Szafka gazowa skrywająca zawory otwierające i zamykające dopływ gazu do nieruchomości powinna znajdować się na zewnątrz budynku, np. na elewacji lub bezpośrednio w ogrodzeniu przynależnym do działki. Jaka opcja jest najrozsądniejsza i w jaki sposób zamontować skrzynkę gazową zgodnie z przepisami? Sprawdź poradnik!
W momencie budowania domu jednorodzinnego warto pomyśleć wcześniej o tym, gdzie zostanie zamontowana skrzynka gazowa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków skrzynki można montować w ogrodzeniach i na elewacji. Są też inne uwarunkowania, o których przeczytasz w tym artykule.
Skrzynki gazowe a przepisy obowiązujące w Polsce – co musisz wiedzieć?
Aktualne przepisy dotyczące warunków technicznych budynków mieszkalnych wskazują na trzy istotne zasady dotyczące sposobu montażu skrzynek gazowych. Już wiesz, że można to zrobić bezpośrednio na elewacji lub w ogrodzeniu przynależnym do działki – najlepiej od strony zewnętrznej.
Są też trzy inne ustawowe restrykcje, których trzeba przestrzegać:
- Prawidłowa wysokość skrzynki gazowej to minimum 0,5 metra nad ziemią. Nie może być też zainstalowana zbyt wysoko, aby pracownik gazowni miał do niej łatwy dostęp.
- Minimalna odległość skrzynki gazowej od okna podczas montażu na elewacji to 0,5 metra od krawędzi stolarki okiennej.
- W przypadku montażu skrzynki gazowej w ogrodzeniu maksymalna odległość od zasilanego budynku nie może być większa niż 10 metrów.
Po spełnieniu tych wymogów możesz swobodnie przystąpić do montażu skrzynki gazowej. Pamiętaj jednak o tym, że przyłącze gazowe może wykonać wyłącznie uprawiona osoba, np. pracownik zakładu gazownictwa w Twoim regionie.
Jakie elementy składowe powinny znaleźć się w skrzynce gazowej?
W tej kwestii nie ma jasno określonych przepisów. W praktyce skrzynka gazowa powinna być na tyle duża, aby pomieściła w sobie następujące elementy instalacji gazowej: gazomierz, reduktor ciśnienia gazu, przewody, zawór zamykający i otwierający dopływ.
Jeśli nie wiesz, jak duża skrzynka gazowa będzie Ci potrzebna, porozmawiaj z pracownikiem gazownictwa, który wykonuje przyłącze do budynku. Ekspert pomoże Ci ocenić wielkość instalacji i na tej podstawie kupić odpowiednio dużą skrzynkę, która pomieści wszystkie istotne elementy.
Jaki rodzaj szafki gazowej wybrać do swojego domu?
To wcale nie takie trudne. Na rynku dostępne są skrzynki gazowe podtynkowe i natynkowe. Zawsze staraj się wybierać takie rozwiązania, które ułatwią pracownikom gazownictwa dostęp do skrzynki, a dodatkowo nie wpłyną negatywnie na ogólny styl aranżacyjny budynku lub ogrodzenia domu.
Idealna szafka gazowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na ogień. Dobrym wyborem są samogasnące tworzywa sztuczne o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej. Dzięki temu nie ma ryzyka, że skrzynka ulegnie zniszczeniu w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych, chemicznych lub uderzenia mechanicznego.