego należy doliczyć prace serwisowe, wynagrodzenie operatora maszyny do cięcia wodą i amortyzację samego urządzenia.
To, ile kosztuje cięcie wodą, zależy także oczywiście od skali działania i stopnia skomplikowania konkretnego projektu. Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć koszty, jest zakup maszyny łączącej różne technologie – np. cięcie wodą i cięcie plazmowe. Dzięki temu będziesz w stanie zachować wyższą elastyczność i efektywnie optymalizować koszty obróbki materiału.