Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nietypowych objawów Hashimoto jest dużo. Na część z nich pomoże dieta

  • Dodano: 2020-07-28 10:30

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje, gdy organizm wytwarza przeciwciała atakujące komórki tarczycy. Wspomniany gruczoł traci wówczas zdolność do wytwarzania tyroksyny, czyli hormonu tarczycy, na odpowiednim poziomie. Organizm potrzebuje jej do regulacji metabolizmu i równowagi hormonalnej. Sprawdź, jakie są możliwe objawy i jaką dietę Hashimoto stosować, by je złagodzić.

Jakie są symptomy zapalenia tarczycy?

Jednym z możliwych objawów jest wole, czyli widoczne zgrubienie na szyi. Nie martw się, to nie jest rak. Może jednak powodować takie problemy, jak ból, problemy z połykaniem, oddychaniem lub mówieniem.

Wielu pacjentów skarży się też na przyrost masy ciała, zmęczenie, zaburzenia pamięci, nadmierna senność i ciągłe uczucie zimna. Niekiedy Hashimoto może również wywoływać zaparcia, suchą skórę, nietypowych dolegliwości bólowych oraz sztywności mięśni i stawów. Niejednokrotnie prowadzi również do zatrzymania płynów, depresji, wypadania włosów, czy zmniejszonej potliwości.

Układając dietę Hashimoto, pamiętaj, by dokładnie ją zbilansować pod kątem makro- i mikroskładników. Newralgicznymi składnikami są selen, jod, omega-3, antyoksydanty, a także witamina C i D. Dietetyk Michał Wrzosek zaznacza, że dieta w Hashimoto opiera się równie na źródłach roślinnych (pestki dyni, siemię lniane, nasiona chia, orzechy), bogate w kwas alfa-linolenowy, jak i źródła zwierzęce (łosoś, pstrąg, makrela, śledź, węgorz), w których znajdują się kwasy EPA i DHA. Skuteczna dieta przy Hashimoto powinna zawierać do 1,2 grama białka na kilogram masy ciała.

Wspomniana choroba autoimmunologiczna może także objawiać się nieregularnymi lub obfitymi miesiączkami, trudnościami z zajściem w ciążę. Czasami sygnalizuje ją następujące symptomy: wypadanie włosów, niskie tętno, słaby refleks, opuchlizna twarzy, dłoni i stóp. Jeśli więc zauważyłeś u siebie wymienione objawy, koniecznie wybierz się do lekarza. Pamiętaj, że mogą się nasilać, jeśli nie będziesz leczyć zapalenia tarczycy.

Co obejmuje dieta Hashimoto?

Jeśli masz jakąś inną chorobę autoimmunologiczną, taką jak cukrzyca typu 1, czy reumatoidalne zapalenie stawów, znajdujesz się w grupie ryzyka. Co ważne, wspomniane schorzenie występuje najczęściej u kobiet w średnim wieku, ale tak naprawdę może pojawić się w każdym wieku, niekiedy dotyka też mężczyzn i dzieci.

Jeśli masz problem ze stanem zapalnym tarczycy, lekarz przepisze Ci odpowiednie leki. Połącz je z dietą Hashimoto bogatą w błonnik, zdrowe tłuszcze i chude białko. Unikaj natomiast białego cukru, przetworzonej żywności oraz tłuszczów nasyconych i trans. Ogranicz też warzywa krzyżowe (takie jak brukselka, brokuły, kalafior, kapusta i jarmuż), produkty sojowe i niektóre rodzaje prosa. Mogą bowiem u niektórych osób wpływać na pracę tarczycy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości żywieniowe, nawiąż współpracę z dietetykiem. Odpowie na wszystkie Twoje pytania. Ewentualnie możesz poeksperymentować z dietą paleo, wegańską, wegetariańską lub bezglutenową. Warto jednak skontaktować się ze specjalistą.

Jak ułożyć jadłospis przy problemach z tarczycą?

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza dieta przy Hashimoto? Zakładając, że nie masz na nic alergii, dodaj kolorowe owoce i warzywa do każdego posiłku. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dostarczasz niezbędną ilość witamin i minerałów. Pamiętaj też o chudym białku, znajdziesz go w kurczaku, rybach, indyku, jajkach, tofu, fasoli i orzechach.

Odpowiednia dieta hashimoto jest bogata w błonnik, który pomaga kontrolować wagę. Dodatkowo wspiera pracę serca i kontroluje poziom cukru we krwi. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasola i rośliny strączkowe zawierają dużo błonnika.

Hashimoto, czego nie jeść? Sprawdź, jak się czujesz po makaronie, nabiale, soi, chlebie i płatkach owsianych. Jeśli objawy się nasilają, lepiej z nich zrezygnuj. Zastanawiasz się jak ułożyć dietę eliminacyjną? Skontaktuj się z doświadczonym dietetykiem

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.